

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Opatrznościowy papież z Polski
Przesłanie papieża w dużej mierze przyczyniło się do powstania „Solidarności”, być może największego w proporcji do liczby ludności ruchu społecznego w historii.

Michał KŁOSOWSKI
Czy w Tokio da się być katolikiem?
Japończycy niezwykle uprzejmi i dobrze wychowani. Jakby wiedzieli, że nie wolno podważyć reguł tego świata, który może nie jest idealny, ale na pierwszy rzut oka tak świetnie funkcjonuje.

Michał KŁOSOWSKI
Papież Franciszek w Maroko
Pielgrzymka Papieża Franciszka do Maroka 30-31 marca 2019 jest kolejną, w trakcie której Papież z Argentyny odwiedza muzułmański kraj. Obserwując tę pielgrzymkę widzę, że dla kard. Bergoglio dialog międzyreligijny jest ważny. Franciszek stara się wspierać wewnętrzną modernizację islamu, jego umiarkowane skrzydło a także tzw. „islamski renesans”.

Roman BIELECKI OP
"Najpiękniejsza droga świata"
Żadna pielgrzymka nie została wymyślona po to, żeby rozwiązywać jakiekolwiek problemy, raczej żeby pośród nich oddawać cześć Bogu. Traktowanie pielgrzymki jak przepisu na „udaną świętość” jest tyle śmieszne, co niepoważne.

Julia MISTEWICZ
Skąd Francuzi wracają? O pielgrzymkach we Francji
Każdego roku, podobnie jak w sierpniu Polacy, Francuzi rozpoczynają sezon pielgrzymkowy, odwiedzając sanktuaria na terenie całego kraju – pisze Julia MISTEWICZ Notre-Dame de Chartres .Katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Chartres jest najczęstszym celem pieszych pielgrzymek wiernych z regionu paryskiego. Stamtąd taka pielgrzymka zwykle trwa około trzech dni, a największa organizowana jest w święto Zesłania Ducha Świętego. Nawet jednak w pielgrzymkach wyruszających z tego regionu biorą udział pątnicy nie tylko z całej Francji, ale z ponad 20 innych krajów…

Prof. Alvydas NIKŽENTAITIS
Litewskie mity narodowe odczytane przez Franciszka
Mit walki o wolność i przeciwko Sowietom jest jeszcze młody. Chociaż pakt Ribbentrop-Mołotow odegrał ważną rolę jako przyczyna okupacji Litwy przez Związek Sowiecki w latach 80. XX wieku, naprawdę walka o wolność stała się mitem założycielskim dzisiejszej Litwy ł dopiero po roku 2005.

Michał KŁOSOWSKI
Franciszek w krajach bałtyckich. Przesłanie pokoju i wolności
Franciszek, lecąc do Wilna, musi zdawać sobie sprawę, że jego obecność w tych krajach będzie postrzegana jako wsparcie udzielone młodym demokracjom, znajdującym się w obliczu zagrożenia ze Wschodu.

Prof. Irena VAIŠVILAITĖ
Litwa zakochała się we Franciszku
Litwa zakochała się we Franciszku. W swoim przesłaniu częściowo podążał za Janem Pawłem II – historia narodowa jako inspiracja dla teraźniejszości i przyszłości, doświadczenie walki o wolność jako źródło solidarności i zaangażowania w wartości chrześcijańskiego humanizmu. Bardziej wymagające było wezwanie do zaakceptowania różnic, do otwarcia się na przybyszy z zewnątrz, do postawienia najsłabszych w centrum życia społeczeństwa.