Świat poświęca więcej uwagi katastrofie łodzi Titan niż śmierci 700 migrantów w Grecji - mówi Barack Obama

Titan

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama stanowczo ocenił, że poświęcanie większej uwagi katastrofie łodzi Titan, w której zginęło pięć osób, niż śmierci około 700 migrantów na wodach u wybrzeży Grecji, jest nie do zaakceptowania.

Katastrofa łodzi Titan a śmierć migrantów

.„Pomyślmy o tym, co dzieje się w tym tygodniu. Mamy do czynienia z potencjalną tragedią łodzi podwodnej (Titan), która jest relacjonowana minuta po minucie na całym świecie. Jest to zrozumiałe, ponieważ wszyscy chcemy, żeby ci ludzie zostali uratowani i modlimy się o to. Niemniej, fakt, że poświęca się temu więcej uwagi niż 700 osobom, które zatonęły, jest nieakceptowalny” – przyznał Obama podczas konferencji w Atenach, zorganizowanej przez Stavros Niarchos Foundation (SNF). 

Wypowiedź byłego polityka przytoczył brytyjski dziennik „Guardian”. Obama mówił w czwartek o „potencjalnej” tragedii Titana, ponieważ los członków załogi tej jednostki nie był wtedy jeszcze znany.

Tragedia na Morzu Śródziemnym

Prawdopodobnie setki osób zginęły 14 czerwca w wypadku łodzi rybackiej przewożącej migrantów. Łódź przewróciła się na Morzu Śródziemnym u południowych wybrzeży Grecji. Rzecznik greckiego rządu Ilias Siakantaris powiadomił, że według niepotwierdzonych informacji na pokładzie znajdowało się 750 osób.

„To jedna z największych tragedii na Morzu Śródziemnym od dekady” – oceniła Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Titan, czyli wyprawa fatalna

.Znalezione w pobliżu wraku Titanica szczątki łodzi podwodnej Titan wskazują na implozję tej jednostki – poinformował w czwartek dowódca 1. Dystryktu Straży Wybrzeża USA (USCG) kontradmirał John Mauger. Wcześniej o śmierci pięciu osób na pokładzie Titana powiadomił operator łodzi, firma OceanGate. W katastrofie zginęli dyrektor wykonawczy OceanGate Stockton Rush, jeden z najbogatszych Pakistańczyków Shahzada Dawood. I jego syn Suleman, brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz francuski nurek Paul-Henry Nargeolet.

OceanGate oferowała turystom i podróżnikom podróże do wraku Titanica na pokładzie Titana od 2021 roku. Łódź straciła łączność z kanadyjskim statkiem Polar Prince 18 czerwca po 105 minutach od rozpoczęcia schodzenia na dno na głębokość 4 km.

Barack Obama sprawował funkcję prezydenta USA w latach 2009-17.

Decyzje

.Czy powinniśmy przyjmować uchodźców? Zanim powiemy “tak”, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie „jak”. To bowiem będzie fundamentem wszelkich działań, które będziemy podejmować. I problemów, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w ciągu najbliższych 20-30 lat – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Anna BIAŁOSZEWSKA.

W tekście pod tytułem „Uchodźcy. Żeby wiedzieć czy – trzeba wiedzieć jak” przypomina, że „Ci, którzy znają historię Polski, nie mają wątpliwości, że udzielanie pomocy  ludziom szukającym schronienia, walka w obronie wolności nie tylko własnego kraju, a także oddawanie życia w obronie innych to jeden z przymiotów Polaków, narodu, który kocha wolność dlatego właśnie, że musiał o nią z całych sił walczyć. Jest to oczywistością do tego stopnia, że zbędne wydaje się przywoływanie postaci Kazimierza Wielkiego, Jagiellonów, Sobieskiego czy też współczesnych. Polska nigdy nie była państwem nacjonalistycznym. Nacjonalizm jest wbrew naszemu dziedzictwu i wszelkim tradycjom”.

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 czerwca 2023