Złote Globy rozdane po raz 80.

Złote Globy rozdane po raz 80.

Tegoroczne Złote Globy, przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) trafiły do twórców dramatu “Fabelmanowie”, opowiadającym historię rodziny Stevena Spielberga oraz komediodramatu “Duchy Inisherin”. Do uczestników imprezy przemówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

.Złote Globy trafiły do twórców i autorów “Fabelmanów”: Steven Spielberg dostał statuetkę za reżyserię, a za rolę drugoplanową aktor Ke Huy Quan. W nawiązaniu do filmu opartego po części na życiu swej rodziny Spielberg przyznał, że długo nie miał odwagi zająć się tym tematem. Jak dodał przygotowała go do tego cała jego dotychczasowa twórczość.

Duży sukces odniosły “Duchy Inisherin”. Film został wyróżniony w kategorii najlepsza komedia lub musical. Martin McDonagh odebrał statuetkę za scenariusz, a Colin Farrell dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu.

Najlepszym filmem nieanglojęzycznym okazała się “Argentyna, 1985”. Reżyser, scenarzysta i producent „Pinokia” Guillermo del Toro otrzymał Złoty Glob za najlepszą pełnometrażową animację.

Uhonorowany za najlepszą muzykę został Justin Hurwitz, który skomponował ją dla filmu “Babilon” Damiena Chazelle’a.

Statuetki dla najlepszej aktorki i aktora w dramacie jurorzy przyznali Cate Blanchett występującą w “Tar” i Austinowi Butlerowi w “Elvisie”. Najlepszą aktorką w komedii lub musicalu obwołano Michelle Yeoh (“Wszystko wszędzie naraz”).

Wśród nagród przyznanych za twórczość telewizyjną znalazły się m.in. “Abbott Elementary” wyprodukowana przez ABC oraz “The White Lotus” przez HBO. Za najlepszy dramat telewizyjny uznano „Ród smoka”.

Nagrodę za zasługi dla filmu otrzymał Eddie Murphy, a Ryan Murphy – dla telewizji.

Sean Penn zapowiedział wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który podkreślił, że wojna w jego kraju jeszcze się nie skończyła, ale wiadomo już kto wygra.

„Przed nami jeszcze bitwy i łzy, ale mogę zdecydowanie powiedzieć, kto był najlepszy w minionym roku, to byliście wy. Wolni ludzie wolnego świata. Ci, którzy zjednoczyli się wokół wolnego narodu ukraińskiego w naszej wspólnej walce o wolność, demokrację prawo do życia, miłości, dawania życia” – mówił Zełenski.

Ukraiński przywódca zapewniał, że jego kraj powstrzyma rosyjską agresję i wyraził nadzieję, że wszyscy spotkają się razem w dniu zwycięstwa.

W gronie gwiazdorów prezentujących nagrodzonych lub uczestniczących w gali znaleźli się m.in. Quentin Tarantino, Brad Pitt, Jamie Lee Curtis, Hilary Swank i Salma Hayek Pinault.

Złote Globy i Oskary

.Złote Globy to jedna z najważniejszych nagród dla twórców kina i telewizji. Przyznawana zwykle w styczniu, począwszy od pierwszej gali, która odbyła się w 1944 r. uznawana jest za najbardziej miarodajny wskaźnik faworytów do przyznawanych nieco później Oskarów. O trendach nagradzania twórców filmowych w kontekście Oskarów pisze na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” Wiesław KOT w arcyciekawym tekście “Oskarowe schematy. Jak dostać nagrodę za najlepszy film?” [LINK]

PAP/Andrzej Dobrowolski/WszystkoCoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2023
Fot. Flickr/Joe Shlabotnik