Wystawa „Nowoczesne wnętrze. Wrocławska architektura wnętrz w czasach politycznej odwilży” w Muzeum Architektury
Fotografie przedstawiające nieistniejące już wrocławskie wnętrza z przełomu lat 50. i 60. XX w., zdjęcia mebli z tamtego okresu oraz przykłady malarstwa i ceramiki będzie można zobaczyć na wystawie „Nowoczesne wnętrze. Wrocławska architektura wnętrz w czasach politycznej odwliży” w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Wyjątkowe dzieła studentów Władysława Winczego
.Ekspozycja „Nowoczesne wnętrze. Wrocławska architektura wnętrz w czasach politycznej odwilży” obrazuje zwrot, jaki nastąpił pod koniec lat 50. XX w. w twórczości polskich artystów i artystek zajmujących się projektowaniem wnętrz i mebli. To czas – jak przypominają twórcy wrocławskiej wystawy – politycznej odwilży w Polsce, w którym pojawiają się nowe potrzeby i oczekiwania społeczne.
Innowacje w projektowaniu mebli i wnętrz tworzone przez pokolenie polskich projektantów urodzonych w latach 20. XX. było próbą odpowiedzi na zmiany społeczne zachodzące na przełomie lat 50. i 60.
„Od syntetycznych tworzyw po ikoniczny fotel 366 Józefa Chierowskiego – na wystawie pokażemy wyjątkowe dzieła studentów Władysława Winczego, którzy przełamywali konwencjonalne podejście do designu, wprowadzając nowe materiały i twórcze rozwiązania” – podkreśliła rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż.
Co można zobaczyć na ekspozycji „Nowoczesne wnętrze…”?
.Na ekspozycji będzie można zobaczyć dokumentację fotograficzną wnętrz, których dziś już nie ma. To m.in. dawny Klub Dziennikarza, Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, Cepelia, kawiarnie czy bary mleczne. Zwiedzający będą mogli również obejrzeć fotografie mebli z tamtego okresu czy przykłady malarstwa i ceramiki.
Twórcy wrocławskiej wystawy podkreślają, że nowe podejście do projektowanych sprzętów z przełomu lat 50. i 60. XX w. manifestowało się m.in. zastosowaniem nowych materiałów, w tym surowców syntetycznych w miejsce deficytowego wówczas drewna – dermy i nylonu, a także żelaza, szkła i tkaniny. Meble – jak wskazano – odznaczały się wówczas pomysłowymi kształtami, kompaktowymi proporcjami i lekkością form.
Wystawę „Nowoczesne wnętrze. Wrocławska architektura wnętrz w czasach politycznej odwilży” będzie można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 16 marca. Współorganizatorem ekspozycji jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB