Premier Mateusz MORAWIECKI w The Spectator

Premier Mateusz MORAWIECKI w The Spectator

Premier Mateusz MORAWIECKI na łamach brytyjskiego The Spectator zwraca uwagę, że Rosja zdołała odbudować swoje imperium, ponieważ kraje europejskie jej na to pozwoliły. Jak podkreśla premier, przywódcy Europy muszą dziś myśleć “w kategoriach na miarę czasów”, co pozwoli na pokonanie imperialnej Rosji.

.Premier zwraca uwagę, że odbudowa rosyjskiego imperializmu nie powinna być zaskoczeniem, bo była budowana od lat, tylko Zachód jej nie zauważył – Europa znalazła się w dzisiejszej sytuacji nie dlatego, że była niewystarczająco zintegrowana, ale dlatego, że nie chciała słuchać głosu prawdy. Ten głos od wielu lat płynie z Polski – pisze premier Mateusz MORAWIECKI w The Spectator.

Zasada jednomyślności jest potrzebna w Unii Europejskiej, bo to właśnie ona pozwala uniknąć błędów wynikających z decyzji jednego kraju, takich jak na przykład Niemiec. Jak zaznacza premier, gdyby nie zasada jednomyślności, UE popełniłaby takie błędy jak otwarcie Nord Streamu, zorganizowanie szczytu UE-Rosja w czerwcu 2021 roku czy przyjęcie niekorzystnych zasad rozmieszczenia migrantów w 2015 roku. UE nie dostarczałaby też broni na Ukrainę.

– Dziś każdy głos z Zachodu, aby ograniczać dostawy broni dla Ukrainy, łagodzić sankcje, doprowadzić „obie strony” (a więc agresora i ofiarę) do dialogu – to dla Putina oznaka słabości. A przecież Europa jest dużo silniejsza niż Rosja – podkreśla premier.

Premier wskazuje, że jednym z dzisiejszych problemów UE jest brak poszanowania wolności i równości wszystkich państw członkowskich. – Coraz częściej możliwości obrony praw, interesów czy potrzeb średnich i małych państw przegrywają w konfrontacji z największymi państwami. To naruszanie wolności wymuszane, często dokonywane w imieniu rzekomego interesu całości – zauważa premier.

Mateusz MORAWIECKI w The Spectator podkreśla, że siłą Unii Europejskiej jest dbanie o dobro wspólne. “Europejska solidarność staje się pustym pojęciem, sprowadzonym do wymuszania zgody na faktyczny dyktat silniejszego”. – Apeluję do wszystkich przywódców Europy o odwagę myślenia w kategoriach odpowiadających czasom, w jakich żyjemy. A jesteśmy w historycznym momencie. Imperialna Rosja może zostać pokonana – dzięki Ukrainie i naszemu wsparciu dla niej. Zwycięstwo w tej wojnie jest wyłącznie kwestią naszej konsekwencji i determinacji – kontynuuje premier.

.Jak wskazuje premier, w obliczu dzisiejszego zagrożenia imperializmu z zewnątrz i wewnątrz UE, trzeba zredefiniować zasady jej działania. – Perspektywa powrotu do zasad organizujących wspólnotę europejską od podstaw wydaje się najpewniejszą Nie chodzi o to by podważać fundamenty UE, ale o to by je wzmocnić, a nie budować w poprzek nich. Europa jak nigdy potrzebuje nadziei. A tę znaleźć może tylko w powrocie do zasad, a nie we wzmacnianiu instytucjonalnej nadbudowy – puentuje premier.

PEŁEN TEKST MATEUSZA MORAWIECKIEGO W “THE SPECTATOR”:

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 sierpnia 2022
Fot.: European Union