Silvio Berlusconi pozostawił po sobie 6,4 mld euro

W środę w Mediolanie odczytano testament byłego premiera Włoch. Silvio Berlusconi zmarł 12 czerwca 2023 roku i pozostawił po sobie majątek o wartości ok. 6,4 mld euro.

W środę w Mediolanie odczytano testament byłego premiera Włoch. Silvio Berlusconi zmarł 12 czerwca 2023 roku i pozostawił po sobie majątek o wartości ok. 6,4 mld euro.

Berlusconi – ostatnie życzenie i majątek, który po sobie zostawił

.Ostatnie życzenia Berlusconiego zostały ujawnione przez notariusza holdingu Fininvest Arrigo Roveda przed dwoma świadkami: prawnikami Lucą Fossatim i Carlo Riminim, którzy reprezentowali dzieci zmarłego.

Marina i Pier Silvio z pierwszego małżeństwa byłego premiera oraz Barbara, Eleonora i Luigi z drugiego, na odczytanie testamentu połączyli się z biurem zdalnie.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi pozostawił po sobie majątek o wartości ok. 6,4 mld euro.

Długoletni przyjaciel Berlusconiego prezes Mediasetu Fedele Confalonieri wykluczył „jakiekolwiek reperkusje w rodzinie i w strukturze spółek kontrolowanych lub posiadanych przez Fininvest”, a także możliwość znalezienia „niespodzianek” w testamencie.

Wszystko dla rodziny

.Koncern Fininvest, który kontroluje grupę telewizyjną MFE – MediaForEurope N.V., wydawnictwo Mondadori, a także 30-procentowy pakiet w Banca Mediolanum pozostanie w rękach rodziny.

Ze skąpych informacji uzyskanych przez dziennikarzy ANSA wynika, że najważniejszą osobą w holdingu będzie nadal najstarsza córka Berlusconiego – Marina, obecna prezes.

Z obrotami przekraczającym pięć miliardów euro Fininvest jest najważniejszą firmą do podziału w rodzinie byłego premiera Włoch. Nadal nie wiadomo, jak zostanie podzielone 61 proc. udziałów, które były bezpośrednią własnością Silvio Berlusconiego.

Równowaga podczas dzielenia majątku

.Gdyby zostały przydzielone w równych częściach wszystkim dzieciom, większość uzyskaliby Barbara, Eleonora i Luigi, czyli dzieci z drugiego małżeństwa Berlusconiego z Veronicą Lario.

Spekuluje się, że Berlusconi postanowił jednak zachować równowagę pomiędzy dziećmi z obu małżeństw, tak aby Marina i Pier Silvio z pierwszego małżeństwa z Carlą Dall’Oglio nie zostali z mniejszościowymi udziałami.

Zapewne wprowadzona zostanie formuła zarządzania, która wymagać będzie szerokiego konsensusu w przypadku wszelkich nadzwyczajnych operacji w koncernie. Rolę szukania takiego kompromisu Berlusconi wyznaczył Marinie, najstarszej córce.

Syn Pier Silvio obejmie zapewne stery zajmującego się mediami Mediasetu, obecnie jest dyrektorem wykonawczym firmy.

Muzeum poświęcone pamięci Berlusconiego

.Z informacji ANSA wynika, że ostatnia partnerka Berlusconiego Marta Fascina otrzyma część rezydencji w zabytkowej Villa San Martino w Arcore. Większość obiektu ma zostać zamieniona na muzeum poświęcone pamięci Berlusconiego. W pomieszczeniach willi planuje się między innymi wyświetlać fragmenty przemówień byłego premiera.

W ogromnym portfolio nieruchomości, które obejmuje między innymi luksusowe rezydencje na Karaibach, znajduje się również Villa Certosa na Sardynii. Może to być jeden z aktywów, który dzieci byłego premiera Włoch zechcą sprzedać w krótkim czasie. Podobnie jak klub piłkarski Monza, w sprawie sprzedaży którego rozpoczęły się już pierwsze rozmowy.

Polityka Berlusconiego

.Silvio Berlucsoni mówi językiem, który jest adresowany do publiczności spektaklu. Komunikat ten jest przeznaczony dla „zwykłych” ludzi, w tym celu sam nadawca prezentuje się jako jeden z nich, daleki od świata polityki, a także pokazuje konieczność wsłuchiwania się w potrzeby tych ludzi i ich reprezentowania. Jest utalentowanym współczesnym trybunem ludowym – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Izolda BOKSZCZANIN.

W tekście zatytułowanym „Silvio Berlusconi – przywództwo w epoce postpolityki” podkreśla: „Silvio Berlusconi, przywódca partyjny i trzykrotny premier Włoch, przyczynił się w sposób szczególny do wytyczenia kierunków rozwojowych sceny politycznej oraz zdominował sposób funkcjonowania całego systemu politycznego tego kraju w ostatnich dwóch dekadach”.

PAP/ Miłosz Marczuk/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lipca 2023