Rocznice Najważniejsze. 24 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 24 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 24 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 24 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1109: Podczas niemieckiego najazdu na Polskę, któremu przewodził król Henryk V Salicki, rozpoczęła się obrona Głogowa.
1572: W nocy z 23 na 24 sierpnia (tzw. Nocy św. Bartłomieja) w Paryżu doszło do rzezi dokonanej na hugenotach.
1736: Urodził się Stanisław Małachowski, czołowa postać sceny politycznej w Rzeczpospolitej doby stanisławowskiej, marszałek Sejmu Czteroletniego, prezes Senatu Księstwa Warszawskiego w latach 1807-1809, prezes Rady Ministrów Księstwa Warszawskiego w 1807 r.
1862: Giuseppe Garibaldi, stojący na czele wyprawy tzw. czerwonych koszul, rozpoczął marsz na Rzym. Był to jeden z kluczowych etapów procesu zjednoczenia Włoch.
1919: Zakończyło się I powstanie śląskie.
1966: Zmarł Tadeusz Komorowski ps. „Bór”, polski generał, polityk, komendant główny Armii Krajowej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, premier RP na uchodźstwie, kawaler Orderu Orła Białego i Virtuti Militari.
1989: Sejm kontraktowy, na wniosek prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego, wybrał Tadeusza Mazowieckiego na urząd prezesa rady ministrów (1989-1991).
1991: Michaił Gorbaczow ustąpił ze stanowiska sekretarza generalnego KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.
1995: Miała miejsce premiera systemu operacyjnego Windows 95.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka