Świt nowej ery w astronomii w obiektywie Teleskopu Jamesa Webba

Jamesa Webba

Rozpoczął się świt nowej ery w astronomii. Po raz pierwszy zyskujemy wgląd w pełne możliwości Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. NASA we współpracy z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną) i CSA (Kanadyjską Agencją Kosmiczną) prezentuje pierwsze pełnokolorowe obrazy i dane spektroskopowe teleskopu.

Mgławica Carina w obiektywie Teleskopu Jamesa Webba

.Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ujawnia powstające gwiezdne żłobki i pojedyncze gwiazdy w Mgławicy Carina, które wcześniej były zasłonięte.

Nowe zdjęcia pokazują, jak kamery Webba mogą przenikać przez kosmiczny pył, rzucając nowe światło na to, jak tworzą się gwiazdy. Obiekty w najwcześniejszych, szybkich fazach formowania się gwiazd są trudne do uchwycenia, ale niezwykła czułość, rozdzielczość przestrzenna i możliwości obrazowania Webba pozwalają na rejestrowanie tych nieuchwytnych zdarzeń.

Cosmic cliffs in Carina – NIRCam and MIRI
Kosmiczne klify w Carinie – NIRCam i MIRI

Ten krajobraz „gór” i „dolin” usianych błyszczącymi gwiazdami to w rzeczywistości krawędź pobliskiego, młodego regionu gwiazdotwórczego NGC 3324 w Mgławicy Carina. Uchwycony w świetle podczerwonym przez Webba obraz po raz pierwszy ujawnia niewidoczne wcześniej obszary narodzin gwiazd.

Nazywany Kosmicznymi Klifami, pozornie trójwymiarowy obraz Webba wygląda jak skaliste góry w księżycowy wieczór. W rzeczywistości jest to krawędź gigantycznej, gazowej jamy wewnątrz NGC 3324, a najwyższe „szczyty” na tym obrazie mają wysokość około 7 lat świetlnych. Jaskinia została wyrzeźbiona z mgławicy przez intensywne promieniowanie ultrafioletowe i wiatry gwiazdowe pochodzące od niezwykle masywnych, gorących, młodych gwiazd znajdujących się w centrum bańki.

Cosmic Cliffs in Carina – NIRCam
Kosmiczne klify w Carinie – NIRCam

Pękające promieniowanie ultrafioletowe pochodzące od młodych gwiazd rzeźbi ścianę mgławicy, powoli ją erodując. Dramatyczne filary wznoszą się ponad świecącą ścianą gazu, opierając się temu promieniowaniu. Para wodna”, która wydaje się unosić z niebiańskich „gór” jest w rzeczywistości gorącym, zjonizowanym gazem i gorącym pyłem, który odpływa z mgławicy z powodu nieubłaganego promieniowania.

Kwintet Stephana

the galaxies in Stephan's Quintet appear as purple-pink swirls against the blackness of space in this JWST image; some foreground stars appear with diffraction spikes from the telescope's mirrors; numerous other galaxies and stars bespangle the image
NASA, ESA, CSA, i STScI

Kwintet Stephana, wizualne zgrupowanie pięciu galaktyk, jest najbardziej znany z tego, że został przedstawiony w świątecznym, klasycznym filmie “It’s a Wonderful Life”. Dziś należący do NASA James Webb Space Telescope ukazuje Kwintet Stephana w nowym świetle. Ta ogromna mozaika jest największym jak dotąd obrazem Webba, obejmującym około jednej piątej średnicy Księżyca. Zawiera ponad 150 milionów pikseli i jest zbudowana z prawie 1000 oddzielnych plików graficznych. Informacje uzyskane dzięki Webbowi dają nowy wgląd w to, jak interakcje galaktyczne mogły napędzać ewolucję galaktyk we wczesnym Wszechświecie.

Mgławica Pierścień

side-by-side views of Southern Ring planetary nebula as seen by Webb telescope (NIRCam, left; MIRI, right) against black backdrop of space; a bright star appears at center in both images, surrounded by an undulating ring of gas
NASA, ESA, CSA, i STScI

Słabsza gwiazda w centrum tej sceny wysyłała pierścienie gazu i pyłu przez tysiące lat we wszystkich kierunkach, a należący do NASA James Webb Space Telescope po raz pierwszy ujawnił, że gwiazda ta jest pokryta pyłem.

Dwie kamery na pokładzie Webba uchwyciły najnowszy obraz tej mgławicy planetarnej, skatalogowanej jako NGC 3132 i znanej nieformalnie jako Mgławica Południowy Pierścień. Znajduje się ona w odległości około 2500 lat świetlnych.

WASP-96 B

a spectroscopy chart for exoplanet WASP-96 b with a best-fit line in blue set against an illustrated background of an exoplanet; the chart has peaks associated with H2O in the composition of the exoplanets atmosphere
NASA, ESA, CSA, and STScI

Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił wyraźną sygnaturę wody, wraz z dowodami na istnienie chmur i zamglenia, w atmosferze otaczającej gorącą, puszystą planetę gazowego giganta orbitującą wokół odległej gwiazdy podobnej do Słońca.

Obserwacja, która ujawnia obecność specyficznych cząsteczek gazu na podstawie niewielkich spadków jasności precyzyjnych kolorów światła, jest najbardziej szczegółową tego typu obserwacją do tej pory, demonstrując bezprecedensową zdolność Webba do analizowania atmosfer oddalonych o setki lat świetlnych.

SMACS 0723

distant galaxies appear as bright glowing spots in this Webb telescope image, with some smeared by gravitational lensing; foreground stars appear bright with six-pointed diffraction spikes, owing to the shape of Webb's mirrors

Wymienione poniżej cele reprezentują pierwszą falę pełnokolorowych obrazów naukowych i widm, które zebrało obserwatorium, oraz oficjalny początek ogólnych operacji naukowych Webba. Zostały one wybrane przez międzynarodowy komitet złożony z przedstawicieli NASA, ESA, CSA i Space Telescope Science Institute.

Te pierwsze obrazy z największego i najpotężniejszego teleskopu kosmicznego na świecie pokazują Webba w pełnej mocy, gotowego do rozpoczęcia misji odkrywania podczerwonego wszechświata.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lipca 2022