Rocznice Najważniejsze. 2 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 2 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 2 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 2 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 2 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

455: Wandalowie pod wodzą Genzeryka zdobyli Rzym i rozpoczęli plądrowanie miasta.

1297: Wacław II z dynastii Przemyślidów, późniejszy król Polski (1300-1305), został koronowany na króla Czech.

1652: Zakończyła się bitwa pod Batohem między wojskami polskimi a kozacko-tatarskimi podczas powstania Chmielnickiego. Starcie przeszło do historii jako jedno z najkrwawszych w historii tego konfliktu.

1704: Zmarł Stanisław Opaliński, polski szlachcic, starosta, syn myśliciela politycznego Łukasza Opalińskiego, uczestnik bitwy pod Wiedniem (1683 r.).

1848: Odbyła się inauguracja Zjazdu Słowiańskiego w Pradze.

1882: Zmarł Giuseppe Garibaldi, włoski generał, polityk i rewolucjonista, jeden z głównych przywódców ruchu dążącego do zjednoczenia Włoch w XIX wieku, współtwórca zjednoczonego państwa włoskiego, zwany „ojcem ojczyzny”.

1953: Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

1979: Rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 czerwca 2024
Fot. Portret Elżbiety II, Donald McKague, domena publiczna, Wikimedia.