Wymarły ptak dodo szykuje się do lotu

dodo

Amerykańska firma zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną podpisała z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation umowę mającą na celu odtworzenie wymarłego w XVII stuleciu ptaka dodo – poinformowała BBC.

Wysiłki na rzecz zapobiegania wymieraniu gatunków

.Umowa została podpisana około 10 miesięcy po tym, jak firma Colossal Biosciences ogłosiła swoje plany odtworzenia wymarłego gatunku. Zespołowi biotechnologów pod kierownictwem profesor Beth Shapiro udało się zsekwencjonować DNA dodo.

„Dodo, ptak utożsamiany ściśle z Mauritiusem, jest również niestety symbolem roli, jaką ludzkość odegrała w jego wyginięciu. Symbolizuje również wysiłki na rzecz zapobiegania wymieraniu gatunków” – powiedział Vikash Tatayah, dyrektor ds. ochrony przyrody w Mauritian Wildlife Foundation. „Jesteśmy bardzo wdzięczni za technologie Colossal i obietnicę przywrócenia tego kultowego gatunku, wymarłego w lat 80. XVII wieku, do jego rodzimego środowiska” – dodał.

Ptak dodo

.Dodo to wymarły gatunek dużego ptaka z rodziny gołębiowatych. Występował endemicznie na wyspie Mauritius. Jest najczęściej wspominanym w historii i kulturze wymarłym gatunkiem zwierzęcia, jednak niemal nic nie wiadomo o jego życiu na wolności. Do wymarcia gatunku przyczyniło się odławianie ptaka przez ludzi napływających na wyspę – były to ptaki duże, lecz niezbyt bojaźliwe – oraz plądrowanie gniazd przez wprowadzone na wyspy świnie.

W kulturze popularnej dodo stał się symbolem wymierania. W języku angielskim istnieje powiedzenie „dead as dodo” (martwy jak dodo), oznaczające coś bezpowrotnie utraconego.

Umowa pomiędzy Colossal Biosciences i Mauritian Wildlife Foundation przewiduje również prace nad ratowaniem różowego gołębia. Na Mauritiusie pozostało ich około 500, lecz gatunek jest zagrożony z powodu braku różnorodności genetycznej.

Dinozaurów nie wskrzesimy. Ale co z wymierającymi gatunkami?

.Martyna MOLAK-TOMSIA, adiunkt w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN oraz członkini Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji zaznacza na łamach „Wszystko co Najważniejsze„, że: ”Interesującym zagadnieniem związanym z badaniem DNA jest możliwość wskrzeszenia wymarłych bądź wymierających gatunków”.

„Wiemy, że wskrzeszanie wymarłych gatunków nie jest możliwe w przypadku dinozaurów, ponieważ nie dysponujemy zachowanym materiałem genetycznym. Jak jednak prezentuje się stan wiedzy w przypadku stworzeń, których materiał posiadamy, na przykład mamutów czy wymierających dziś gatunków? Czy potrafimy je wskrzesić?” – pyta badaczka.

Martyna MOLAK-TOMSIA w tekście „Dinozaurów nie wskrzesimy. Ale co z wymierającymi gatunkami?” stawia również pytanie natury etycznej: „nawet jeśli mamy możliwości, to czy mamy prawo do deekstynkcji gatunków?”.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 listopada 2023
fot. Wikimedia