Rocznice Najważniejsze. 24 października

Rocznice Najważniejsze. 24 października

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „WcN”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 24 października? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 24 października

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 24 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1558 – Tego dnia (lub 25 października) urodził się Szymon Szymonowic, humanista i poeta doby renesansu, polski ojciec sielanki (gatunku literackiego).

1648 – W efekcie podpisania traktatów w Münster (między Rzeszą niemiecką a Francją) oraz Osnabrück (między Szwecją i Habsburgami) zawarto pokój westfalski kończący wojnę trzydziestoletnią. Był to jeden z przełomowych momentów w dziejach nowożytnej Europy i ważny krok w kierunku rozwoju prawa międzynarodowego.

1795 – Rosja, Prusy i Austria uzgodniły traktat, na mocy którego dokonały III rozbioru Rzeczpospolitej. Na 123 lata niepodległe Polska i Litwa zniknęły z mapy Europy. 

1892 – Urodził się Jan Kowalewski, jeden z najwybitniejszych oficerów w historii polskiego wywiadu. W 1919 r. stworzył specjalną komórkę kryptoanalizy, która podczas wojny polsko-sowieckiej zajmowała się łamaniem szyfrów nieprzyjaciela. Dzięki jej aktywności możliwe było dokonanie „Cudu nad Wisłą” w 1920 roku.

1917 – Podczas I wojny światowej rozpoczęła się bitwa pod Caporetto między armią włoską a siłami niemieckimi i austro-węgierskimi. Włosi odnieśli porażkę, która doprowadziła do przetasowań na najwyższych szczeblach politycznych i wojskowych w kraju. Sukces państw centralnych oddalił również widmo upadku Austro-Węgier.

1917 – Nocą z 24 na 25 października (według kalendarza juliańskiego) w Rosji wybuchła rewolucja październikowa (noc z 6 na 7 listopada według rachuby gregoriańskiej).

1929 – Nastąpił krach na giełdzie nowojorskiej, który zapoczątkował tzw. wielki kryzys (1929-1933). Ten dzień przeszedł do historii jako czarny czwartek.

1934 – Na mocy rozporządzenia Prezydenta RP Ignacego Mościckiego powołano Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

1945 – Weszła w życie Karta Narodów Zjednoczonych (podpisana 26 czerwca) powołująca do życia Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).

1956 – Przedstawiciele Francji, Wielkiej Brytanii i Izraela zawarli tajne porozumienie (protokół z Sèvres), zgodnie z którym Izrael miał wywołać konflikt z Egiptem, dając w ten sposób pretekst dwóm imperiom zachodnim do zajęcia strefy Kanału Sueskiego. Agresja na Egipt rozpoczęła się 29 października. Poprzedziła ją nacjonalizacja Kanału Sueskiego przez Gamala Abdel Nasera 26 lipca. Rozpoczął się kryzys sueski.

2007 – Chiny wystrzeliły swoją pierwszą sondę księżycową Chang’e 1.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 października 2024
Fot. Noël Le Mire, domena publiczna, Wikimedia.