Wybory prezydenckie w Czechach. Andrej Babisz kontra Petr Pavel

Wybory prezydenckie w Czechach. Andrej Babisz kontra Petr Pavel

W najbliższych dniach zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie w Czechach. W czwartek wieczorem troje kandydatów mających według sondaży największe szanse na wejście do drugiej tury, dyskutowało z byłym premierem i liderem opozycyjnego ruchu Ano, Andrejem Babiszem, który dotąd odmawiał udziału w przedwyborczych debatach.

.Wybory prezydenckie w Czechach odbędą w piątek i sobotę (13-14 stycznia). Czwartkowa debata telewizyjna była jedyną zorganizowaną przed pierwszą turą głosowania.

Wspólnie z Andrejem Babiszem dyskutowała była rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Brnie Danusze Nerudova oraz były generał, były szef sztabu generalnego i szef komitetu wojskowego NATO Petr Pavel. Babisz podkreślał przed debatą, że dla niego ważniejsze są dyskusje z wyborcami a nie z konkurentami.

Przebieg czwartkowej debaty

.W pierwszych komentarzach po debacie podkreślono, że przebieg ponad półtora godzinnego spotkania raczej nie wpłynął decydująco na sympatie wyborców, którzy niemal równym zaufaniem obdarzają trzech mających najlepsze wyniki w sondażach kandydatów. Przeważa opinia, że do drugiego koła wyborów dostanie się Babisz i Pavel.

W trakcie debaty Nerudova, Babisz i Pavel zgodzili się, że pomoc dla Ukrainy powinna być kontynuowana. Były premier deklarował, że jako prezydent zainicjuje szczyt pokojowy na Zamku Praskim. Petr Pavel odpowiedział, że jego zdaniem Czechy nie mają wystarczającej siły przebicia, aby doprowadzić rozmowy pokojowe do pomyślnego zakończenia. Zdecydowanie stwierdził, że należy rozróżniać, kto rozpoczął agresję.

Zapytany, jak będzie reprezentował Czechy za granicą, jeśli zostanie wybrany, Babisz powiedział, że będzie zachowywał się jak suwerenny prezydent suwerennego kraju. Chciałby też negocjować z dużymi graczami. W odpowiedzi na to samo pytanie, Danusze Nerudova podkreśliła znaczenie praw człowieka i bezpieczeństwa. Stwierdziła, że otworzyłaby dyskusję o tym, jak postępować z Chinami. Dużym wyzwaniem, powiedziała, będzie to, jak Czechy zachowają się w ewentualnym wznowieniu stosunków z Rosją po zakończeniu wojny na Ukrainie. Pavel stwierdził, że nie chce mówić, kogo zna i do kogo ma numery telefonów.

Podział wśród kandydatów

.Trzy godziny przed debatą trzech kandydatów, z których najprawdopodobniej zostanie wyłoniona dwójka konkurujących ze sobą w drugiej turze wyborów, spotkali się kandydaci, którzy w sondażach cieszą się mniejszym poparciem. Grono pięciu dyskutantów opuścił lekarz, senator Marek Hilszer, który w ten sposób zaprotestował przeciwko podziałowi wśród kandydatów. Pozostali: były opozycjonista, sygnatariusz Karty 77, a obecnie poseł skrajnej partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) Jaroslav Baszta; biznesmen Karel Divisz, były dyplomata i współpracownik prezydenta Vaclava Havla, senator Jan Fischer oraz lekarz, były rektor Uniwersytetu Karola Tomasz Zima nie mają poparcia większego niż dziesięć procent.

Czesi będą wybierać następcę prezydenta Milosza Zemana w piątek i w sobotę. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska 50 proc. i jednego głosu potrzebna będzie druga tura głosowania, która odbędzie się dwa tygodnie po pierwszej.

Strategiczny sojusz Czech i Polski

.Jak twierdzi Alexandr VONDRA, były minister obrony i spraw zagranicznych Czech, „jest szansa na to, by Polacy i Czesi mogli rozsądną polityką przyczynić się do zwiększenia spójności całej Unii”.

„Istnieją trzy główne płaszczyzny, na jakich kraje Europy Środkowej mogą wnieść coś do UE. Na wszystkich trzech poziomach jest to niewątpliwie zgodne z interesami tych krajów i całej UE” – podkreśla polityk na łamach „Wszystko Co Najważniejsze“.

Owe płaszczyzny to: kwestie geopolityczne, związane z równowagą w UE, współpraca w dziedzinie obrony, bezpieczeństwa i energetyki oraz problematyka wojen kulturowych i społecznych.

„W żadnym razie nie chcę porównywać komunistycznego ZSRR z demokratycznie ukonstytuowaną UE. Faktem jednak jest, że Zachodowi brakuje tego naszego doświadczenia, być może dlatego jesteśmy bardziej wrażliwi na sytuacje, w których wolność jest nam narzucana, natura ludzka jest problematyzowana lub rzeczy są oceniane według podwójnych standardów” – pisze Alexandr VONDRA. [LINK]

Również Arcybiskup Metropolita Praski i Prymas Czech, kard. Dominik DUKA OP, zwraca uwagę na znaczenie współpracy polsko-czeskiej, przypominając o więzach łączące Polskę i Czechy od stuleci. Jak podkreśla: „losy Czech i Polski łączy chrześcijaństwo”.

Kardynał twierdzi również, że „Czechy i Polska zbliżają się do siebie w czasie, gdy Ukraina pokazuje nam pierwotne znaczenie takich słów, jak rodzina, naród, ojczyzna”. [LINK]

PAP/Piotr Górecki/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 stycznia 2023