Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu europejskich przywódców w Paryżu dot. wsparcia Ukrainy

Komisja Europejska przedstawiła w środę 8 listopada 2023 roku sprawozdanie ze stanu przygotowań Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. Zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z tym państwem.

W poniedziałek 26 lutego w Paryżu prezydent Andrzej Duda weźmie udział w wielostronnych rozmowach dot. wsparcia Ukrainy. Europejskich przywódców na spotkanie zaprosił prezydent Francji Emmanuel Macron. Spotkanie ma związek z drugą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę.

Francja gospodarzem konferencji

Jak przekazano, prezydent Francji Emmanuel Macron chce dać Moskwie sygnał, że w Europie nie odczuwa się „zmęczenia Ukrainą” mimo obaw o dalsze wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych.

Pałac Elizejski podał w czwartek, że Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek w Paryżu z przywódcami zagranicznymi, by w drugą rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę rozmawiać o wzmocnieniu współpracy na rzecz wsparcia dla Kijowa.

Spotkanie przywódców europejskich

.W czwartkowym wywiadzie dla Polsat News i Interii prezydent Andrzej Duda powiedział, że Emmanuel Macron zaprosił w trybie ad hoc szereg przywódców europejskich, by porozmawiać na temat nowych propozycji rozwiązań i pomocy dla Ukrainy.

Prezydent Duda uda się do Paryża z jednodniową wizytą w poniedziałek po południu. Rozmowy plenarne pod przewodnictwem Emmanuela Macrona rozpoczną się ok. godz. 17 i potrwają do wieczora; po rozmowach zaplanowana jest konferencja prasowa prezydenta.

W sobotę, 24 lutego minęła druga rocznica rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej agresji na Ukrainę. W rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 10 tys. cywilów, co najmniej dwa razy tylu zostało rannych, a kilkanaście milionów Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki. Według danych amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu straty po stronie rosyjskiej wynoszą 300-350 tys. zabitych i rannych żołnierzy, a po stronie ukraińskiej co najmniej 200 tys., jednak nie da się precyzyjnie określić liczby ofiar wojskowych.

Polska wspiera Ukrainę

.Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie opowiadał się za wsparciem dla Ukrainy. „Ukraina pokazała całemu światu, że jest w stanie stawić czoło sąsiedniemu mocarstwu, państwu dużo większemu, teoretycznie dużo potężniejszemu niż ona” – mówił na Zamku Królewskim podczas uroczystości nadania Orderu Orła Białego Wołodymyrowi Zełenskiemu. – „Putin nie osiągnął żadnego ze swoich strategicznych celów. Rosja poniosła i ponosi olbrzymie straty. To wielki sukces ukraińskiego państwa, ukraińskiego społeczeństwa i ukraińskich sił zbrojnych. Ale do rozstrzygnięcia i zakończenia tej wojny droga jest jeszcze daleka. Ukraina potrzebuje wsparcia, potrzebuje dalszych dostaw nowoczesnego uzbrojenia.”

„Wsparcie dla wolnej i niepodległej Ukrainy było, jest i będzie w naszym kraju poza politycznym sporem. Jestem tego pewien, niezależnie od tego, czy nad Wisłą rządzi lewica czy prawica” – zapewnił.

„Dziś, dokładnie w tym momencie żołnierze ukraińscy toczą zacięte walki, broniąc swojej ojczyzny. Bronią Bahmutu, Awdijiwki, Zaporoża, dziesiątków innych miejsc. Nadludzkim wysiłkiem powstrzymują rosyjskiego agresora, płacąc za to często najwyższą cenę, cenę własnego życia. Ale podziw budzi również postawa całego społeczeństwa ukraińskiego, które jest zjednoczone, zdeterminowane, żeby bronić swojego państwa. Każdego dnia wspiera walczących. Nie dało się zastraszyć pomimo tego, że celem rosyjskich ataków są również obiekty cywilne. Że bombardowane są domy mieszkalne, infrastruktura energetyczna, komunikacyjna, szpitale, przedszkola, szkoły. To są zbrodnie wojenne, które muszą zostać osądzone i rozliczone! A zbrodniarze muszą zostać ukarani!”

„Dlatego właśnie stąd, z Warszawy, z Polski płynie dziś do świata apel: Musimy stać przy Ukrainie. Musimy dalej wspierać ją militarnie, gospodarczo i humanitarnie. Musimy być w tym konsekwentni. Nie możemy zwątpić. Jesteśmy to winni ofiarom tej barbarzyńskiej agresji” – apelował prezydent.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lutego 2024