Rocznice Najważniejsze. 15 maja

Rocznice Najważniejsze. 15 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 15 maja?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 15 maja

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 15 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1815: Antoni Henryk Radziwiłł został mianowany pierwszym księciem-namiestnikiem autonomicznego Wielkiego Księstwa Poznańskiego w zaborze pruskim. Co symboliczne, był to zarazem jedyny człowiek, który pełnił tę funkcję, ponieważ po powstaniu listopadowym w Kongresówce, autonomia Wielkiego Księstwa Poznańskiego również została ograniczona (1831 r.).

1859: Urodził się Pierre Curie, francuski fizyk, laureat Nagrody Nobla, mąż Marii Curie-Skłodowskiej.

1863: Rosjanie rozstrzelali w Płocku gen. Zygmunta Padlewskiego, polskiego działacza niepodległościowego, naczelnika wojennego województwa płockiego podczas powstania styczniowego.

1891: Papież Leon XIII ogłosił encyklikę Rerum novarum.

1926: Podczas przewrotu majowego został powołany pierwszy rząd Kazimierza Bartla. Doszło do tego w wyniku ustąpienia ze stanowisk dotychczasowego premiera Wincentego Witosa oraz prezydenta Stanisława Wojciechowskiego (14 maja). Józef Piłsudski oficjalnie pełnił w nowym gabinecie funkcję ministra spraw wojskowych, natomiast zastępcą Prezydenta RP został Marszałek Sejmu Maciej Rataj.

1948: Wybuchła I wojna izraelsko-arabska.

1977: Powstało Studencki Komitet Solidarności w Krakowie.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 maja 2024
Fot. Pierwszy rząd Kazimierza Bartla, domena publiczna, Wikimedia.