Prezydent Ukrainy z wizytą w Paryżu

Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął w piątek 7 czerwca wizytę Paryżu, gdzie został powitany przez ministra obrony Francji Sebastiena Lecornu. Ukraiński przywódca wystąpi w piątek rano w Zgromadzeniu Narodowym, niższej izbie francuskiego parlamentu.

Wołodymyr Zełenski we Francji

.Hymn ukraiński zabrzmiał podczas oficjalnej ceremonii powitania na dziedzińcu paryskiego Pałacu Inwalidów. Zełenski spotkał się następnie z przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Francji, Yael Braun-Pivet.

Wcześniej informowano, że Zełenski i Lecornu w piątek razem odwiedzą obiekt francusko-niemieckiej grupy zbrojeniowej KNDS w Wersalu pod Paryżem. KNDS, wspólna struktura francuskiego producenta Nexter (produkującego m.in. działa Caesar) i niemieckiego Krauss-Maffei-Wegmann, zapowiadał utworzenie oddziału na Ukrainie.

Późnym popołudniem odbędą się rozmowy Zełenskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Europa nigdy nie była tak potrzebna i tak zagrożona

„Jeśli pozwalam sobie zwrócić się do was bezpośrednio, to nie tylko w imieniu Historii i wartości, które nas jednoczą, ale dlatego, że istnieje pilna konieczność. Za kilka tygodni, wybory europejskie zadecydują o przyszłości naszego kontynentu” – pisał niedawno prezydent Francji Emmanuel Macron do obywateli Europy. – „Nigdy od czasów II Wojny Światowej, Europa nie była tak bardzo potrzebna. A jednocześnie, Europa nigdy nie była tak bardzo zagrożona.”

„Brexit jest tego symbolem. Symbolem kryzysu Europy, która nie była zdolna odpowiedzieć na potrzeby ochrony narodów w obliczu ogromnych wstrząsów współczesnego świata. Jest też symbolem pułapki europejskiej. Pułapką nie jest przynależność do Unii Europejskiej ; to kłamstwo i brak odpowiedzialności mogą ją zniszczyć. Kto powiedział Brytyjczykom prawdę o ich przyszłości po Brexit ? Kto im mówił o utracie dostępu do rynku europejskiego ? Kto wspomniał o zagrożeniach dla pokoju w Irlandii po powrocie do granicy z przeszłości ? Nacjonalistyczne zamknięcie nie proponuje niczego ; to odrzucenie bez projektu. I ta pułapka zagraża całej Europie : ci, którzy wykorzystują gniew, wspierani przez fałszywe informacje, obiecują wszystko i nic.”

Moment europejskiego Odrodzenia

„Jesteśmy w momencie decydującym dla naszego kontynentu ; momencie, w którym wspólnie, politycznie i kulturowo, musimy wymyśleć, formy naszej cywilizacji w zmieniającym się świecie. Jest to czas europejskiego Odrodzenia. Dlatego też, odporny na pokusy zamknięcia się w sobie i pokusy podziałów, proponuję wspólną budowę tego Odrodzenia wokół trzech ambicji : wolność, opieka i postęp.”

„Obywatele Europy, impas Brexitu jest lekcją dla nas wszystkich. Wydostańmy sie z tej pułapki, nadajmy sens nadchodzącym wyborom i naszemu projektowi. Do was należy decyzja, czy Europa, wartości postępu, które niesie ona ze sobą, powinny być czymś więcej niż nawiasem w historii. Proponuję ten wybór, abyśmy razem utorowali drogę dla Odrodzenia europejskiego.”

PAP/Anna Wróbel/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 czerwca 2024