Rocznice Najważniejsze. 20 listopada
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 20 listopada?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 20 listopada
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 20 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1648 – Jan II Kazimierz został wybrany przez szlachtę polską oraz litewską w toku wolnej elekcji na króla Polski i wielkiego księcia Litwy. Był trzecim i ostatnim Wazą, pełniącym rolę władcy Rzeczpospolitej.
1826 – Urodził się Walerian Kalinka, polski duchowny, historyk, współzałożyciel krakowskiej szkoły historycznej, uczestnik Powstania Krakowskiego 1846 r., kierownik polskiej agencji dyplomatycznej w Szwecji podczas Powstania Styczniowego (1863 r.), członek ugrupowania stańczyków.
1925 – Zmarł Stefan Żeromski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w., kilkukrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla, autor m.in. „Przedwiośnia”, „Ludzi bezdomnych”, „Syzyfowych prac”, „Rozdziobią nas kruki i wrony” czy „Wiernej rzeki”.
1925 – Powstał koalicyjny rząd Aleksandra Skrzyńskiego.
1942 – Urodził się Joe Biden, 46. prezydent Stanów Zjednoczonych (od 2021 r.), wcześniej wiceprezydent w latach 2007-2019 oraz wieloletni senator (1973-2009).
1947 – Odbył się ślub Elżbiety, późniejszej królowej brytyjskiej (jako Elżbieta II), z Filipem Mountbattenem, późniejszym księciem Walii.
1953 – Zmarł Stefan Pieńkowski, polski fizyk i matematyk, profesor oraz trzykrotny rektor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik konspiracyjnego Wydziału Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas II wojny światowej, współtwórca warszawskiej szkoły fizyki doświadczalnej.
1955 – Zmarł Tomasz Arciszewski, polski polityk, premier rządu RP na uchodźstwie (1944-1947), czołowy polityk Polskiej Partii Socjalistycznej, jeden z przywódców Organizacji Bojowej PPS, minister poczt i telegrafów w Tymczasowym Rządzie Ludowym Republiki Polskiej (powołany 7 listopada 1918 r.) oraz rządzie Jędrzeja Moraczewskiego (powołany 17 listopada 1918 r.).
1959 – Podczas XIV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ uchwalono Deklarację praw dziecka. Tego samego dnia w 1989 r. podpisano Konwencję o prawach dziecka.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka