Chiara FERRARIS: "Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2015"

"Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2015"

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Andy Warhol i nieskończoność

.Najpopularniejszy artysta drugiej połowy XX w., jeden z głównych twórców pop-artu.Warhol
Jeśli to nie wystarczy jako wskazówka, można jeszcze dodać: zupa pomidorowa Campbell czy portrety Marylin Monroe i Liz Taylor. Tym razem to jednak nie one są w centrum zainteresowania. Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu wystawia w tej chwili około 200 dzieł Andy’ego Warhola. Największym jej wydarzeniem jest prezentacja serii „Shadows”, największego dzieła stworzonego przez artystę. Instalacja o łącznej długości 130 metrów składa się ze 102 obrazów, które pokazują nieskończone wariacje na temat dwóch zdjęć cienia. Zanurzony w niej widz traci jakiekolwiek punkty odniesienia i poddaje się tym niekończącym się powtórzeniom. Zdjęcia te wykonane w technice serigrafii w 17 kolorach są po raz pierwszy wystawiane w Europie.

Warhol. Unlimited. Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris. 11, avenue du Président Wilson, Paris 75016. Metro: Alma-Marceau, Iéna. Wystawa czynna do 7 lutego 2016

2. Panteon i Maria Skłodowska-Curie

.1 listopada może być dobrą okazją do wyprawy w samo serce 5. dzielnicy Paryża i odwiedzenia Panteonu. Powodem, dla którego został on wzniesiony na rozkaz Ludwika XV, było zastąpienie uszkodzonego kościoła św. Genowefy, patronki Paryża. Dziś pełni on funkcję mauzoleum, w którym znajdują się grobowce wielu zasłużonych dla Francji osobistości, m.in. Victora Hugo, Emila Zoli czy Woltera. Wśród nich znajduje się także Maria Skłodowska-Curie, która obok Chopina jest jedną z najbardziej znanych polskich postaci, których prochy spoczywają w Paryżu. Warto także dodać, że 7 listopada przypada dzień urodzin dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla.

Panteon

Le Panthéon. 28, place du Panthéon, 75005 Paris. Metro: Cardinal Lemoine, Place Monge

3. Na herbatkę do Catherine D.

.Kto by nie chciał się przenieść w szalone lata 60. do któregoś z filmów François Truffauta? Niedaleko Panteonu jest to prawie możliwe. Nad studyjnym kinem „Panthéon” dobudowany został loft (o powierzchni 150 m kw.), w którym otwarto kawiarnię. A czy mógłby ktoś lepiej urządzić takie miejsce niż ikona francuskiego kina Catherine Deneuve? Wraz ze znanym antykwariuszem i dekoratorem wnętrz, Christianem Sapetem, stworzyli miejsce w stylu lat 60. ubiegłego wieku, przywołujące na myśl francuskie filmy Nowej Fali. Le Salon szybko stał się ulubionym miejscem spotkań miłośników septième art. Jeśli ktoś nie chce akurat brać udziału w dyskusjach filmowych, zawsze może się zaszyć w kącie z kopią „Les Cahiers du Cinéma” albo podziwiać na ścianach aktualną wystawę fotografii lub malarstwa. Wybraną dla nas oczywiście przez Catherine Deneuve.

Cafe Pantheon

Le Salon du Panthéon. 13 Rue Victor Cousin — Paris 75005. Metro: Luxembourg. Od poniedziałku do piątku, od godz. 12.00 do 19.00

4. Marc Chagall i muzyka

.Blisko 300 dzieł sztuki, wśród których znajdują się obrazy, rysunki, stroje oraz rzeźby, składa się na wystawę, zorganizowaną przez Filharmonię Paryską, poświęconą twórczości Marca Chagalla. Marc ChagallJest on obok Pabla Picassa jednym z najbardziej znanych artystów XX w. osiadłych we Francji. Jego prace, noszące cechy surrealizmu i neoprymitywizmu, wyraźnie inspirowane są jego korzeniami: tradycją żydowską i folklorem rosyjskim. „Marc Chagall. Triumf muzyki” ukazuje projekty artysty — dekoracje i konstrukcje architektoniczne ściśle powiązane z muzyką. Ta wystawa to także instalacje multimedialne, pozwalające przyjrzeć się z bliska sufitowi Opery Paryskiej ze słynnymi freskami, oraz seria niepublikowanych dotąd fotografii przedstawiających malarza w swoim atelier w latach 60. poprzedniego wieku.

Marc Chagall, Le Triomphe de la Musique. Philharmonie de Paris. 221 Avenue Jean Jaurès, 75019 Paris. Metro: Porte de Pantin. Wystawa czynna do 31 stycznia 2016 

5. Kim jestem? Skąd pochodzę? Dokąd zmierzam?

.Osoby lubiące oddawać się refleksyjnym nastrojom — lub zgłębiające tajemnice istoty ludzkiej na wielu płaszczyznach — mogą wybrać się do muzeum poświęconego człowiekowi.

musee de l hommeOtwarte w 1938 roku, przedstawia ewolucję człowieka, łącząc i przeplatając ze sobą aspekty biologiczne, społeczne i kulturalne. Muzeum znajduje się w skrzydle Pałacu Chaillot, który został zbudowany przy okazji wystawy uniwersalnej w 1937 roku, i właśnie teraz zostało otwarte ponownie, po 5 latach przerwy. Jest to unikatowy projekt w Europie, gdyż obok muzeum znajduje się centrum badań, nauczania, szkolenia oraz miejsce do wymiany informacji i dyskusji na temat ewolucji człowieka i społeczeństwa.

 

Musée de l’Homme. 17, Place du Trocadéro, 75016 Paris. Metro: Trocadéro

6. Fotograf Karl Lagerfeld

Jestem szczęściarzem, że mogę zajmować się w życiu tym, co mnie najbardziej interesuje: fotografią, modą i książkami, i to w dodatku w najlepszych możliwych warunkach. Mam wielkie szczęście.

Karl Lagerfeld 

karl-lagerfeld-pinacotheque

.Wszystko zaczęło się przypadkowo w 1987 roku. To właśnie wtedy Eric Pfrunder, jeden z kuratorów wystawy i dyrektor odpowiedzialny za wizerunek Chanel Mode, z którym Lagerfeld przygotowywał materiały prasowe, przekonał go, że sam powinien zacząć robić zdjęcia. Stało się tak dlatego, że Lagerfeld nie chciał niczego zatwierdzić, mówiąc, że nic mu się nie podoba. Od tamtego czasu sam przygotowuje materiały dla prasy, fotografuje i tworzy reklamy dla takich marek, jak: Chanel, Fendi czy Dior Homme. Oprócz wielu zdjęć poświęconych modzie znajdziemy na wystawie też zdjęcia architektury czy pejzaże wykonane w różnych technikach: sitodruku, dagerotypii lub z zastosowaniem procesu polaroid image transfer.

Karl Lagerfeld, A Visual journey. Pinacothèque de Paris. 8, rue Vignon, 75009 Paris. Metro: Madeleine. Wystawa czynna do 20 marca 2016 

7. Coraz bliżej Święta

.Druga połowa listopada to początek okresu, na który z niecierpliwością czekają i turyści, i mieszkańcy Paryża.
Iluminacje Pola ElizejskieJest to czas, w którym bardziej niż kiedykolwiek Paryż może dumnie nosić nazwę „Ville Lumière”. Przez prawie dwa miesiące iluminacje świąteczne na Polach Elizejskich, Place Vendôme, a także w wielu innych miejscach Paryża sprawiają, że miasto wygląda magicznie. Dla największych miłośników organizowane są wycieczki autobusem pod hasłem „Illuminations de Paris”. Ta najsłynniejsza znajduje się oczywiście na Polach Elizejskich. W tym roku zainauguruje ją aktor Jean Dujardin, znany polskiej publiczności z nagrodzonego Oscarem filmu „The Artist”. Także tym roku w związku ze zbliżającą się konferencją dotyczącą zmian klimatu COP21 użyte zostanie nowe, bardziej przyjazne środowisku oświetlenie.

IMG_6287

Iluminacja świąteczna. Champs-Élysées. Od 18 listopada 2014 do 6 stycznia 2015

8. Mazurki i polonezy z Warszawy do Paryża

.Po oczarowaniu publiczności w Warszawie czas teraz na resztę świata. Cho Seong-jin, młody zwycięzca XXVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, ma zaplanowaną kilkumiesięczną trasę koncertową obejmującą wiele miast Europy i Azji. Już 7 listopada południowokoreański pianista wystąpi z recitalem w Salle Gaveau w Paryżu. Cho Seong-jin, który na co dzień mieszka w Paryżu, przyznaje, że zdarza mu się chadzać śladami Chopina i odwiedzać jego grób na cmentarzu Père-Lachaise. Organizatorami koncertu są m.in. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Instytut Polski w Paryżu.

9384165612_dea85fd78c_o

Seong Jin Cho, piano. Vainqueur du concours Chopin 2015 de Varsovie. Salle Gaveau
45-47 rue La Boétie, 75008 Paris. 7 listopada 2015, godz. 20.30. Metro: Miromesnil

9. Martin Scorsese w Filmotece

.Prawie 60 filmów na koncie, 55 lat kariery i pozostawiony niezatarty ślad w historii kina to powody, dla których Francuska Filmoteka składa mu hołd, organizując tę wystawę. martin-scorsese-cinemathequeOpiera się ona głównie na prywatnej kolekcji Martina Scorsese, w której znajdziemy fotografie, rysunki, kostiumy i plakaty. Do tego dołączona została także kolekcja jego przyjaciela, Roberta De Niro. Ekspozycja rzuca światło na źródła inspiracji tego kultowego reżysera, jego metod pracy i pokazuje, jak jego artystyczne podejście do narracji wpłynęło na kształtowanie się współczesnego kina amerykańskiego. W ciągu siedmiu dni od otwarcia wystawy odwiedziło ją już 10 000 osób. W tym samym okresie Filmoteka proponuje również retrospektywę jego największych filmów, wśród których znajdują się m.in. „Taksówkarz”, „Wściekły Byk” czy „Kto puka do moich drzwi?”.

Martin Scorsese. Cinémathèque Française. 51 Rue de Bercy, 75012 Paris. Metro: Bercy. Wystawa czynna do 14 lutego 2016

10. Jardin des Plantes

.Chociaż aura listopadowa sprawia, że nie spędzamy już tak dużo czasu na świeżym powietrzu, nie znaczy to, że nie możemy zaplanować spaceru w jednym z najciekawszych parków Paryża. Jest on nie tylko parkiem, ale także ogrodem botanicznym i częścią Narodowego Muzeum Historii Naturalnej. Mowa o Jardin des Plantes, który znajduje się w 5. dzielnicy Paryża, między Sekwaną, Wielkim Meczetem Paryża i stacją Austerlitz. Co ciekawe, w jednym parku mieszają się ze sobą uporządkowany styl ogrodowy francuski oraz bardziej naturalny styl angielski.

Jardin des Plantes 2

Jardin des Plantes. 57 Rue Cuvier, 75005 Paris. Metro: Gare d’Austerlitz

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 października 2015