Rocznice Najważniejsze. 7 lipca

Rocznice Najważniejsze. 7 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 7 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 7 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 7 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1136: Papież Innocenty II wydał Bullę gnieźnieńską, w myśl której zwierzchność arcybiskupstwa magdeburskiego nad Kościołem polskim została zniesiona.

1482: Urodził się Andrzej Krzycki, duchowny katolicki, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, sekretarz królewski, pisarz, poeta i humanista, jeden z najwybitniejszych polskich intelektualistów swoich czasów.

1572: Zmarł Zygmunt II August, król Polski i wielki książę Litwy. Ponieważ nie miał legalnego potomka, oznaczało to koniec panowania dynastii jagiellońskiej na tronach obu krajów.

1633: Zmarł Lew Sapieha, litewski polityk, czołowa postać sceny politycznej Rzeczpospolitej, kanclerz wielki litewski oraz hetman wielki litewski, twórca potęgi rodu Sapiehów.

1807: Napoleon Bonaparte i car Aleksander I zawarli pokój w Tylży. Rosja godziła się m.in. na uznanie powstałego z części ziem zaboru pruskiego Księstwa Warszawskiego.

1841: Karol Levittoux, polski student i działacz niepodległościowy, dokonał samospalenia w więziennej celi Cytadeli Warszawskiej, by uniknąć wydania swoich towarzyszy Rosjanom podczas trwającego wówczas brutalnego śledztwa.

1874: Urodził się Władysław Grabski, polski ekonomista i polityk, kilkukrotny minister skarbu oraz premier RP, główny autor reformy walutowej, która wprowadziła do obiegu nowego złotego polskiego.

1881: We włoskim czasopiśmie „Giornale per i bambini” ukazał się pierwszy odcinek powieści o przygodach Pinokia, wówczas jeszcze pod tytułem „Historia marionetki”.

1994: Sejm RP przyjął uchwałę o denominacji złotego.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 lipca 2024
Fot. Lucas Cranach (młodszy), podobizna Zygmunta II Augusta, domena publiczna.