Pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba

Po zakończeniu kluczowych etapów ustawiania zwierciadła, zespół NASA ds. Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba oczekuje, że wydajność optyczna teleskopu będzie w stanie osiągnąć lub przekroczyć cele naukowe, do których urządzenie zostało zbudowane.
.NASA opublikowało pierwsze, wyraźne zdjęcie gwiazdy wykonane przez teleskop Webba. Mimo, iż zostało ono wykonane w celu kalibracji instrumentów obserwacyjnych można na nim zobaczyć galaktyki i gwiazdy, które znajdują się w tle. Potwierdza to niewiarygodną czułość optyki teleskopu i zainstalowanej na nim kamery NIRCam. Webb jest pierwszym teleskopem w kosmosie, który wykorzystuje zwierciadła segmentowe. Główne lustro o 6,5 metra jest o wiele za duże, aby zmieścić się w owiewce rakiety, dlatego konstruktorzy zdecydowali się na rozwiązanie oparte o 18 sześciokątnych segmentów zwierciadła berylowego. Zwierciadło, które zostało przed startem złożone, zostało następnie rozłożone w przestrzeni z dokładnością do nanometrów.
W pełni zestroiliśmy teleskop i ustawiliśmy jego ostrość na gwiazdę, a osiągi są lepsze od specyfikacji. Jesteśmy podekscytowani tym, co to oznacza dla nauk. (…) Teraz wiemy, że zbudowaliśmy właściwy teleskop, mówi Ritva Keski-Kuha, zastępca kierownika ds. elementów optycznych teleskopu Webb w NASA Goddard.
Zespół nie znalazł żadnych krytycznych problemów ani mierzalnego zanieczyszczenia lub blokad na ścieżce optycznej teleskopu. Sam proces kalibracji dotyczył dokładnego fazowania.
Teleskop prócz zdjęcia gwiazdy wykonał także selfie. Urządzenie, którym wykonano fotografię ma służyć do celów inżynieryjnych i wyrównywania zwierciadeł.
W najbliższych tygodniach zespół naukowców będzie pracował nad dostrajaniem pozostałych elementów takich jak, spektrograf podczerwieni.
Naukowcy liczą także, że teleskop Webba pozwoli zobaczyć, jak wyglądały pierwsze galaktyki. Najdalszą galaktyką, którą dostrzegł teleskop Hubble’a, była galaktyka GN-z11. Jej wiek jest szacowany na 400 mln lat po Wielkim Wybuchu. Możliwość rejestracji szerszego spektrum promieniowania umożliwi rejestrację obiektów takimi, jakie były 13,6 mld lat temu. Uwzględniając, że wiek wszechświata określa się na 13,7 mld lat, przybliża nas to do poznania jego początków.
Zespół jest na dobrej drodze, aby zakończyć wszystkie aspekty zestrojenia elementów teleskopu optycznego na początku maja, jeśli nie wcześniej, a następnie przejść do około dwumiesięcznych przygotowań instrumentów naukowych. Pierwsze zdjęcia w pełnej rozdzielczości i dane naukowe Webba zostaną opublikowane latem.
Więcej na temat teleskopu Webba pisaliśmy w odrębnym artykule. [LINK]