.Drodzy polscy przyjaciele,
Od czasu mego poprzedniego listu, opublikowanego z okazji francuskiego święta narodowego, Polska zyskała nową większość parlamentarną. Kilka dni po wyborach, 28 października, Prezydent Republiki Francuskiej przyjął Prezydenta Andrzeja Dudę, przybyłego do Paryża z wizytą oficjalną. Ponieważ uczestniczyłem w tym wydarzeniu, mogę potwierdzić, że cała ta wizyta przebiegała w gorącej i serdecznej atmosferze, odzwierciedlającej historyczną przyjaźń naszych krajów.
Prezydent Duda spotkał się z Prezydentem i Premierem Francji oraz Przewodniczącymi obu izb francuskiego Parlamentu, zwiedził także Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas swej wizyty był również przyjmowany z ceremoniałem wojskowym. Szczególnie widowiskowa była uroczystość na Dziedzińcu Honorowym Pałacu Inwalidów, podczas której polskiemu Prezydentowi towarzyszył Sekretarz Stanu ds. Europejskich pan Harlem Désir, co można zobaczyć na załączonym zdjęciu.
.Podczas rozmów dwustronnych poruszono wszystkie aktualne tematy uznawane za istotne przez oba kraje. Rozmawiano o kryzysie na Bliskim Wschodzie, kwestii uchodźców, sytuacji na Ukrainie i paryskiej konferencji klimatycznej (COP21). Spotkania były przede wszystkim okazją do potwierdzenia naszej pełnej woli kontynuowania, rozwijania i umacniania strategicznych związków między naszymi państwami. Związki te funkcjonują w oparciu o konsultacje międzyrządowe, których coroczna częstotliwość została utrzymana. Następne spotkanie w tym formacie, angażujące wielu ministrów z obu krajów, powinno odbyć się na początku 2016 roku. Prezydent Republiki Francuskiej zapowiedział również, że Francja będzie gościć następne spotkanie Trójkąta Weimarskiego w pierwszym półroczu 2016 r. Ta decyzja została bardzo pozytywnie przyjęta przez Polskę.
Tu w Polsce relacje francusko-polskie mają wymiar bieżący. Francja, dbając o wypełnianie zobowiązań w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, wyśle około 300 żołnierzy na natowskie ćwiczenia „Citadel Bonus”, które odbędą się w dniach 13 – 27 listopada na terenie Polski.
W innej dziedzinie, nasz kraj zobowiązał się, podobnie jak Polska w 2013 roku, do goszczenia w grudniu konferencji ONZ w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi, tzw. COP21. Francja nie ustaje w wysiłkach, by doprowadzić do porozumienia pozwalającego ograniczyć do 2°C wzrost średniej temperatury na Ziemi w porównaniu z okresem sprzed ery przemysłowej. Nasz kraj pragnie realizować ten zamiar wspólnie z europejskimi partnerami, a wśród nich z Polską.
.Nasza ambasada szczególnie zaangażowała się w przedstawianie głównych tematów konferencji dotyczących zmniejszenia emisji CO2, między innymi dzięki energii jądrowej, będącej w sposób oczywisty pełnoprawnym składnikiem miksu energetycznego, ale również dzięki „zrównoważonemu miastu”, efektywności energetycznej, poszanowaniu środowiska….. Projekt Eco-Miasto, który ma uhonorować miasta szczególnie wyróżniające się w tej dziedzinie, jest najbardziej spektakularnym przykładem tych działań. Zapraszam Państwa do zapoznania się z projektem na stronie: [LINK].
Nawiązaliśmy również współpracę z władzami Warszawy, by działać na rzecz ochrony klimatu. Oprócz zorganizowania „Pikniku Klimatycznego” pod koniec sierpnia, miasto rozwija doskonałą współpracę z Paryżem. Skontaktowałem się z szefami wielkich przedsiębiorstw i miast polskich zachęcając ich do przyłączenia się do inicjatywy NAZCA – platformy, która gromadzi instytucje całego świata podejmujące działania na rzecz klimatu. Warszawa, Gdańsk i Bydgoszcz już to uczyniły, podobnie jak piętnaście polskich przedsiębiorstw, między innymi PKP.
Imperatywy środowiskowe i klimatyczne nie stanowią dodatkowej przeszkody dla działalności gospodarczej. Są one przede wszystkim szansą na położenie nowych fundamentów pod inne formy produkcji i konsumpcji – nie tylko energii, ale wszystkich zasobów. Jest to klucz do gospodarki jutra, tej „zielonej gospodarki”, której pierwsze zręby już obecnie dostrzegamy. Będzie ona tematem trzeciej edycji „Spotkań Warszawskich” organizowanych 21 listopada przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. Zachęcam Państwa do zapoznania się z ich programem [LINK] i oczywiście do uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu.
.Ta jesień pozostaje nie tylko pod znakiem przygotowań do COP21, ale również „dyplomacji gospodarczej”. Spotkali się być może Państwo w połowie września z barwnymi plakatami zapowiadającymi projekt „French Touch, la Belle Vie”: polegał na działaniach promocyjno-handlowych, uwieńczonych wieczorem francuskiej piosenki w Operze Narodowej, z udziałem wielu utalentowanych piosenkarzy młodego pokolenia. Wydarzenie to, relacjonowane na żywo przez TVP Rozrywka, zostanie ponownie pokazane telewidzom 13 listopada o godzinie 22.30 przez TVP 2. Ten piękny sukces, jak na premierowe przedsięwzięcie, zachęcił nas do dalszych działań, do zrobienia czegoś jeszcze lepszego w przyszłych latach.
Innym znaczącym wydarzeniem tej jesieni będzie „Forum Biznesowe Europy Środkowej”, które odbędzie się w Warszawie w dniach 25-27 listopada z udziałem 35 francuskich firm szukających nowych partnerów w Polsce. Z polskiej strony spodziewamy się ok. 250 firm. Natomiast 26 listopada Warszawa będzie gościć Drugie Polsko-Francuskie Forum Innowacji. Organizatorzy zaprosili przedstawicieli 15 francuskich klastrów, którzy spotkają się ze swymi polskimi odpowiednikami z najbardziej obiecujących branż – żeglugi powietrznej, zdrowia, infrastruktur… Po niedługim czasie, bo 2 grudnia, odbędzie się „Frankofońskie Forum Innowacji”, które nie ma zamiaru konkurować z poprzednią inicjatywą, a jedynie wykazać, że wspólnota języka francuskiego może ułatwiać nawiązywanie współpracy partnerskiej i wykorzystywanie francuskojęzycznych zasobów ludzkich.
.Intelektualne wrzenie nie cichnie. W ramach cyklu wykładów „Myśl francuska XXI wieku”, co miesiąc, przez cały rok akademicki, przybywa do Polski prelegent z Francji. Zapraszam do zapoznania się z programem spotkań: [LINK].
Poza tym wiele innych inicjatyw jest w przygotowaniu, mam tu na myśli między innymi wizytę byłego francuskiego ministra spraw zagranicznych p. Huberta Védrine’a w Warszawie w piątek 13 listopada. Wygłosi wtedy dwie prelekcje, na które gorąco zapraszam:
– pierwszą, o godz. 11 zatytułowaną „Powrót geopolityki. Czy kryzysy międzynarodowe prowadzą do renacjonalizacji polityki zagranicznej?” [LINK]
– drugą, o godz. 14 zatytułowaną « Nienaruszalność granicy polsko-niemieckiej » [LINK]
Jeśli chodzi o kulturę, to pragnę wspomnieć o wystawie „Napoleon i sztuka”, która jest prezentowana w Zamku Królewskim w Warszawie do 13 grudnia br. Jej uzupełnienie stanowią liczne wykłady organizowane w miejscu ekspozycji. I tak w najbliższym czasie przybędzie do Warszawy były Prezydent Republiki Francuskiej, p. Valéry Giscard d’Estaing, którego książka „Zwycięstwo armii Napoleona” ukazała się w Polsce w 2012 r. W piątek 27 listopada o godz. 17.00 wygłosi on prelekcję, na którą gorąco zapraszam [LINK]. Wykładem zamykającym cykl będzie spotkanie 9 grudnia z Emmanuelem Starckym, dyrektorem Państwowego Muzeum Pałacu w Compiègne, który po stronie francuskiej odpowiadał za aspekt naukowy tej wystawy.
Dzięki działaniom Instytutu Francuskiego stało się możliwe udostępnienie od 23 października w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu wyjątkowej wystawy zatytułowanej « Malarze Normandii ; Delacroix, Courbet, Renoir, Monet i inni ». Wszystkich mieszkańców Poznania i całego regionu zachęcam do jej obejrzenia np. przy okazji dnia świętego Marcina, będzie to chwila wyjątkowa, jak zapewnia na swoich stronach „Gazeta Wyborcza” [LINK].
Pragnę polecić także inną wystawę, tym razem fotografii „Dziedzictwo miast francuskich” – po tym, jak swoim pięknem oczarowała publiczność w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, zostanie zaprezentowana 23 listopada w Szczecinie. Tego samego dnia, francuska sopranistka Patricia Petibon wystąpi z okazji powrotu Opery szczecińskiej do wyremontowanych sal w Zamku Książąt Pomorskich.
.Pragnę przypomnieć, że podobnie jak w latach ubiegłych, nasza ambasada weźmie udział w dorocznym Międzynarodowym Kiermaszu Dobroczynnym, organizowanym przez korpus dyplomatyczny w niedzielę 29 listopada w godzinach 10.00-17.00 w warszawskim Hotelu Marriott (Aleje Jerozolimskie 65/79). Punkt restauracyjny będzie prowadzony przez szefów kuchni i personel rezydencji Ambasady Francji obok stoiska zorganizowanego dzięki hojności licznych darczyńców. Dochód ze sprzedaży przekazywany jest polskim organizacjom charytatywnym. Pomóżcie nam pobić rekord lat poprzednich, przyjdźcie całymi rodzinami, w towarzystwie przyjaciół. Na kilka tygodni przed świętami, będzie to doskonała okazja do nabycia ciekawych upominków połączona z udzielaniem wsparcia osobom w potrzebie.
Na koniec zapraszam wszystkich przyjaciół Francji w Polsce, zwłaszcza tych mieszkających w Warszawie, na coroczną uroczystość z okazji podpisania rozejmu 11 listopada 1918 roku przy kwaterze francuskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (ul. Powązkowska 43/45, kwatera A 43), początek uroczystości o godz. 9.00.
.W oczekiwaniu na zbliżające się święta i koniec roku kalendarzowego, przesyłam wszystkim przyjaciołom Francji serdeczne pozdrowienia.
Pierre Buhler