Ukraina zamraża relacje z Gruzją. Skutek prześladowania Saakaszwilego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na swoim Twitterze opublikował wpis, w którym podkreśla, że Rosja zabija rękami władz w Tbilisi byłego przywódcę Gruzji i obywatela Ukrainy, Mychajłę (Micheila) Saakaszwilego. „Zdecydowałem, że w ciągu najbliższych 48 godzin ambasador Gruzji na Ukrainie opuści Kijów i uda się na konsultacje do swojego kraju” - poinformował Zełenski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na swoim Twitterze opublikował wpis, w którym podkreśla, że Rosja zabija rękami władz w Tbilisi byłego przywódcę Gruzji i obywatela Ukrainy, Mychajłę (Micheila) Saakaszwilego. „Zdecydowałem, że w ciągu najbliższych 48 godzin ambasador Gruzji na Ukrainie opuści Kijów i uda się na konsultacje do swojego kraju” – poinformował Zełenski.

Apel do władz Tbilisi

.„Wielokrotnie wzywaliśmy władze w Tbilisi, by zaprzestały prześladowania (Saakaszwilego) i zgodziły się na jego powrót na Ukrainę. Nasi partnerzy, w porozumieniu z (Kijowem), również oferowali różne opcje ratunkowe. Dziś poleciłem ministerstwu spraw zagranicznych wezwać gruzińskiego ambasadora na Ukrainie, wyrazić nasz zdecydowany sprzeciw i poprosić go o opuszczenie Ukrainy w ciągu 48 godzin w celu przeprowadzenia konsultacji ze swoją stolicą” – napisał Zełenski na Twitterze.

„Po raz kolejny apeluję do gruzińskich władz, aby przekazały Ukrainie (naszego) obywatela Mychajłę Saakaszwilego w celu zapewnienia mu niezbędnego leczenia i opieki. Wzywam też naszych partnerów, aby zajęli się tą sytuacją, nie ignorowali jej i uratowali tego człowieka. Żaden rząd w Europie nie ma prawa do (przeprowadzania) egzekucji na ludziach. Życie jest podstawową europejską wartością” – dodał ukraiński przywódca.

„Powinniście przeprosić za to, że doprowadziliście mnie do takiego stanu (zdrowia). Przeprosić deputowanych do Parlamentu Europejskiego, moją rodzinę, mnie, Ukrainę i wszystkich Gruzinów” – oznajmił wcześniej w poniedziałek Saakaszwili, który zwrócił się w ten sposób do gruzińskich władz podczas rozprawy przed sądem w Tbilisi. Były prezydent uczestniczył w niej w formie zdalnej. Wypowiedź Saakaszwilego przytoczył portal Ukrainska Prawda.

Prześladowania Saakaszwilego

.Jak podkreślono, przebywający w areszcie polityk wyglądał na nagraniu na skrajnie wyczerpanego.

Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013 i gubernator ukraińskiego obwodu odeskiego w latach 2015-16, odbywa wyrok sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy na stanowisku głowy państwa. Były przywódca i jego zwolennicy uważają tę karę za motywowaną politycznie.

Saakaszwili trafił do więzienia w październiku 2021 roku, a następnie prowadził tam kilka strajków głodowych. Pod koniec 2021 roku został zabrany do szpitala. W ocenie wielu gruzińskich i zachodnich obrońców praw człowieka stan zdrowia byłego prezydenta jest na tyle poważny, że zagraża jego życiu.

Sytuacja Rosji – skutki agresji na Ukrainę

.Na skutek wojny Rosja stała się nie tylko biedniejsza. Stała się też bardziej represyjna, inwigilująca, skryta i odizolowana od Zachodu – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Nigel GOULD-DAVIES

W tekście „Rosja zatapia się w totalitaryzmie” autor podkreśla, że „wojna nadwyrężyła zasoby Rosji. Realne dochody spadają, odnotowano drugi co do wielkości deficyt budżetowy od czasu rozpadu Związku Radzieckiego, a prawie milion obywateli, w tym wielu wykształconych, uciekło z kraju. Jednocześnie dyktowane wojną wydatki federalne wzrosły w ciągu ostatniego roku o 58,7 proc. Prawie jedna trzecia wydatków rządowych zostanie przeznaczona na obronę i bezpieczeństwo wewnętrzne. Wiele odzwierciedlających te trudności danych ekonomicznych zostało utajnionych”.

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lipca 2023
Fot.: https://commons.wikimedia.org