Wicepremier Piotr GLIŃSKI «zabezpieczyliśmy ponad 200 zabytków na Ukrainie»

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr GLIŃSKI, podczas Międzynarodowego Forum „Kreatywna Ukraina” zwrócił uwagę na wsparcie, jakie udzielane jest stronie ukraińskiej m.in. w zakresie digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego na Ukrainie. Zaznaczył, że Instytut Polonika zabezpieczył już ponad 200 ukraińskich zabytków i zeskanował kilkadziesiąt zabytkowych obiektów, w tym drewniane cerkwie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

.Międzynarodowe Forum „Kreatywna Ukraina” to największa w Europie Wschodniej platforma dyskusji politycznej i eksperckiej na temat kształtowania polityki w branżach kreatywnych. Jak zaznaczono, wydarzenie gromadzi co roku ponad 100 prelegentów z ponad 10 krajów, wśród których są międzynarodowi eksperci, przedsiębiorcy i urzędnicy państwowi. Forum odbywa się od 2017 r. Jego głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr GLIŃSKI, który przemawiał podczas forum zwrócił uwagę, że „kultura jest główną siłą napędową kreatywności społeczeństwa; kluczowe jest ułatwienie dostępu do dziedzictwa kulturowego jako ważnego elementu wspólnej tożsamości. Polski rząd wspiera proces digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego na Ukrainie „. Dodał również, że Instytut Polonika zabezpieczył już ponad 200 ukraińskich zabytków oraz zeskanował kilkadziesiąt, w tym drewniane cerkwie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wicepremier Piotr GLIŃSKI przypomniał, że na dzień przed atakiem Rosji na Ukrainę w polskim Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołany został specjalny zespół kryzysowy, przekształcony później w Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, działające przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa. „Centrum pomaga aktualnie ponad 100 ukraińskim instytucjom kultury – dostarczyło już ponad 800 palet pomocy, zawierających m.in. agregaty prądotwórcze, gaśnice, worki na piasek, koce gaśnicze, materiały do zabezpieczania obiektów oraz wiele innych niezbędnych artykułów” – czytamy w komunikacie .

„Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił także uwagę, że wiele narodowych instytucji kultury w Polsce organizuje rezydencje artystyczne, oferując ukraińskim artystom zakwaterowanie, bezpieczne miejsce do pracy twórczej, opiekę kuratorską, dostęp do galerii, bibliotek i innych obiektów”

„Kultura jest główną siłą napędową kreatywności społeczeństwa, dlatego kluczowe jest ułatwienie dostępu do dziedzictwa kulturowego jako ważnego elementu wspólnej tożsamości i cennego zasobu twórczego – najpierw poprzez udostępnienie zbiorów za pomocą technologii cyfrowych, a następnie przeprowadzenie digitalizacji całego narodowego dziedzictwa kulturowego” – powiedział Piotr Gliński, który w środę wziął online udział w VI Międzynarodowym Forum „Kreatywna Ukraina” zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Forum odbywa się w dniach 7-8 grudnia. Głównym tematem Forum jest rola i rozwój przemysłów kreatywnych w czasie wojny.

Jak podkreślił w komunikacie resort kultury „wicepremier Gliński wskazał, że polski rząd wspiera proces digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego na Ukrainie oraz stworzenia cyfrowej platformy ich archiwizacji, ochrony i upowszechniania”.

„Rozpoczęliśmy projekt katalogowania strat zabytków architektury i stanowisk archeologicznych. W celu gromadzenia i opracowywania dowodów rosyjskich zbrodni wojennych w Warszawie powołane zostało Centrum Dokumentacji Zbrodni Rosyjskich na Ukrainie im. Rafała Lemkina” – przekazał minister kultury cytowany w komunikacie.

Zwrócił uwagę, że „gdy wojska Federacji Rosyjskiej wkroczyły na terytorium Ukrainy, rozpoczynając kolejny etap trwającej od 2014 r. agresji, dużą solidarnością wykazali się przedstawiciele polskiej i zagranicznej sceny producentów gier wideo”.

„Do błyskawicznie zorganizowanej, zapoczątkowanej przez polskie studio +11 bit studios+ akcji przekazywania dochodów ze sprzedaży gier na rzecz walczącej Ukrainy włączyło się wiele podmiotów” – zauważył wicepremier. „Społeczność game developerów z całego świata, poza wsparciem finansowym, uruchamiała też inne inicjatywy wspierające zarówno całą Ukrainę, jak i przedstawicieli ukraińskich SKK – uruchamiane były m.in. programy stażowe czy ułatwiające znalezienie zatrudnienia przez tych z nich, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj” – podkreślił Gliński.

Jak zaznaczył, „platformy dystrybucji gier odmawiały sprzedaży rosyjskich produktów, a społeczność graczy walczyła z dezinformacją wysyłając do rosyjskich graczy prawdziwe wiadomości o wojnie”.

Wicepremier Gliński przypomniał również konkurs „United with Ukraine Game Jam”, zorganizowany przez polskie Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Podkreślił, że „był to największy game jam w Polsce od początku pandemii COVID-19, w którym wzięło udział blisko 400 uczestników z 22 krajów”. „W ciągu 48 godzin tworzyli oni gry wideo, będące znakiem solidarności z walczącymi Ukraińcami” – dodał minister kultury.

„Warto podkreślić, że rola gier wideo w docieraniu do zróżnicowanej i w dużej części młodej publiczności jest nie do przecenienia. Taka też była idea tego wydarzenia – zwrócenie uwagi społeczności, uświadomienie jej członkom sytuacji na Ukrainie i zaangażowanie ich w działania. Na każdym etapie tworzenia gry uczestnicy mogli skorzystać z pomocy profesjonalnych mentorów, m.in. artystów, projektantów, muzyków i scenarzystów. Impreza prowadzona była w formie hybrydowej, a jury nagrodziło gry nawiązujące do ukraińskiego dziedzictwa kulturowego” – przekazał wicepremier.

Zapewnił, że „wielowymiarowa pomoc udzielana Ukrainie przez Polskę od 24 lutego będzie dalej kontynuowana”. Wskazał, że „przed wojną w Polsce mieszkało około 1 mln 200 tys. obywateli Ukrainy, zaś po rosyjskiej agresji granicę polsko-ukraińską przekroczyło prawie 8 mln osób”. Zaznaczył, że „aktualnie w naszym kraju pozostaje ponad 2 mln Ukraińców”.

Gliński podkreślił też, że polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „pozostaje w stałym, bezpośrednim kontakcie z polskimi oraz ukraińskimi instytucjami kultury, zapewniając koordynację pomocy dla Ukrainy”. „Chcę zapewnić, że my, polski rząd i Polacy, staramy się wychodzić naprzeciw najpilniejszym obecnie potrzebom Ukrainy” – mówił. „Działania i inicjatywy podejmowane przez Polskę w celu wsparcia narodu ukraińskiego nie mają precedensu w historii świata” – ocenił wicepremier.

Kijów jest europejską stolicą kultury

.Według prof. Piotra GLIŃSKIEGO ukraińskie miasta powinny być uwzględnione przez Komisję Europejską w zakresie możliwości ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, na co wicepremier zwraca uwagę na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”.

„Musimy pamiętać, że dziś serce Europy bije w Kijowie. Kijów jest dziś europejską stolicą kultury. Ukraina, poświęcając życie obywateli, broni dziś Europy, jej wartości i kultury przed rosyjskim barbarzyńcą. UE musi wreszcie adekwatnie zareagować.”

„W zakresie współpracy Europejskich Stolic Kultury z ukraińskimi miastami liczę na to, że w przyszłości miasta ukraińskie będą ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w ramach konkursu dla krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów. Apeluję do Komisji Europejskiej o przygotowanie uproszczonych procedur, które umożliwią udział ukraińskich miast w konkursach o ten tytuł.” – pisze wicepremier Piotr GLIŃSKI w tekście „To Kijów jest dziś europejską stolicą kultury” [LINK]

PAP/Grzegorz Janikowski/WszystkoCoNajważniejsze/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 grudnia 2022