W starożytnym mieście Aizanoi odkryto głowy z posągów Afrodyty i Dionizosa

Aizanoi

Na terenie starożytnego miasta Aizanoi, które znajduje się w zachodniej Turcji w prowincji Kütahya, archeolodzy odkryli głowy dwóch antycznych greckich bóstw: Afrodyty, bogini miłości i piękna, oraz Dionizosa, boga wina.

Starożytne miasto Aizanoi

.Antyczne miasto znajduje się w samym centrum prowincji Kütahya. Aizanoi było dawniej stolicą krainy Aizanitis, która znajdowała się na terenie starożytnej Frygii. Jego historia sięga czasów sprzed 3 tys. lat p.n.e. Przez cały okres hellenistyczny terytorium to było rządzone przez Królestwo Pergamońskie oraz Bitynię. Następnie w 133 r. p.n.e. zostało podbite przez Republikę Rzymską.

To właśnie w Aizanoi znajduje się najlepiej zachowana w Anatolii świątynia Zeusa, głównego bóstwa panteonu starożytnych Greków. To główne sanktuarium starożytnego miasta powstało w latach 90. I wieku n.e., w okresie panowania cesarza Domicjana. Nie jest to jedyna znacząca pozostałość rzymskiej architektury w Aizanoi, gdyż znacząca liczba zabytkowych budowli w tym miejscu pochodzi z okresu panowania Rzymu. Wśród pozostałych najważniejszych rzymskich budowli w Aizanoi znajdują się: kompleks teatr-stadion, Magellum (które zdaniem tureckich badaczy może być pierwszym znanym na świecie budynkiem giełdowym), dwa mosty, antyczna tama, ulica z kolumnadą oraz dwie łaźnie, informuje portal „Arkeonews”.

Odkryte posągi

.Profesor archeologii i kierownik zespołu wykopaliskowego Gokhan Coskun powiedział tureckiej „Agencji Anadolu”, że podczas wykopalisk odkryto liczne posągi. „Najbardziej ekscytującym wydarzeniem w tym sezonie prac archeologicznych okazało się dla nas odkrycie dwóch nowych głów starożytnych bóstw, z czego jedna należy do bogini miłości i piękna Afrodyty, a druga do boga wina Dionizosa” – stwierdził Coskun. „Podczas prac wykopaliskowych, które do tej pory prowadziliśmy w regionie, odkopaliśmy ponad 100 fragmentów posągów. Niektóre ze znalezionych głów pochodzą z posągów o długości 2-3 metrów” – zauważył.

„Pierwsze takie głowy posągów, które zachowały się w bardzo dobrym stanie, odkryliśmy trzy lata temu. Do tej pory podczas naszych wykopalisk odkryliśmy dwie głowy pochodzące z posągów Afrodyty i trzy głowy z posągów Dionizosa” – dodał Coskun. Sezon wykopaliskowy, który rozpoczął się w starożytnym mieście w kwietniu 2022 r., zostanie zakończony do końca grudnia 2023 r., stwierdził archeolog.

Zapomniane światy

.Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”, Michał KŁOSOWSKI, w tekście „Sens zapomnianych światów„, zaznacza, że: „Bo ostatecznie to tego właśnie się zawsze szuka – oznak sensu, okruchów celu, artefaktów myśli, przebłysków dążenia do czegoś więcej, nawet jeśli miałoby być to po prostu antyczne bogactwo w postaci monet czy kolejna piramida. Każda prosta linia kamieni z epoki brązu czy żelaza świadczy przecież o jakimś przebłysku myśli i celu. Biorąc to pod uwagę, nie powinno dziwić, że archeologia swoje triumfy święci w Polsce, kraju skazanym na wieczną tymczasowość, zawieszonym w historii ostatnich dwustu lat ciągle „pomiędzy”, ciągle z potrzebą odbudowy i koniecznością poszukiwania sensu”.

„Poza tym wszystkim zadajemy pytania: dlaczego neandertalczyk, chowając bliskich w irańskiej jaskini Szanidar, pozostawiał im na ostatnią drogę malunki i wonne kwiaty? Albo jak to było z koczowniczymi ludami Wielkiego Stepu? Co ciągnęło je na zachód? Dlaczego Germanie tak nienawidzili Rzymu, a Wandalowie nie mogli zostawić stolicy imperium w spokoju? Co łączy koniec złotego okresu kultury Pueblo z małą epoką lodowcową i jaki jest sens tych malunków naskalnych, odkrywanych pod każdą szerokością geograficzną? Może nie na wszystko znajduje się odpowiedzi, może nie zawsze ma się do dyspozycji najnowszy sprzęt, radary i drony. Ale jest pasja, której nie da się przecenić. I są pytania, które nie dają spokoju. Przecież egipska cywilizacja nie mogła przyjść z ciemności wnętrza kontynentu, musiała przyjść od strony światła. Życie nie bierze w końcu początku z mroku, ale z jasności” – dodaje Michał KŁOSOWSKI.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lutego 2024