Prof. Henryk Skarżyński kawalerem Orderu Orła Białego

Prof. Henryk Skarżyński

Prof. Henryk Skarżyński kawalerem Orderu Orła Białego, którym został uhonorowany 11 listopada 2024 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Prof. Henryk Skarżyński jest lekarzem, światowej sławy otochirurgiem i specjalistą z otorynolaryngologii, otolaryngologii dziecięcej, foniatrii, audiologii. Jest założycielem i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Kim jest prof. Henryk Skarżyński?

.Prof. Henryk Skarżyński to światowej sławy otolaryngolog. W 1992 r. jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał operacji wszczepienia implantu ślimakowego przywracając słuch osobie głuchej. Dziesięć lat później w 2002 r. jako pierwszy na świecie na świecie wszczepił implant ślimakowy u osoby dorosłej z klasyczną częściową głuchotą, a w 2004 r. tę samą operację powtórzył u dziecka. W Polsce też jako pierwszy wszczepił następujący implanty: w 1997 r. na przewodnictwo kostne u dzieci, w 1998 r. do pnia mózgu, w 2003 r. do ucha środkowego. Zapoczątkował w Polsce użycie niemal wszystkich systemów wszczepialnych poprawiających słuch i jest pionierem tych rozwiązań w Europie i na świecie.

Prof. Henryk Skarżyński urodził się 3 stycznia 1954 r. w Rosochatem Kościelnem. W 1979 roku został lekarzem po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. W 1982 r. uzyskał specjalizację I stopnia z otolaryngologii, z kolei w 1983 r. został dr nauk medycznych. W 1986 r. wypracował specjalizację II stopnia z otolarynoglogii, a trzy lata później w 1989 zdobył tytuł naukowy dr habilitowanego. W 1993 r. został profesorem nadzwyczajnym Akademii Medycznej w Warszawie, w 1995 r. prof. nauk medycznych, a w 1998 r. profesorem honorowym Brigham Young University w Provo UT (USA). W 2009 r. uzyskał specjalizację II stopnia z audiologii i foniatrii. W 2011 r. został dr honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, a w 2012 ten tytuł naukowy nadał mu Uniwersytet Warszawski. Odpowiednio w 2014 i 2022 r. został jeszcze dr honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2016 r. wyrobił specjalizację z otorynolaryngologii dziecięcej

Prof. Henryk Skarżyński jest autorem i współautorem ponad 4,5 tysiąca rozmaitych publikacji naukowych (z czego więcej niż 300 z nich opublikowano na łamach czasopism naukowych z prestiżowej listy filadelfijskiej), ponad 4 tys. wystąpień kongresowych i zjazdowych, 68 monografii naukowych i popularnonaukowych. Od lat realizuje zakrojoną na szeroką skalę działalność edukacyjną dla studentów medycyny i lekarzy z Polski oraz innych krajów.

Zademonstrował pokazowe operacje dla 5,2 tys. profesorów, ordynatorów i innych specjalistów podczas 61 międzynarodowych warsztatów otochirurgicznych „Window Approach Workshop”, konferencji oraz kongresów kontynentalnych i światowych, jakie były przeprowadzane w Kajetanach i Warszawie. W sumie zrealizował 1,3 tysiąca takich pokazowych operacji, z czego wiele z nich zostało zrealizowanych nie tylko w krajach europejskich, ale także azjatyckich, czy w państwach Ameryki Południowej. Prezydent 2 kongresów kontynentalnych i 4 kongresów światowych, z czego dwa z nich odbywały się po raz pierwszy w Europie.

.Prof. Henryk Skarżyński jest pomysłodawcą i organizatorem pierwszego na świecie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” dla osób niesłyszących lub głęboko niedosłyszących, które odzyskały słuch dzięki implantom i mogą rozwijać swoje zdolności artystyczne. Na przestrzeni ostatnich kilku dekad został nagrodzony licznymi orderami, odznaczeniami oraz nagrodami i wyróżnieniami. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Kawaler Orderu Uśmiechu, Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, czy Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 listopada 2024
Fot. Flickr/Adrian Tync.