Rocznice Najważniejsze. 23 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 23 lipca?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 23 lipca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 23 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1422: Szlachta Korony uzyskała od króla Władysława Jagiełły przywilej czerwiński, gwarantujący m.in. nietykalność majątkową bez wyroku sądowego.
1792: Król Stanisław August Poniatowski przy aprobacie większości ministrów Rzeczypospolitej (7:5) podjął decyzję o przystąpieniu do konfederacji targowickiej podczas wojny polsko-rosyjskiej (w obronie Konstytucji 3 maja).
1817: Książę Józef Poniatowski został pochowany na Wawelu.
1914: Austro–Węgry wystosowały ultimatum wobec Serbii po zamachu w Sarajewie z 28 czerwca na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga. Dokument głosił m.in., że „Królewsko serbski rząd musi potępić propagandę wymierzoną przeciw Austro-Węgrom (…), wyrazić zgodę na uczestnictwo organów C[esarskich] i K[rólewskich] w Serbii przy usuwaniu elementów wywrotowych, godzących w integralność Monarchii” oraz „prowadzić przy współudziale organów delegowanych przez rząd C i K sądowe dochodzenie przeciw wszystkim członkom spisku z 28 czerwca, którzy znajdowali się na terytorium Serbi“. Ultimatum w takim brzmieniu było nie do przyjęcia, ponieważ godziło w suwerenność Serbii. Tamtejsze władze zgodziły się na większość austro-węgierskich żądań, ale nie na prowadzenie śledztwa obcych organów na własnym terytorium. W konsekwencji Austro-Węgry wypowiedziały Serbii wojnę (28 lipca), co uruchomiło serię powiązań sojuszniczych i doprowadziło do wybuchu I wojny światowej.
1942: Do obozu zagłady w Treblince przybył pierwszy transport Żydów z getta warszawskiego, który wyruszył stamtąd dzień wcześniej w ramach wielkiej akcji deportacyjnej i planowanej likwidacji getta.
1944: Obóz koncentracyjny w Majdanku został wyzwolony przez Armię Czerwoną. Hitlerowską infrastrukturę natychmiast wykorzystano do przekształcenia tego miejsca w obóz filtracyjny NKWD dla żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
1952: Wszedł w życie traktat paryski z 1951 r., powołujący do życia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWiS).
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka