Rocznice Najważniejsze. 22 grudnia

Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 22 grudnia? 

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 22 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 22 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 22 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1216 – Papież Honoriusz III zatwierdził założony przez Dominika Guzmána zakon dominikanów. 

1666 – Powstała Francuska Akademia Nauk.

1861 – Urodził się Zenon Przesmycki ps. Miriam, poeta, tłumacz, publicysta, krytyk literacki, który wywarł wpływ na rozwój modernizmu w Polsce (Młoda Polska). W latach 1919-1920 minister kultury i sztuki II RP. Popularyzator twórczości Cypriana Kamila Norwida.

1864 – Urodził się Bohdan Dyakowski, polski biolog, nauczyciel, popularyzator wiedzy przyrodniczej, jeden z pierwszych propagatorów idei ochrony przyrody w Polsce, założyciel Ligi Ochrony Przyrody, autor artykułów, książek i atlasów popularyzatorskich, m.in. „Atlasu państwa zwierzęcego”, „Atlasu motyli krajowych” czy „Naszego lasu i jego mieszkańców”.

1947 – W Krakowie zakończył się trwający od 24 listopada pierwszy proces oświęcimski członków załogi KL Auschwitz. Spośród 40 oskarżonych 23 skazano na śmierć przez powieszenie, 16 na karę pozbawienia wolności od 3 lat do dożywocia, a 1 uniewinniono. 

1947 – Uchwalono konstytucję Włoch.

1952 – Specjalna Komisja Śledcza Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Zbrodni Katyńskiej ogłosiła raport końcowy ze swych prac, tzw. raport Maddena. Za winnych popełnienia tej zbrodni oficjalnie uznano Sowietów. Komisja wezwała także do powołania międzynarodowego trybunału dla osądzenia zbrodni katyńskiej.

1960 – Sejm PRL uchwalił poprawkę do konstytucji, ustanawiającą liczbę posłów na 460. 

1965 – Miała miejsce premiera filmu „Doktor Żywago” w reżyserii Davida Leana.

1970 – Zakończyły się protesty w Szczecinie, ostatnim mieście Wybrzeża, które jeszcze strajkowało podczas wydarzeń Grudnia 1970 r.

1990Lech Wałęsa został zaprzysiężony jako Prezydent RP. Odebrał także insygnia władzy prezydenckiej II RP z rąk ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Wałęsa stał się tym samym pierwszym prezydentem w historii Polski wybranym w głosowaniu powszechnym.

2001 – Zmarł Grzegorz Ciechowski, muzyk, kompozytor, poeta, autor tekstów, lider i wokalista zespołu Republika, po rozpadzie którego kontynuował karierę jako Obywatel G.C.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 grudnia 2024