Rozpoczyna się 54. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Rozpoczyna się 54. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Światowe Forum Ekonomiczne będzie miejscem, gdzie poruszony zostanie temat między innymi zakończenia wojen w Strefie Gazy i na Ukrainie. Organizatorzy rozpoczynającego się 15 stycznia szczytu przyznają, że kontekst geopolityczny forum jest dziś trudny, jak nigdy dotąd.

Konflikty zbrojne i ich wpływ na gospodarkę będą analizowane przez Światowe Forum Ekonomiczne

.W szwajcarskim kurorcie obradować będą przez najbliższe dni przedstawiciele państw i rządów, w tym ponad 40 ministrów spraw zagranicznych. Stany Zjednoczone reprezentować będzie sekretarz stanu Antony Blinken i doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Będą oni najwyższymi rangą przedstawicielami USA. Bliken i Sullivan w Davos dołączą do kluczowych dla rozwiązania konfliktu w Strefie Gazy rozmówców: przywódców Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Izraela – podkreśla agencja Reutera.

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie już podczas dwóch poprzednich spotkań w Davos była tematem dominującym. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpi również podczas tegorocznych obrad. Rosja, która rozpoczęła inwazję na sąsiedni kraj w lutym 2022 roku, nie wysyła do Davos swych przedstawicieli. Jej sojusznika – Chiny – będzie reprezentował na forum premier Li Qiang.

Organizatorzy forum podkreślają, że uczestnikami tegorocznego spotkania będą przywódcy państw Globalnego Południa. Grupa państw niezaangażowanych – krajów Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej – w większości pozostawała z boku w kwestii wojny na Ukrainie, choć początkowo potępiła Rosję – zaznacza Reuters.

Agencja podkreśla, że forum odbywa się w warunkach piętrzących się napięć geopolitycznych: wojny na Ukrainie i konfliktu między Izraelem i palestyńskim Hamasem; związanego z sytuacją na Bliskim Wschodzie ryzyka dla żeglugi na Morzu Czerwonym, a także rosnącej presji ze strony Chin związanej z roszczeniami Pekinu do kontroli nad Tajwanem. .Ważnym tematem obrad będzie gospodarka. Tegoroczne spotkanie w Davos odbędzie się w czasie, gdy firmy działają w skomplikowanych warunkach: globalny wzrost gospodarczy jest mierny, gospodarki poszczególnych państw borykają się z wysokimi stopami procentowymi, zagrożeniami politycznymi i skutkami pandemii – zaznacza Reuters. Do Davos przyjeżdża 530 szefów instytucji z branży bankowości, finansów, inwestycji i ubezpieczeń.

Prezydent Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę w Davos

.Polskę reprezentował będzie na forum prezydent Andrzej Duda, który spotka się 16 stycznia z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Tego samego dnia wystąpi podczas dyskusji „Foreign Direct Investment in Central and Eastern Europe: Risks and Opportunities”. Weźmie też udział w otwarciu wystawy dotyczącej rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. 17 stycznia polski prezydent uczestniczył będzie w dyskusji „Defending Europe’s United Front”. Przeprowadzi rozmowy m.in. z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą, prezydentami Chorwacji, Litwy i Łotwy: Andrejem Plenkoviciem, Gitanasem Nausedą i Edgarsem Rinkeviczsem oraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Na 18 stycznia zaplanowano spotkania z prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Violą Amherd, premierem Mołdawii Dorinem Receanem i prezydentem Singapuru Tharmanem Shanmugaratnamem.

Prezydent Ukrainy uda się do Davos w poniedziałek. Przeprowadzi podczas forum spotkania dwustronne, ale biuro (kancelaria) prezydenckie w Kijowie nie podało szczegółów planowanych spotkań. Podczas wizyty w Szwajcarii Zełenski spotka się z prezydent Amherd, przedstawicielami parlamentu i przywódcami partii politycznych.

Forum otwierają w poniedziałek wydarzenia kulturalne. Sesje i obrady rozpoczną się od wtorku. Pogrupowano je wokół czterech głównych tematów, dotyczących, zgodnie z tytułami, „bezpieczeństwa i współpracy w podzielonym świecie”, „tworzenia wzrostu gospodarczego i miejsc pracy na rzecz nowej epoki”, „sztucznej inteligencji jako wiodącej siły w gospodarce i społeczeństwie” oraz „długoterminowej strategii na rzecz klimatu, przyrody i energetyki”. Forum w Davos zakończy się 19 stycznia.

Przyszłość polskiej gospodarki

.Światowe Forum Ekonomiczne to dobra okazja, żeby przedstawić światu gospodarkę naszego kraju. Rok w rok radzi sobie ona z kolejnymi globalnymi kryzysami, a jej przyszłość może znacząco wpłynąć na los gospodarek innych krajów Europy. Na łamach Wszystko co Najważniejsze pisze o tym Mathias CORMANN, sekretarz Generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Ekspert zaznacza, że W trudnych warunkach polityka makroekonomiczna musi zachować równowagę pomiędzy wspieraniem gospodarki a ograniczaniem inflacji. W tym celu Narodowy Bank Polski będzie musiał zachować czujność oraz gotowość do dalszego podnoszenia stóp procentowych, jeśli wyższe oczekiwania inflacyjne się utrwalą. Wsparcie fiskalne ochroniło gospodarstwa domowe i firmy przed szokiem cenowym w zakresie kosztów energii, lecz przyszłe rozwiązania należy dokładnie ukierunkować, aby zapewnić wsparcie tym, którzy najbardziej go potrzebują, bez nadmiernego zwiększania presji inflacyjnej.

„Pierwszym z wyzwań jest starzenie się społeczeństwa, które stanowi wyzwanie dla stabilności budżetowej z powodu obniżenia wydajności i tempa wzrostu gospodarczego w wyniku mniejszego udziału siły roboczej, gdy koszty związane ze starzeniem się będą nadal rosły. Aby zapewnić długoterminową stabilność budżetową i rozsądne emerytury, należy wydłużyć okres aktywności zawodowej poprzez stopniowe zrównanie ustawowego wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet, a także podwyższenie wieku emerytalnego zgodnie z wydłużeniem średniej długości życia w dobrym zdrowiu. W szerszej perspektywie Polska musi podnieść liczebność swojej siły roboczej poprzez zachęcanie do dłuższej aktywności zawodowej, zwiększanie udziału określonych grup (np. młodych rodziców) w rynku pracy” – dodaje autor artykułu.

Jego zdaniem należy też zapewnić ludziom odpowiednie, nowoczesne umiejętności w celu ułatwienia im uczestnictwa w transformacji cyfrowej i czerpania z niej korzyści. Polska znacznie poprawiła osiągnięcia edukacyjne i plasuje się w pierwszej dziesiątce krajów w Programie Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów. Podążanie tą ścieżką poprzez zapewnienie odpowiedniego wyposażenia szkół, szkolenie nauczycieli w zakresie nauczania umiejętności cyfrowych oraz stworzenie uczniom większych możliwości zastosowania tych umiejętności w praktyce będzie bardzo silnie pozycjonować Polskę w erze cyfryzacji. 

„Od mniej więcej trzech dekad Polska cieszyła się ogromnym wzrostem wydajności. PKB na mieszkańca potroił się od początku lat 90. i osiągnął około 80 proc. średniej OECD. Cyfryzacja gospodarki mogłaby dodatkowo zwiększyć wzrost produktywności, pomagając uwolnić przedsiębiorczy potencjał polskich firm w kraju i na rynkach globalnych. Stopień wykorzystania technologii cyfrowych w firmach, szczególnie tych małych i średnich, jest w Polsce stosunkowo niski. Cyfryzację można ułatwić, zwiększając wsparcie techniczne w zakresie podnoszenia świadomości i pomocy menedżerom we wdrażaniu nowych technologii cyfrowych” – pisze Mathias CORMANN.

Ekspert przypomina, że Polska poczyniła postępy w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, ale jak wiele innych krajów, musi znacznie przyspieszyć transformację klimatyczną. Ponieważ około 40 proc. dostaw energii w Polsce opiera się na węglu, emisyjność węglowa gospodarki pozostaje wysoka. Ludzie nadal odczuwają negatywne skutki złej jakości powietrza. Wzmożony nacisk na bezpieczeństwo energetyczne w wyniku wojny jest okazją, aby w ramach przeglądu strategii energetycznej Polski rozważyć większy rozwój odnawialnych źródeł energii, dywersyfikację technologii i poprawę efektywności energetycznej przy jednoczesnym zminimalizowaniu zależności od węgla w najbliższym czasie.

„Polskiej gospodarce dobrze służyły solidne ramy polityczne i korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwoliło jej zbliżyć się pod względem standardu życia do bardziej zamożnych gospodarek, a także poradzić sobie z ogromnymi wstrząsami, których kraj doświadczył w ostatnich latach. Zakończenie wojny w Ukrainie i zawarcie sprawiedliwego pokoju zgodnego z prawem międzynarodowym byłoby obecnie najbardziej skutecznym sposobem na zwiększenie perspektyw globalnego wzrostu” – podsumowuje ekspert.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 stycznia 2024
Fot. World Economic Forum