Raport o stratach wojennych Polski w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939 - 1945 

Mateusz Morawiecki o drugiej wojnie światowej

Raport o stratach wojennych Polski zawiera wysokość odszkodowań i reparacji wojennych wyliczonych przez ekspertów Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

.Raport o stratach wojennych Polski w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945 zawiera szacowaną wartość strat w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Sam dokument składa się z trzech tomów. W raporcie zaprezentowane zostały różnorakie straty osobowe i materialne, jakie poniosła Polska w wyniku II Wojny Światowej ze strony Niemiec. Według wyliczeń straty ludzkie i związane z nimi straty gospodarcze stanowią większość wszystkich strat Polski w II wojnie światowej.

Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze”, „Współczesna Europa zbudowana jest na pamięci o zwycięstwie nad nazizmem i jednocześnie wstydliwym wyparciu prawdy o bierności w pierwszej fazie wojny. Kiedy Polska wykrwawiała się, stawiając jako pierwsza czoła zbrodniczemu reżimowi, w Paryżu czy nawet Londynie ciągle wielu wierzyło, że Hitler zatrzyma się na Warszawie. Już niedługo mieli się przekonać, jak bardzo się mylą. To, co spotkało Polskę i to, co stało się na jej ziemiach w trakcie niemieckiej okupacji, to historia całkowitego wynaturzenia. To na terenie Polski Niemcy dokonywali najbardziej okrutnych zbrodni. To na terenie Polski zbudowali większą część infrastruktury, która posłużyła do jednej z najpotworniejszych zbrodni w dziejach – Holocaustu.”

Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej w komentarzu dla „Wszystko co Najważniejsze” wskazuje, że wyliczona kwota reparacji w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych jest oczywiście ogromna, ale jest wynikiem ustaleń specjalistów z ostatnich 5 lat. „Moim zdaniem to, co nas teraz czeka, to dyplomatyczna batalia i ustalenia między rządem Niemiec a rządem RP, w jaki sposób Niemcy mają nam wypłacić te reparacje, wyliczone na tak wysokie kwoty.” – mówi Leśkiewicz.

„Te kwoty są tylko umowne, bo nie ma możliwości zrekompensowania strat w dobrach kultury i majątku, który został trwale zniszczony, sumami pieniężnymi. Podana dzisiaj kwota wskazuje, że Niemcy oraz niemieccy i polscy dyplomaci mają przed sobą długą drogę do ustalenia formy, w jakiej te reparacje zostaną wypłacone. Trudno jest przewidzieć ostateczny wynik tych dyplomatycznych rozmów i negocjacji. Jak można się spodziewać, Niemcy będą za wszelką cenę unikać płacenia reparacji. Będą szukać formalnych argumentów, które skierują rozmowy na tor, który pozwoli im nie płacić reparacji” – powiedział rzecznik IPN, dodając że Polski rząd ma teraz w ręku konkretny dokument w postaci raportu, opartego na dokumentach i wyliczeniach ekspertów z różnych dziedzin. Jest to dokument, który będzie stanowił solidną podstawę do argumentacji w sprawie wypłaty reparacji.

Raport o stratach wojennych Polski w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945. Prezentujemy najważniejsze dane:

  • 5 219 053 Polaków zostało zamordowanych ze strony Niemiec (bez ofiar zabitych przez Rosjan) – w tym ponad 1,5 miliona polskich dzieci;
  • 157 tysięcy odebranych rodzinom i wywiezionych do Niemiec polskich dzieci;
  • 34 miliardy 804 miliony złotych utraconych z ubezpieczalni społecznych;
  • Straty skarbu państwa wynoszące ponad 296 miliardów złotych;
  • Ponad 4,3 mln roboczolat pracy przymusowej Polaków;
  • Straty kadry naukowej wynoszące ok 20%
  • 80% Warszawy zrównane z ziemią
  • Straty w archiwach i bibliotekach sięgające w niektórych zbiorach 95%
  • Utrata ponad 516 000pojedynczych dzieł sztuki
  • 43% zniszczonej architektury zabytkowej i sakralnej w skali całego państwa, w tym w Warszawie 92%
  • Utrata około 45% całej sumy bilansowej instytucji kredytowo-oszczędnościowych

„Należy głośno mówić o wysiłkach Polski w czasie II wojny światowej i prowadzić kampanię informacyjną do świata zachodniego. Należy wyraźnie wskazać straty poniesione przez Polskę w wyniku agresji hitlerowskich Niemiec w 1939 roku. Należy wskazać, jak długo i mozolnie polska gospodarka musiała odbudowywać się po zakończeniu II wojny światowej, będąc jednocześnie pod jarzmem systemu totalitarnego. Z drugiej strony należy wskazać, jak szybko odbudowała się gospodarka niemiecka po zakończeniu II wojny światowej. Dzięki pracy przymusowej i rabunkowej polityce II Rzeszy, przegrane w II wojnie światowej Niemcy bardzo szybko odbudowały swoją potęgę militarną. Ta szybka odbudowa opierała się na łupach III Rzeszy.” – powiedział Rafał Leśkiewicz w komentarzu dla „Wszystko co Najważniejsze”.

Oprac. MK
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 września 2022