Emmanuel Macron z najniższym poziomem poparcia od czasu pandemii

Emmanuel Macron z najniższym poziomem poparcia od czasu pandemii

Prezydent Francji Emmanuel Macron cieszy się poparciem 34 proc. obywateli kraju, co jest najniższym wynikiem notowanym przez Prezydenta Republiki od marca 2020 roku, kiedy zaczęła się pandemia Covid-19 – wynika z najnowszego sondażu Ifop-Fiducial.

Emmanuel Macron traci w ciągu miesiąca dwa punkty w rankingu popularności

.”Emmanuel Macron korzystał z tego, że Francuzi potrzebowali lidera zarówno w czasie kryzysu covidowego, później kryzysu związanego z niestabilną sytuacją ekonomiczną w związku z problemami energetycznymi, z kryzysem na wschodzie kontynentu” – ocenia Eryk Mistewicz. W ciągu miesiąca prezydent Emmanuel Macron stracił dwa punkty procentowe w rankingu popularności. “Francuzi coraz bardziej mają dość. Niezbyt udolna komunikacja wokół reformy emerytalnej sprawiła, że protesty wobec niej przybrały masowe formy, także z udziałem młodych ludzi, którzy protestują przeciw tej reformie mimo, że służy ona ich interesom. Ale coraz więcej grup we Francji ma po prostu dość” – tłumaczy Eryk Mistewicz. Według sondażu jedynie 38 proc. Francuzów uważa prezydenta za „zdolnego do zreformowania kraju”.

Premier Francji Elisabeth Borne spadek o cztery punkty procentowe w ciągu miesiąca

.Według sondażu Ifop-Fiducial, który przeprowadzono w dniach 1-2 lutego na reprezentacyjnej próbie 1012 osób w wieku ponad 18 i więcej lat, jeszcze więcej straciła premier Francji Elisabeth Borne. Premier Borne była “twarzą projektu reformy emerytalnej”.

Elisabeth Borne cieszy się poparciem 31 proc. Francuzów (spadek o cztery punkty procentowe). Wskaźniki popularności prezydenta i premier spadają od kilku miesięcy.

Francuzi spędzają najwięcej lat na emeryturze spośród wszystkich krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – podaje France 24. Jak pokazują sondaże, większość nie chce z tego rezygnować.

Protesty we Francji trwają i trwać będą

.We francuskim Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu, rozpoczęła się debata nad reformą, jednak została zdominowana przez okrzyki, gwizdy i wzajemne oskarżenia. Posłowie zagłosowali przeciwko całkowitemu odrzuceniu projektu oraz rozpisaniu referendum w omawianej sprawie.

Przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego do 64 lat protestuje osiem głównych francuskich centrali związkowych. „Prezydent Macron igra z ogniem” – powiedział na antenie RTL sekretarz generalny konfederacji związkowej CGT Philippe Martinez. W niektórych miejscach w kraju są problemy z przemieszczaniem się; dotyczy to przede wszystkim Paryża i okolic, gdzie ruch pociągów i metra jest „mocno zakłócony”. W Hawrze na północy kraju demonstranci zaczęli rano blokować wjazdy i wyjazdy z miasta. „W wyniku zakłóceń w transporcie publicznym ruch drogowy był szczególnie duży w regionie Ile-de-France (wokół Paryża), gdzie około godziny 7 było 325 km korków” – podała agencja AFP.

Strajki objęły między innymi sektor energetyczny. W rafineriach TotalEnergies strajkować ma ponad połowa pracowników, przynajmniej według szacunków firmy; jak podaje CGT, zastrajkować miało ich aż 75 proc. W fabrykach firmy EDF z powodu strajków produkcja spadła o około 4,5 tys. MW. Według szacunków policji protesty, które odbyły się 19 i 31 stycznia 2022 r. zgromadziły za każdym razem ponad 1 mln demonstrantów. Według organizatorów miało ich być nawet ponad 2 mln. Kolejne protesty są zaplanowane na najbliższy czas.

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 lutego 2023