Pochodzenie życia.
Udało się znaleźć pozaziemski dowód

Pochodzenie życia. Udało się znaleźć pozaziemski dowód

Badanie materiału z meteorytów, które spadły na Ziemię w ciągu ostatnich 70 lat, potwierdzają, że składniki potrzebne do utworzenia DNA mogły pochodzić spoza naszej planety.

.Badaczom pod przewodnictwem astrochemika Yasuhiro Oba z Instytutu Nauk o Niskich Temperaturach Uniwersytetu Hokkaido w Japonii udało się ostatecznie udowodnić, że w meteorytach, które przybywają na Ziemię z kosmosu znajdują się substancje odgrywające kluczową rolę w tworzeniu się charakterystycznej struktury podwójnej helisy DNA. Pochodzenie życia zostało dookreślone na nowo.

W przeciwieństwie do poprzednich prac, tym razem zastosowane metody były bardziej czułe i nie wykorzystywały silnych kwasów ani gorącej cieczy do ekstrakcji pięciu składników, znanych jako nukleobazy.

Dwie nukleobazy, zwane cytozyną i tyminą, nowo zidentyfikowane w meteorytach, mogły zostać niewykryte podczas poprzednich badań, ponieważ mają delikatniejszą strukturę niż pozostałe trzy, stwierdzili naukowcy, pisze na łamach Reuters Will Dunham.

Naukowcy starają się lepiej zrozumieć wydarzenia, które miały miejsce na Ziemi, a które umożliwiły połączenie się różnych związków chemicznych w ciepłym środowisku wodnym w celu stworzenia żywych mikroorganizmów zdolnych do samoreprodukcji. Pochodzenie życia, a dokładniej powstanie DNA i RNA, było ważnym kamieniem milowym, ponieważ cząsteczki te zawierają instrukcje budowy i działania organizmów żywych.

Materiał pobrany do badań pochodził z meteorytu znalezionego w 1950 roku w pobliżu miasta Murray w amerykańskim stanie Kentucky, w 1969 roku w pobliżu miasta Murchison w australijskim stanie Wiktoria oraz meteorytu znalezionego w 2000 roku w pobliżu jeziora Tagish Lake w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska.

Sam skład chemiczny jest o wiele bardziej zagadkowy i złożony, bowiem zostały one przebadane dopiero w niewielkiej części.

Wszystkie trzy meteoryty zawierają bardzo złożoną mieszaninę cząsteczek organicznych, z których większość nie została jeszcze zidentyfikowana, mówi współautor badania Danny Glavin z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA w Maryland.

Yasuhiro Oba, astrochemik z Instytutu Nauk o Niskich Temperaturach Uniwersytetu Hokkaido w Japonii dodaje, że niestety nadal nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, jakie jest pochodzenie życia na Ziemi.

Nadal pozostaje wiele do odkrycia na temat etapów chemicznych, które doprowadziły do powstania życia na Ziemi – pierwszego systemu samoreplikującego się. (…) Te badania z pewnością uzupełniają listę związków chemicznych, które mogły być obecne w prebiotycznej (istniejącej przed powstaniem życia) zupie wczesnej Ziemi, dodaje Danny Glavin.

Badania zostały opublikowane na łamach portalu Nature Communications. [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 kwietnia 2022