Rocznice Najważniejsze. 13 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 13 grudnia. Stan wojenny

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 13 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 13 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 13 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1545 – Rozpoczęła się pierwsza sesja obrad soboru trydenckiego (1545-1563).

1570 – Zawarto pokój szczeciński kończący I wojnę północną, w której o wpływy w Inflantach i nad Bałtykiem rywalizowały Rzeczpospolita, Moskwa, Szwecja, Dania, Norwegia i Lubeka. Definitywnie spór nie został wówczas rozstrzygnięty. Jego kolejną odsłoną będzie II wojna północna, zwana w polskiej tradycji potopem szwedzkim (1655-1660), a następnie III wojna północna (1700-1721), która pogrąży gospodarczo Rzeczpospolitą, doprowadzi do utraty przez Szwecję pozycji mocarstwowej oraz uczyni mocarstwem Rosję.

1860 – W Warszawie powstało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

1867 – Zmarł Artur Grottger, malarz, jeden z czołowych przedstawicieli romantyzmu w polskim malarstwie.

1907 – Urodził się Jerzy Zagórski, poeta, publicysta, tłumacz, współtwórca grupy literackiej „Żagary”, w 1979 r. wraz z żoną Maryną odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. 

1913 – Doszło do rozłamu w Polskim Stronnictwie Ludowym, na skutek którego w 1914 r. powstaną PSL „Piast” i PSL „Lewica”.

1919 – Po ustąpieniu rządu Ignacego Jana Paderewskiego powołano rząd Leopolda Skulskiego.

1936 – Uroczyście oddano do użytku zaporę Porąbka na rzece Soła, będącą największą tego typu inwestycją w II RP.

1966 – Zmarł Stanisław Mikołajczyk, polityk, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, premier RP na uchodźstwie w latach 1943-1944, wicepremier i minister rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej, symbol środowisk opozycyjnych wobec komunistów we wczesnych latach powojennych.

1981 – Rada Państwa powołała Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadziła w Polsce stan wojenny. 

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 grudnia 2024
Fot. AGAD / Wikimedia.