Rafał TRZASKOWSKI zaatakował Fundusz Kościelny

Fundusz Kościelny Rafał Trzaskowski kampania wyborcza

Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany – powiedział w środę 26 marca 2025 r. wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta Rafał TRZASKOWSKI. „Lewica wszczyna wojnę ideologiczną, atakując nasze źródła tożsamości” – odpowiada współrządzące z Platformą Obywatelską PSL.

Czym jest Fundusz Kościelny?

.Fundusz Kościelny to instytucja powstała w Polsce w 1950 roku, kiedy to PRL ostatecznie już przejął znaczną część majątku kościołów i innych związków wyznaniowych. W zamian za skonfiskowane dobra, władze zobowiązały się do ich finansowego wspierania. Fundusz ten służy przede wszystkim do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych, a także do wspierania działalności charytatywnej oraz dofinansowywania renowacji zabytków sakralnych. Choć przez lata jego rola się zmieniała, do dziś pozostaje jednym z najważniejszych narzędzi wsparcia dla Kościołów i wspólnot religijnych w Polsce.

PSL: „Lewica wszczyna wojnę ideologiczną, atakując nasze źródła tożsamości”

„Lewica wszczyna wojnę ideologiczną, atakując nasze źródła tożsamości: – ocenił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) odnosząc się do propozycji ws. likwidacji Funduszu Kościelnego. Według niego, Fundusz to nie przywilej, a element historycznego kompromisu i jego likwidacja to droga donikąd.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) skierowała wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy likwidującej Fundusz Kościelny. W środę poinformowała, że według projektu Lewicy 50 proc. składek na ubezpieczenia społeczne opłacaliby duchowni, a 50 proc. zatrudniający ich kościół.

Nieco później we wpisie na platformie X Piotr Zgorzelski z PSL ocenił, że Fundusz Kościelny to nie przywilej, lecz element historycznego kompromisu. „Fundusz Kościelny działa na rzecz ok. 170 kościołów i związków wyznaniowych mających uregulowany status prawny w RP. Likwidacja w imię ideologii to droga donikąd. Tylko dialog, nie rewolucja” – napisał wicemarszałek Sejmu z PSL.

Polityk PSL w kolejnym wpisie ocenił, że Lewica „wszczyna wojnę ideologiczną, atakując nasze źródła tożsamości”. „Kulturę europejską oparto bowiem na trzech wzgórzach – Kapitol (pr.rzymskie), Akropol (fil.grecka), Golgota (rel. chrześcijańska). Kto atakuje którykolwiek z tych filarów, podważa kanon naszych wartości” – napisał PiotrZgorzelski.

Rafał TRZASKOWSKI chce likwidacji Funduszu Kościelnego

Rafał TRZASKOWSKI zajął stanowisko w sprawie pomysłu Lewicy o likwidacji Funduszu Kościelnego. Jego zdaniem Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany. „Pytanie, czy będzie on zastąpiony przez jakiś rodzaj odpisu podatkowego. Natomiast to już każdy Kościół będzie podejmował decyzję, jak z pieniędzy, które ma, finansować mniejsze parafie” – powiedział Rafał TRZASKOWSKI.

Rafał TRZASKOWSKI w kampanii wyborczej podkreślił, że Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany. „Oczywiście w poróżnieniu, rozmowie ze wszystkimi Kościołami. Zwłaszcza tymi mniejszymi, które mają więcej problemów, bo np. same opodatkowują wiernych” – dodał. Zaznaczył, że cieszy się, że ta sprawa wróciła do prac rządu i ma nadzieję, że zostanie załatwiona.

Rafał TRZASKOWSKI w trakcie kampanii wyborczej w wyborach prezydenckich 2025 r. przedstawia swój program wyborczy opowiadając się za:

  • liberalizacją prawa aborcyjnego – poprzez złożenie prezydenckiego projektu ustawy; 
  • zacieśnianie relacji z Niemcami i Francją;
  • pogłębianiem integracji europejskiej;
  • utrzymaniem obecnego modelu polityki migracyjnej realizowanej przez rząd Donalda Tuska;
  • kontynuowaniem transformacji energetycznej zgodnie z założeniami Zielonego Ładu UE;
  • wprowadzeniem w możliwej przyszłości euro w Polsce;
  • utrzymaniem jak najdalej idącej pomocy dla Ukrainy;
  • przyjęciem ustawy o języku śląskim;
  • przyjęciem ustawy o „pigułce dzień po”;
  • ideą Centralnego Okręgu Przemysłowego (bez szczegółów);
  • wspieraniem środkami publicznymi społeczności LGBT.

Jarosław KACZYŃSKI o „antyreligijnej obsesji”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że projekt ustawy zakładający likwidację Funduszu Kościelnego to „żądania mające charakter antyreligijnej obsesji”, charakterystycznej dla dzisiejszej lewicy. Kościół katolicki jest częścią życia społecznego – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapytany na konferencji prasowej o projekt Lewicy dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego powiedział: „Każdy ma prawo uważać, co chce – ktoś może uważać, że nie powinno być Funduszu Kościelnego, ale to są żądania mające charakter antyreligijnej obsesji, charakterystycznej dla dzisiejszej lewicy. Żaden rozsądny człowiek nie powinien się tym przejmować, zarówno wtedy, kiedy jest wierzący i kiedy nie jest” – ocenił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że Kościół katolicki jest częścią życia społecznego, a likwidacja Funduszu Kościelnego uderzyłaby w jego funkcjonowanie, chociaż sam fundusz stanowi kwotę będącą jedynie „sumą, która jest dalece poniżej promila z punktu widzenia budżetu państwa”. Dodał, że jego likwidacja dotknęłaby jednak bezpośrednio księży, w tym miałaby wpływ na wysokość ich emerytur.

Propozycja likwidacji Funduszu Kościelnego – zdaniem Jarosława Kaczyńskiego – ma być „wynikiem tego, jak nieszczęśliwie przebiegała nasza historia”.

Jak wyglada finansowanie kościołów w Polsce?

.Finansowanie kościołów w Rzeczpospolitej opiera się na kilku źródłach. Poza Funduszem Kościelnym, który w 2024 roku dysponował budżetem przekraczającym 200 milionów złotych, istotną rolę odgrywają dotacje publiczne przekazywane zarówno z budżetu centralnego, jak i samorządowego. Kościoły korzystają również z ulg podatkowych, takich jak zwolnienie z podatku od nieruchomości. Wierni wspierają Kościół poprzez dobrowolne ofiary, czyli tzw. „tacę”, datki za posługę sakramentalną czy darowizny, które można odliczyć od podatku. Ponadto, kościoły w Polsce posiadają także własne zasoby majątkowe i nieruchomości, a także prowadzi działalność gospodarczą – od wydawnictw po domy pielgrzyma – co stanowi kolejne źródło utrzymania.

Relacje między państwem a Kościołem katolickim reguluje konkordat podpisany między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską w 1993 roku, ratyfikowany pięć lat później. Dokument ten zapewnia Kościołowi swobodę w sprawowaniu kultu, gwarantuje niezależność w sprawach wewnętrznych oraz ustanawia ramy współpracy państwa i Kościoła w zakresie edukacji, duszpasterstwa wojskowego, więziennego czy szpitalnego. Konkordat nie określa jednak szczegółowo kwestii finansowych – pozostawia je prawu krajowemu, co oznacza, że Fundusz Kościelny i inne formy wsparcia funkcjonują na podstawie przepisów uchwalanych przez polski parlament.

Warto spojrzeć na to, jak wygląda finansowanie kościołów w innych krajach Europy, gdzie stosuje się różne modele. W Niemczech i Austrii funkcjonuje tzw. podatek kościelny – osoby deklarujące przynależność do Kościoła płacą określony procent od podatku dochodowego, który trafia bezpośrednio do wspólnoty religijnej. We Włoszech obowiązuje system „otto per mille”, pozwalający obywatelom przekazać 0,8% swojego podatku dochodowego wybranej wspólnocie wyznaniowej lub państwu na cele społeczne. We Francji panuje ścisły rozdział kościoła od państwa – kościoły nie otrzymują środków publicznych, choć korzystają z ulg podatkowych i mogą prowadzić działalność gospodarczą. W Hiszpanii natomiast obywatele mogą przekazywać 0,7% podatku dochodowego Kościołowi katolickiemu. Czechy z kolei przyjęły model stopniowego wygaszania finansowania kościołów przez państwo w ramach wieloletniego procesu rekompensaty za straty poniesione w czasach komunizmu.

PAP/AJ/MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 marca 2025