Rocznice Najważniejsze. 4 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 4 grudnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 4 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 4 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 4 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

771 – Zmarł władca Franków Karloman. Samodzielne rządy w państwie objął jego brat Karol zwany później Wielkim.

1520 – Na sejmie w Bydgoszczy zatwierdzono przywilej toruński wydany przez króla Zygmunta I Starego w styczniu tego samego roku. Nakładał on zwiększony obowiązek pańszczyźniany chłopa wobec właściciela ziemskiego (szlachcica) wynoszący odtąd minimum 1 dzień w tygodniu. Z czasem te obciążenia rosły.

1563 – Zakończył obrady sobót trydencki (1545-1563).

1679 – Zmarł Thomas Hobbes, angielski filozof, jeden z czołowych myślicieli XVII-wiecznych, twórca m.in. „Lewiatana” i „Elementów prawa naturalnego i politycznego”, jeden z twórców i głównych krzewicieli koncepcji umowy społecznej.

1926 – Powstała Polska Liga Piłki Nożnej (obecna Ekstraklasa). 

1926 – Z inicjatywy Romana Dmowskiego w Poznaniu powołano Obóz Wielkiej Polski, organizację zrzeszającą przedstawicieli rozmaitych środowisk narodowych i prawicowych, celem której było zjednoczenie sił do walki politycznej z obozem piłsudczykowskim (sanacją).

1930 – Upadł drugi rząd Józefa Piłsudskiego. Premierem po raz drugi został Walery Sławek (wcześniej był szefem rządu w okresie marzec-sierpień 1930).

1939 – Rada Najwyższa ZSRR wydała dekret dotyczący podziału ziem II Rzeczpospolitej zagarniętych przez Armię Czerwoną w wyniku ataku dnia 17 września. Terytoria wschodnie II RP podzielono na obwody i włączono do Ukraińskiej oraz Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

1942 – Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom (Żegota) założony z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej i Wandy Krahelskiej-Filipowicz, został przekształcony w Radę Pomocy Żydom. 

1943 – Rozpoczęła się II konferencja kairska z udziałem prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i prezydenta Turcji İsmeta İnönü. Jej celem było nakłonienie Turków do włączenia się do wojny po stronie aliantów. Turcja pozostała jednak neutralna aż do 1945 r.

1947 – Przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze zakończył się 3 z 12 procesów norymberskich (tzw. proces prawników). 4 z 16 oskarżonych skazano na dożywocie, 6 na karę pozbawienia wolności od 5 do 10 lat, kolejnych 4 uniewinniono, 1 wycofano z procesu z powodu choroby, a 1 popełnił samobójstwo przed rozpoczęciem procesu.

2014 – Zmarł Kazimierz Świtoń, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), członek NSZZ „Solidarność”, poseł na Sejm I kadencji (1991-93).

2016 – Zmarł Tadeusz Chmielewski, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, autor m.in. kultowych komedii „Nie lubię poniedziałku” i „Jak rozpętałem II wojnę światową”.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 grudnia 2024
Fot. John Michael Wright / portret Thomasa Hobbesa / Wikimedia.