Tydzień Książki organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Trwający od 6 maja Tydzień Książki jest osiemnastym spośród „50 tygodni w Mieście Nauki” organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach. Tygodnie tematyczne, poświęcone istotnym społecznie zagadnieniom, są częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Katowickie 50 tygodni w Mieście Nauki

.Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.

Cykl ten otworzył w styczniu Tydzień Zimna, kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, która zapewnia program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych. Za rozpoczęty w poniedziałek Tydzień Książki odpowiada Akademia Sztuk Pięknych (ASP) w Katowicach.

„Właśnie na fizycznej reprezentacji książek, która powoduje, że chcemy ich dotykać, przewracać kartki, podziwiać okładki, a nawet delektować się zapachem świeżego druku, skupimy się przede wszystkim w Tygodniu Książki” – czytamy w informacji prasowej uczelni.

Podczas nadchodzącego tygodnia organizowane będą wystawy, warsztaty i spotkania dotyczące czytelnictwa. 8 maja przypada również Dzień Bibliotekarza.

„Wielość książkowych form to bardzo szeroki katalog, począwszy od pełnych kolorowych ilustracji książek dla dzieci, poprzez komiksy i ziny, aż do eksperymentalnych książek artystycznych. Nie tylko treść i zawarta w książce wiedza, ale także format, gramatura i odcień papieru, rodzaj oprawy, dobór kroju pisma, układ typograficzny i wiele, wiele innych elementów” – zaznaczyła śląska ASP.

Odbędzie się wystawa miniaturowych (poniżej 10 cm) książek z prywatnego zbioru bibliotekarki Natalii Garasińskiej. Kolekcja ma różnorodną tematykę, od frywolnych fraszek, po teksty religijne, i obejmuje zarówno publikowane pozycje, jak i książki stworzone przez właścicielkę.

Tydzień Książki to nie tylko literatura – to także wystawy, wycieczki i piknik

.Również tego samego dnia w Kato Science Corner zorganizowany zostanie projekt zin, podczas którego odwiedzający będą mogli tworzyć kolaże inspirowane architekturą Katowic.

7 maja zaplanowane zostało spotkanie na temat początków literackiego śledztwa i trzech fal w historii kryminału.

Tego samego dnia odbędzie się również spotkanie z dr Barbarą Firlą, która zaprezentuje możliwości zaprojektowania książki na przykładzie publikacji znajdujących się w zbiorach Biblioteki ASP.

8 maja zaplanowano spotkanie pt. „Fraszkoterapia bez recepty. Na choroby są sposoby”, podczas którego zaprezentowane zostaną krótkie utwory poetyckie dotyczące dbania o zdrowie (psychicznego i fizycznego) oraz różnych aspektów pracy personelu medycznego – często w żartobliwej formie.

Odbędzie się wycieczka po bibliotecznych zakamarkach i przestrzeniach na co dzień niedostępnych dla czytelników.

W 9 maja zaplanowano spotkanie z grą planszową „Gutenberg” oraz warsztaty introligatorskie w Oficynie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Rozgrywka będzie miała miejsce w Oficynie Drukarskiej ASP w Katowicach.

10 maja w planach jest zaś piknik literacki obejmujący aktywności związane z książką, m.in. Wiki Speedrun, plenerowa gra planszowa, zagadki i łamigłówki, zdjęcia w fotoramce i książkowych plenerach.

Następnego dnia zorganizowany zostanie spacer po miejskiej starówce w Cieszynie ilustrowany zabytkowymi fotografiami zwiedzanych miejsc, dzięki którym miasto zyskało miano „miasta książek”.

12 maja Tydzień Książki zakończy koncert „Multimedialny Wieczór Organowy” w Filharmonii Śląskiej.

Szczegółowy harmonogram Tygodnia Książki znajduje się na stronie internetowej: https://program.miastonauki.pl/tydzien-ksiazki.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 maja 2024