Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Opatrznościowy papież z Polski
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Opatrznościowy papież z Polski

Przesłanie papieża w dużej mierze przyczyniło się do powstania „Solidarności”, być może największego w proporcji do liczby ludności ruchu społecznego w historii.

Michał KŁOSOWSKI: Czy w Tokio da się być katolikiem?
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Czy w Tokio da się być katolikiem?

Japończycy niezwykle uprzejmi i dobrze wychowani. Jakby wiedzieli, że nie wolno podważyć reguł tego świata, który może nie jest idealny, ale na pierwszy rzut oka tak świetnie funkcjonuje.

Michał KŁOSOWSKI: Papież Franciszek w Maroko
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Papież Franciszek w Maroko

Pielgrzymka Papieża Franciszka do Maroka 30-31 marca 2019 jest kolejną, w trakcie której Papież z Argentyny odwiedza muzułmański kraj. Obserwując tę pielgrzymkę widzę, że dla kard. Bergoglio dialog międzyreligijny jest ważny. Franciszek stara się wspierać wewnętrzną modernizację islamu, jego umiarkowane skrzydło a także tzw. „islamski renesans”.

Roman BIELECKI OP: "Najpiękniejsza droga świata"
Roman BIELECKI OP

Roman BIELECKI OP

"Najpiękniejsza droga świata"

Żadna pielgrzymka nie została wymyślona po to, żeby rozwiązywać jakiekolwiek problemy, raczej żeby pośród nich oddawać cześć Bogu. Traktowanie pielgrzymki jak przepisu na „udaną świętość” jest tyle śmieszne, co niepoważne.

Julia MISTEWICZ: Skąd Francuzi wracają? O pielgrzymkach we Francji
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Skąd Francuzi wracają?
O pielgrzymkach we Francji

Każdego roku, podobnie jak w sierpniu Polacy, Francuzi rozpoczynają sezon pielgrzymkowy, odwiedzając sanktuaria na terenie całego kraju – pisze Julia MISTEWICZ Notre-Dame de Chartres .Katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Chartres jest najczęstszym celem pieszych pielgrzymek wiernych z regionu paryskiego. Stamtąd taka pielgrzymka zwykle trwa około trzech dni, a największa organizowana jest w święto Zesłania Ducha Świętego. Nawet jednak w pielgrzymkach wyruszających z tego regionu biorą udział pątnicy nie tylko z całej Francji, ale z ponad 20 innych krajów…

Prof. Alvydas NIKŽENTAITIS: Litewskie mity narodowe odczytane przez Franciszka
Prof. Alvydas NIKŽENTAITIS

Prof. Alvydas NIKŽENTAITIS

Litewskie mity narodowe odczytane przez Franciszka

Mit walki o wolność i przeciwko  Sowietom jest jeszcze młody. Chociaż pakt Ribbentrop-Mołotow odegrał ważną rolę jako przyczyna okupacji Litwy przez Związek Sowiecki w latach 80. XX wieku, naprawdę walka o wolność stała się mitem założycielskim dzisiejszej Litwy ł dopiero po roku 2005.

Prof. Irena VAIŠVILAITĖ: Litwa zakochała się we Franciszku
Prof. Irena VAIŠVILAITĖ

Prof. Irena VAIŠVILAITĖ

Litwa zakochała się we Franciszku

Litwa zakochała się we Franciszku. W swoim przesłaniu częściowo podążał za Janem Pawłem II – historia narodowa jako inspiracja dla teraźniejszości i przyszłości, doświadczenie walki o wolność jako źródło solidarności i zaangażowania w wartości chrześcijańskiego humanizmu. Bardziej wymagające było wezwanie do zaakceptowania różnic, do otwarcia się na przybyszy z zewnątrz, do postawienia najsłabszych w centrum życia społeczeństwa.