Sikorski czy Nawrocki? Kto wygra wybory prezydenckie 2025?
Data wyborów prezydenckich 2025 r. zostanie ogłoszona przez Marszałka Sejmu i wszystko wskazuje na to, że będzie to niedziela 18 maja 2025. Druga tura odbędzie się wówczas w niedzielę dwa tygodnie później, 1 czerwca 2025. Dzisiejsze sondaże i analizy pokazują dylematy wyborców w drugiej turze. Najbardziej możliwy wariant to druga tura, do której wchodzą Radosław SIKORSKI i Karol NAWROCKI z zapowiadającym się intrygująco pojedynkiem Sikorski-Nawrocki.
Kiedy wybory prezydenckie?
.Do ostatniej chwili kampania wyborcza jest grą niespodzianek, zwrotów. Do ostatniego momentu przed zamknięciem list wyborczych przez Państwową Komisję Wyborczą możliwe są zmiany kandydatów reprezentujących partie polityczne. Możliwe jest też wystartowanie przez kandydatów niezależnych, bez wsparcia partii politycznych – jedynym trudniejszym do wypełnienia przez nich warunkiem uczestnictwa w wyborach prezydenckich jest zebranie 100.000 podpisów poparcia kandydata na prezydenta i przedstawienie ich do weryfikacji przez Państwową Komisję Wyborczą.
Warunki przeprowadzenia wyborów prezydenckich opisane są w Konstytucji RP. Także dokładnie zdefiniowano kiedy odbędą się wybory prezydenckie, gdy kończy się pięcioletnia kadencja urzędującego prezydenta. Art. 128 Konstytucji RP stanowi, że wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu ustalając ich dzień na wolny od pracy i przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.
Andrzej Duda na drugą swoją kadencję został zaprzysiężony przez Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2020 roku, co oznacza że pierwsza tura wyborów prezydenckich zostanie wyznaczona na niedzielę 18 maja 2025 r. Druga tura wyborów prezydenckich, o ile rzecz jasna nie zostaną one rozstrygnięte w pierwszej turze, odbędzie się 1 czerwca 2025 r. Po przeliczeniu głosów i uwzględnieniu protestów wyborczych werdykt o wyborze prezydenta wydaje Sąd Najwyższy. Zaprzysiężenie głowy państwa odbywa się przed Zgromadzeniem Narodowym, a więc połączonymi izbami Sejmu i Senatu.
Radosław SIKORSKI – silniejszy od Trzaskowskiego, słabszy od Tuska
.Najsilniejszym kandydatem Platformy Obywatelskiej a także całej Koalicji Obywatelskiej – „koalicji 15 października” jest wciąż Donald TUSK. Start premiera i niekwestionowanego lidera koalicji rządzącej jest możliwy do ostatniego momentu przed zatwierdzeniem list wyborczych. Decydujące będą głębokie dokładne badania sondażowe, które umożliwią jego start. Wcześniej, jednym z rozważanych wariantów było wycofanie się innych kandydatów „po stronie demokratycznej”, co umożliwiłoby rozstrzygnięcie wyboru prezydenta już w pierwszej turze. Taki wariant byłby jednak możliwy wyłącznie w consensusie wszystkich partii współtworzących koalicję rządową i po przyjęciu blokującej uchwały Lewicy o wystawieniu własnej kandydatki, bądź własnego kandydata, przestaje być wariantem realnym.
„Przewodniczący Tusk powiedział jasno kiedy, jak i kogo wyłonimy jako kandydata na prezydenta” – mówi Radosław SIKORSKI na internetowym portalu Grzegorza Nawackiego de facto powtarzając swoje wcześniejsze oświadczenia w tej sprawie. „Mianowicie, do 7 grudnia wybór zostanie dokonany spośród osób, które przemawiały na Radzie Krajowej. Zakładam, że decyzja zostanie oparta na dogłębnych badaniach, które wskażą, kto ma największe szanse na wygraną w drugiej turze i kto może liczyć na poparcie naszych koalicyjnych partnerów. Myślę, że wszyscy się zgodzimy, że tematem przewodnim najbliższych wyborów będzie bezpieczeństwo i wybór kandydata nie powinien być kwestią przypadku”.
Takie ustawienie mapy kandydatów na prezydenta RP startujących z poparciem Platformy Obywatelskiej (Koalicji Obywatelskiej) przez Radosława SIKORSKIEGO w sposób zdecydowany ogranicza szanse Rafała TRZASKOWSKIEGO. Zresztą ostatnie tygodnie pokazują raczej niepewne i chaotyczne ruchy prezydenta Warszawy, który czuje jak oddala się jego szansa na prezydenturę kraju. Rafał TRZASKOWSKI przegrał poprzednie wybory prezydenckie z Andrzejem DUDĄ mimo że do ostatniej chwili był przekonany o potężnym poparciu społecznym. W ostatnich miesiącach popełnił kilka niewybaczalnych błędów, które utrudnią mu sięgnięcie nie tylko po prawą stronę sceny politycznej, ale też po „normalne, nielewicowe centrum”. Błędów tych nie popełnia Radosław SIKORSKI.
Radosław SIKORSKI kandydat na Prezydenta RP – atuty
.Minister spraw zagranicznych, były minister obrony, były Marszałek Sejmu, były eurodeputowany, silnie umocowany w środowiskach zarówno amerykańskich jak i europejskich liderów opinii, jest graczem pierwszej ligi w wyborach prezydenckich 2025 r. Jedynym warunkiem startu jest ustąpienie mu miejsca przez premiera Donalda TUSKA. Poparcie uzyska też bez problemu od członków i sympatyków PO, którzy nie chcą po raz kolejny przeżywać rozczarowania związanego z przegraniem wyborów prezydenckich przez Rafała TRZASKOWSKIEGO.
Najpoważniejszymi atutami Radosława SIKORSKIEGO jako kandydata w wyborach prezydenckich 2025 są:
- Po pierwsze: wiedza w zakresie bezpieczeństwa narodowego, obronności, polityki zagranicznej – najważniejszych kwestii determinujących najbliższe lata i kondycję Polski. Polityka Rosji i Niemiec, zmieniająca się mapa geopolityczna, wojna na Ukrainie to kwestie zaprzątające uwagę opinii publicznej, wyborców. Znajdujące się w prerogatywach głowy państwa.
- Po drugie: relacje z partnerami zagranicznymi. Od lat budowane relacje w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie, z najpoważniejszymi graczami polityki transatlantyckiej. Szczególnie jeśli kandydatka Demokratów zwycięży w wyborach prezydenckich w USA.
- Po trzecie: prezencja, pasja w wystąpieniach publicznych. W odróżnieniu od prezydenta Warszawy nie musi sobie naddawać ani wzrostu, ani wdzięku. Nienaganny styl brytyjskiego gentlemana zauważalny jest nie tylko w najnowszych sesjach zdjęciowych z cmentarza polskich żołnierzy we Włoszech.
Kandydaci PiS w wyborach prezydenckich – jeden z dziesięciu
.W Prawie i Sprawiedliwości decyzja o tym, kto zostanie wskazany jako kandydat PiS w wyborach prezydenckich 2025 zostanie podjęta przez Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości, a de facto przez prezesa ugrupowania – Jarosława Kaczyńskiego.
Wśród wielu koncepcji rozważana jest ta, aby zorganizować prawybory w PiS, które wyłonią kandydata. Prawybory prezydenckie w PiS musiałyby jednak odbyć się nie później niż w grudniu 2024 r., co stanowi duży wysiłek dla ugrupowania. Jako potencjalni kandydaci do zaopiniowania w prawyborach prezydenckich PiS wskazywani są:
- Karol NAWROCKI – prezes Instytutu Pamięci Narodowej (bezpartyjny)
- Mateusz MORAWIECKI – były premier
- Mariusz BŁASZCZAK – były szef MON
- Przemysław CZARNEK – były szef MEN
Prawybory prezydenckie PiS mogą przyspieszyć proces wyłaniania kandydatów, spośród których najsilniejszymi faworytami do przyjęcia nominacji do startu w wyborach prezydenckich są dziś Karol NAWROCKI, Mateusz MORAWIECKI i Mariusz BŁASZCZAK.
Karol NAWROCKI kandydat na Prezydenta RP
.Kandydat PiS na prezydenta Karol NAWROCKI jest najsilniej zbadanym dziś kandydatem PiS w wyborach prezydenckich. I to zarówno przez niechętne kandydatowi PIS media, innych polityków, jak i przez ośrodki badawcze. Sondaże dają Karolowi NAWROCKIEMU ponad 22 proc. wskazań i wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich z kandydatem PO. Jest to o wiele lepszy wskaźnik, niż ten odnotowywany przez Andrzeja DUDĘ przed wyborami prezydenckimi w 2015 r., gdy był także podobnie nieznanym kandydatem.
Jakie są atuty Karola NAWROCKIEGO analizując jego szanse w wyborach prezydenckich 2025 roku?
Po pierwsze, jest kandydatem walecznym. Na tle innych potencjalnych kandydatów PiS w tych wyborach, jest kandydatem witalności, pasji, waleczności. Wysportowany, uprawiający boks, pływanie i kilka jeszcze dyscyplin sportu, jest wręcz wymarzonym kandydatem na ciężką, wręcz bardzo ciężką kampanię ogólnokrajowa, z wizytami w dziesiątkach miejscowości dziennie, uściśnięcia tysięcy rąk.
Po drugie, jest kandydatem przejrzystym. Życie rodzinne, wydatki, zobowiązania, relacje, wszelkiego typu „uwikłania”, decyzje podejmowane w przeszłości – wszystko zostało w ostatnich miesiącach przeskanowane i przez niechętnych mu polityków, i przez niechętne mu media, i przez NIK. Niczego poważniejszego nie znaleziono. Jest jednym z czterech Polaków, którzy znaleźli się na liście osobistych wrogów Władimira Putina.
Po trzecie, działalność publiczna z efektami mimo wciąż ograniczanymi funduszami na działania IPN. Instytut Pamięci Narodowej to dziś nie tylko poszukiwania szczątków ofiar i ich godne z punktu widzenia państwa polskiego upamiętnianie, ale też projekty rozwojowe IPN, w które wchodzi: cyfryzacja w edukacji, kolejne stacjonarne centra edukacji historycznej.
Po czwarte, nie kojarzy się z politykierstwem, partyjniactwem. A są to najgorsze cechy, które są cechami nieakceptowalnymi przez wyborców środka. A jeśli to wyborcy centrum zwykle decydują, w każdych wyborach, to jego kandydatura jest dla nich kandydaturą, którą chętnie rozważą.
Po piąte, głęboki patriotyzm i działania na rzecz polskiej historii i tradycji narodu. To z kolei sprawia, że jest interesującym kandydatem dla wyborców konserwatywnych i prawicowych, aż po elektorat Konfederacji. W drugiej turze wyborów może okazać się to istotnym argumentem przemawiającym za jego kandydaturą.
A jeśli nie Sikorski-Nawrocki? Czy jest miejsce na kandydata obywatelskiego, bezpartyjnego, niezależnego w wyborach prezydenckich?
.Aby wystartować w wyborach prezydenckich, kandydat musi spełnić kilkanaście warunków, z których zwykle najtrudniejszym do wykonania jest dostarczenie 100.000 podpisów pod listami poparcia kandydata na prezydenta w wyborach prezydenckich. Z racji, że część podpisów może być zakwestionowana przez Państwową Komisję Wyborczą, dobrze jest, aby podpisów pod listami poparcia kandydata w wyborach prezydenckich było więcej. Przyjmuje się, że optymalne jest przedstawienie Państwowej Komisji Wyborczej 30-50 proc. podpisów więcej. Warunek ten spełniają silne struktury obywatelskie, jak Ruch Tak dla CPK, który złożył ostatnio blisko 200.000 tys. podpisów. Ale także nie jest to bariera nie do przejścia dla influencerów mediów społecznościowych mogących wykazać się wielomilionowymi grupami fanów.
Kandydatury Doroty GAWRYLUK, Pauliny MATYSIAK, Rajmunda ANDRZEJCZAKA, Krzysztofa STANOWSKIEGO, nawet jeśli wydają się dziś kandydaturami egzotycznymi, przy zbiegu okoliczności mogą wprowadzić którą z tych osób do drugiej tury wyborów prezydenckich, co może zaburzyć rysujący się na dziś pojedynek, czyli wybory prezydenckie 2025 jako debata Sikorski-Nawrocki.
Lista kandydatów na prezydenta RP 2025 – coraz dłuższa
.Kolejne osoby nie kryją swoich chęci startu w wyborach prezydenckich. Część z nich ma już lub bliska jest otrzymania nominacji partyjnej, inni liczą na decyzję swoich politycznych przyjaciół, jeszcze inni wskazywani są przez liderów opinii – i nawet jeśli nie zdecydowali się na start, ich nazwisko znajduje się na liście potencjalnych kandydatów do startu w wyborach prezydenckich 2025.
Lista prezentowana jest w kolejności alfabetycznej:
- Tomasz ADAMEK – sportowiec
- Rajmund ANDRZEJCZAK – generał
- Magdalena BIEJAT – polityk lewicy
- Mariusz BŁASZCZAK – były minister obrony
- Tobiasz BOCHEŃSKI – polityk PiS
- Zbigniew BOGUCKI – polityk PiS
- Krzysztof BOSAK – lider Konfederacji
- Przemysław CZARNEK – polityk PiS
- Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy
- Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy
- Dorota GAWRYLUK – publicystka
- Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców
- Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050
- Klaudia JACHIRA – polityk Zielonych
- Patryk JAKI – polityk Suwerennej Polski
- Marek JAKUBIAK – polityk PiS
- Janusz KORWIN-MIKKE – polityk UPR
- Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL
- Marek MAGIEROWSKI – b. ambasador Polski w USA
- Paulina MATYSIAK – polityk lewicy
- Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji
- Piotr MILOWAŃSKI – polityk PiS
- Mateusz MORAWIECKI – były premier
- Arkadiusz MULARCZYK – polityk PiS
- Karol NAWROCKI – prezes IPN
- Barbara NOWACKA – polityk lewicy/PO
- Piotr NOWAK – polityk PIS
- Marcin PIĄTKOWSKI – ekonomista
- Kacper PŁAŻYŃSKI – polityk PiS
- Roman POLKO – wojskowy
- Marcin PRZYDACZ – polityk PIS
- Jacek SIEWIERA – szef BBN
- Radosław SIKORSKI – szef MSZ
- Krzysztof STANOWSKI – publicysta
- Tomasz SZATKOWSKI – b. ambasador Polski przy NATO
- Dominik TARCZYŃSKI – polityk PiS
- Rafał TRZASKOWSKI – polityk PO
- Donald TUSK – premier
- Maciej WILK – Tak dla CPK
- Ewa ZAJĄCZKOWSKA-HERNIK – polityk Konfederacji
- Andrzej ZYBERTOWICZ – socjolog
Arkadiusz Jordan