Rocznice Najważniejsze. 2 października
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 2 października?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 2 października
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 2 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1413 – Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie zawarły unię w Horodle, zacieśniający relacje między obydwoma państwami.
1851 – Urodził się Ferdynand Foch, francuski dowódca wojskowy, Szef Sztabu Generalnego oraz Przewodniczący Rady Wojennej Sprzymierzonych podczas I wojny światowej. Główny reprezentant Francji podczas rozmów pokojowych w Compiègne (1918). Posiadał najwyższe tytuły wojskowe trzech państw (jako marszałek Francji, marszałek polny Wielkiej Brytanii oraz marszałek Polski.
1869 – Urodził się Mahatma Gandhi (właśc. Mohandas Karamchand Gandhi), indyjski filozof, prawnik, lider polityczny, współtwórca niepodległych Indii, symbol idei biernego oporu i obywatelskiego nieposłuszeństwa, a także ruchu na rzecz praw człowieka.
1914 – Urodził się Jan Nowak-Jeziorański, polski politolog, dziennikarz, żołnierz i polityk, kurier i emisariusz rządu RP na uchodźstwie oraz Komendy Głównej AK, uczestnik kampanii wrześniowej oraz Powstania Warszawskiego, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
1926 – Sformowano pierwszy rząd Józefa Piłsudskiego.
1939 – Podczas kampanii polskiej 1939 r. zakończyła się trwająca od 1 września obrona Helu, będącego ostatnią polską placówką, która skapitulowała przed Niemcami w trakcie obrony Wybrzeża.
1940 – Niemiecki gubernator dystryktu warszawskiego Ludwig Fischer wydał rozporządzenie wyznaczające obszar „dzielnicy żydowskiej” w Warszawie, którą następnie otoczono murem. Był to początek getta warszawskiego.
1944 – Na mocy Układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie po 63 dniach walki zakończyło się Powstanie Warszawskie.
1946 – Zmarł Ignacy Mościcki, Prezydent RP w latach 1926-1939, a przy tym chemik, wynalazca, autor kilkudziesięciu patentów, rektor i profesor Politechniki Lwowskiej, profesor Politechniki Warszawskiej, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego, inicjator budowy budowy Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach.
2009 – Zmarł Marek Edelman, lekarz, doktor nauk medycznych, działacz społeczny, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka