Rocznice Najważniejsze. 28 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 28 grudnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 28 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 28 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 28 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1065 – Konsekrowano Opactwo Westminsterskie.

1856 – Urodził się Thomas Woodrow Wilson, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1913–1921, jeden z architektów traktatu wersalskiego po I wojnie światowej, inicjator powołania Ligi Narodów, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla (1919 r.).

1866 – Urodził się Szymon Askenazy, polski historyk i dyplomata, ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych w XVIII i XIX wieku, twórca szkoły metodologicznej nazwanej od jego nazwiska „szkołą Askenazego”, pierwszy minister pełnomocny z ramienia Polski przy Lidze Narodów.

1885 – Powstał Indyjski Kongres Narodowy.

1886 – Amerykanka Josephine Cochrane otrzymała patent na zmywarkę. Urządzenie – początkowo napędzane ręcznie, a z czasem za pomocą silnika parowego – skonstruowała wspólnie z mechanikiem Georgem Buttersem. Była to pierwsza w historii funkcjonalna zmywarka, która trafiła do sprzedaży. Już wcześniej opatentowano pierwsze mechaniczne urządzenia do zmywania naczyń (1850, 1865), ale ówczesne proto-zmywarki były nietrwałe i niepraktyczne, przez co nie znalazły zastosowania.

1895 – W paryskiej kawiarni Grand Café odbył się słynny pokaz filmów braci Lumière, często błędnie utożsamiany z pierwszym komercyjnym pokazem filmowym w historii. W rzeczywistości pierwsze tego typu wydarzenie miało miejsce w Berlinie 1 listopada tego samego roku, gdy dwaj inni pionierzy kinematografii, bracia Max i Emil Skladnowscy, zorganizowali swój pokaz, podczas którego zaprezentowali publiczności osiem krótkich filmów własnej produkcji. 

1899 – Urodził się Eugeniusz Bodo, polski aktor filmowy i teatralny, reżyser, scenarzysta, piosenkarz, producent, jedna z czołowych postaci polskiej estrady w dwudziestoleciu międzywojennym. Aresztowany przez NKWD podczas II wojny światowej. Zmarł prawdopodobnie na gruźlicę w łagrze w Kotłasie pod Archangielskiem.

1925 – Znaleziono ciało martwego Siergieja Jesienina, rosyjskiego poety, którego twórczość i tragiczna śmierć (prawdopodobnie popełnił samobójstwo) obrosły legendą i trwale zapisały się w kulturze XX w.

1939 – W niemieckim obozie Sachsenhausen zmarł na nieleczoną, przewlekłą chorobę nerek Stanisław Estreicher, jeden z najwybitniejszych polskich historyków i bibliografów w XX w., profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, aresztowany przez Niemców 6 listopada 1939 r. w ramach Sonderaktion Krakau. Był ojcem Karola Estreichera, kontynuatora „Bibliografii polskiej”, jednego z najwybitniejszych polskich historyków sztuki.

1948 – Podczas I wojny izraelsko-arabskiej rozpoczęła się bitwa o Synaj.

1973 – Nakładem YMCA Press ukazała się w Paryżu w języku rosyjskim książka „Archipelag Gułag” autorstwa Aleksandra Sołżenicyna .

1981 – Zakończył się strajk w Kopalni Węgla Kamiennego „Piast” w Bieruniu, trwający od 14 grudnia. Był najdłuższym spośród strajków okupacyjnych w Polsce podczas stanu wojennego.

1989 – Sejm RP przyjął pakiet ustaw, które składały się na tzw. Plan Balcerowicza. 

2004 – Zmarła Susan Sontag, amerykańska pisarka i eseistka żydowskiego pochodzenia, jedna z najbardziej wpływowych intelektualistek XX w.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 grudnia 2024
Fot. Andrzej Tadeusz Kijowski z Leszkiem Balcerowiczem w Studio Nowej Telewizji Warszawa podczas programu „A Teraz Konkretnie” / Wikimedia.