
„Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2015”
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Zainspirować się Picassem
.Około stu arcydzieł Picassa zostanie pokazanych wraz z pracami największych mistrzów sztuki współczesnej, takich jak Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat czy Jeff Koons. Będzie to bez cienia wątpliwości jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Paryżu w 2015 roku. Grand Palais, organizator tej niezwykłej wystawy, proponuje przeanalizować zarówno chronologiczny, jak i tematyczny odbiór twórczości Picassa przez różnych artystów oraz etapy tworzenia mitu związanego z jego nazwiskiem. Sześć lat po wystawie „Picasso et les Maîtres”, w której pokazane zostały inspiracje mistrza, role zostaną odwrócone i tym razem będzie można prześledzić, jak Picasso inspirował i nadal inspiruje innych artystów.
PICASSO.MANIA. Grand Palais. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Élysées – Clemenceau. Wystawa czynna od 7 października 2015 do 29 lutego 2016.
2. Winobranie na Montmartre
400 000 odwiedzających każdego roku plasuje święto związane z winobraniem na Montmartre w ścisłej czołówce najpopularniejszych paryskich wydarzeń. Wyprzedzają je tylko Biała Noc i Paris Plages. Od 1934 roku w październiku, przy okazji zbiorów winogron rosnących na wzgórzu Montmartre, w całej dzielnicy przez kilka dni godnie świętuje się to wydarzenie. Wystawy, koncerty, pokazy mody, degustacje produktów lokalnych i rękodzieła czekają na turystów i paryżan.
Z kolei wino, które powstanie z tego winobrania, będzie sprzedawane przez merostwo, a z dochodu ze sprzedaży będą finansowane wybrane projekty społeczne. Wino z Montmartre w przeciwieństwie do win z Bordeaux lub Burgundii przechowuje się tylko 4 – 5 lat. Jednak nie brakuje na nie chętnych. Jest ono szczególnie popularne wśród kolekcjonerów i cudzoziemców.
Fête des Vendanges de Montmartre. XVIII dzielnica Paryża. Metro: Blanche, Pigalle, Anvers, Abbesses. 7 – 11 października
3. Eric Serra Live
.To między innymi dzięki jego muzyce wstrzymywaliśmy oddech, oglądając „Wielki błękit”, wzruszaliśmy się przy „Leonie zawodowcu” czy przenosiliśmy się w przyszłość w „Piątym elemencie”. Genialny kompozytor, Eric Serra, jest autorem muzyki do najbardziej znanych filmów Luca Bessona i wcale mu nie ustępuje popularnością i uznaniem. Jego dyskografia jest tak samo imponująca jak lista nagród, które ma na swoim koncie. Cezar za najlepszą muzykę czy odznaczenie Orderem Sztuki i Literatury to tylko niektóre z nich. W połowie października Eric Serra da wyjątkowy koncert w Paryżu, ilustrowany fragmentami filmów, przy których pracował.
Eric Serra Live. Grand Rex. 1 Boulevard Poissonnière, 75002 Paris. 15 października 2015. Metro: Bonne Nouvelle.
4. Ozyrys i zatopione skarby Egiptu
250 przedmiotów znalezionych kilka kilometrów od brzegu Aleksandrii podczas 7 lat podwodnych poszukiwań archeologa Francka Goddio i jego ekip zostało właśnie wystawionych w Instytucie Świata Arabskiego w Paryżu. Związane one są z misteriami ku czci Ozyrysa, pana zaświatów, syna Nieba i Ziemi, zabitego przez jego brata Setha, następnie przywróconego do życia przez siostrę Izydę. Jedną z najciekawszych wystaw tego roku uzupełniają eksponaty z muzeów w Kairze i Aleksandrii; niektóre zostały po raz pierwszy pokazane poza Egiptem.
Osiris, mystères engloutis d’Égypte. Institut du Monde Arabe. 1, rue des Fossés-Saint-Bernard, 75005 Paris. Metro: Jussieu. Wystawa czynna do 31 stycznia 2016.
5. 100% eklerki w eklerce
.Eklerki są na tyle popularnymi i ważnymi ciastkami we Francji, że można je dostać praktycznie w każdej cukierni. Do wyboru zwykle są dwa rodzaje: czekoladowe i kawowe. A czy można wyobrazić sobie cukiernię, w której sprzedawane są tylko eklerki? W dodatku w niezliczonych smakach? W Paryżu takich miejsc nie trzeba sobie wyobrażać. Wystarczy do któregoś z nich pójść. Twórca „L’éclair de génie”, Christophe Adam, uważa, że eklerka jest niekończącym się źródłem inspiracji, jeśli chodzi o smak i wygląd. Aby się o tym przekonać, wystarczy rzucić okiem na proponowaną kartę eklerek. Znajdziemy w niej m.in. eklerki różane, cytrynowe, pistacjowe, karmelowe czy figowe. Warto dodać, że nazwa „éclair”, czyli „błyskawica”, wzięła się prawdopodobnie stąd, że ciastko znika… błyskawicznie.
L’éclair de génie. 14 rue Pavée, 75004 Paris. Metro: Saint-Paul.
6. Na dworzec na dyskotekę
.Bezsenna noc? Najlepiej, żeby wypadła na 3 października. To właśnie wtedy odbędzie się 14. edycja Białej Nocy. Od zachodu słońca na Paryżan czekać będzie masa atrakcji na terenie całego miasta. Wydarzeniem nocy ma być zorganizowanie wielkiej imprezy na terenie dworca kolejowego Gare du Nord. Największa stacja kolejowa Europy, przez którą dziennie przewija się 700 000 osób, na jedną noc przeistoczy się w wielką dyskotekę. Co ciekawe, impreza nie będzie zakłócać ciszy nocnej, gdyż każdy uczestnik będzie słuchał muzyki przez słuchawki bezprzewodowe.
Silence Station Night. Gare du Nord. 18 Rue de Dunkerque, 75010 Paris. Metro: Gare du Nord. 3 października.
7. Święto sztuki współczesnej
.Spacerować w Ogrodach Tuleryjskich, jednocześnie podziwiając najnowsze dzieła i instalacje światowej sztuki współczesnej? Możliwe jest to właśnie w październiku, kiedy Paryż przez kilka dni żyje rytmem FIAC, czyli Foire Internationale d’Art Contemporain. Jest to coroczne wielkie święto sztuki współczesnej, organizowane od 1974 roku. Podczas 42. edycji FIAC pojawią się dzieła ze 173 galerii z 23 różnych krajów. Większość z nich zostanie wystawiona w Grand Palais. Ale część dzieł będzie można podziwiać także w plenerze (i za darmo) nie tylko we wspomnianych Ogrodach Tuleryjskich, ale także w Jardin de Plantes oraz na Berges de Seine (nadbrzeża Sekwany). Jednym z artystów wystawiających swoje dzieła, będzie polski rzeźbiarz Mirosław Bałka.
La FIAC. Grand Palais. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Elysées-Clemenceau. Od 22 do 25 października 2015.
8. Nowa Fala zatrzymana w obiektywie
.Imię i nazwisko tego fotografa nie są znane szerszej publiczności — w przeciwieństwie do jego zdjęć, które obiegły świat i wpisały się w świadomość miłośników kina Nowej Fali. Raymond Cauchetier, bo o nim mowa, spędził blisko dekadę na planach filmowych, u boku takich reżyserów, jak: Godard, Chabrol, Truffaut czy Varda. I to on jest autorem kultowych zdjęć np. Jeana-Paula Belmondo i Jean Seberg podczas kręcenia „Do utraty tchu” na Polach Elizejskich, Anouk Aimée tańczącej w „Loli” czy Jeanne Moreau w „Jules i Jim”. Galeria L’Instant poprzez tę wystawę składa hołd 95-letniemu fotografowi, który zrealizował niepowtarzalne zdjęcia w wyjątkowym okresie kinematografii francuskiej.
La Nouvelle Vague de Raymond Cauchetier. La Galerie de l’Instant. 46, rue de Poitou. 75003 Paris. Metro: Saint-Sébastien Froissart. Wystawa czynna od 2 października 2015 do 17 stycznia 2016.
9. Zobaczyć, poczuć i usłyszeć dinozaura
.Z kolei Palais de la Découverte zaprasza nas w podróż do innej epoki, do świata dinozaurów. Na tej wystawie, przygotowanej przez paleontologów, biologów, etnologów i kuratorów z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, odtworzone zostały najmniejsze szczegóły, m.in. dźwięki i zapachy, które mogły istnieć w erze mezozoicznej, między 65 mln a 250 mln lat temu. 7 ogromnych dinozaurów oraz otaczające je środowisko zostały tak skonstruowane, żeby widz mógł całkowicie zanurzyć się w tamtejszą epokę i spróbować ją zrozumieć.
Autour des dinosaures. Palais de la Découverte. Avenue Franklin Delano Roosevelt, 75008 Paris. Metro: Champs Elysées-Clemenceau lub Franklin-D.-Roosevelt. Wystawa czynna do 16 sierpnia 2016.
10. Wystawa, z której wszystko musi zniknąć
.„Prosimy nie dotykać eksponatów” to standardowy komunikat, który czeka na nas w muzeach, galeriach i wystawach. A gdyby tak można było nie tylko dotknąć wszystkiego, ale i wrócić do domu z eksponatem z wystawy? To właśnie proponuje Monnaie de Paris, organizując wystawę „Take Me, I’m Yours”. Szlaki zostały przetarte 20 lat temu, gdy w Londynie Christian Boltanski i Hans Ulrich Obrist zorganizowali podobną wystawę w Serpentine Gallery. Do paryskiej edycji tej zbiorowej i partycypacyjnej wystawy zaproszonych zostało ponad 30 artystów, wśród których znajdują się Yoko Ono oraz Paweł Althamer.
Take Me, I’m Yours. Monnaie de Paris. 11 quai de Conti, 75006 Paris. Metro: Pont Neuf. Wystawa czynna do 8 listopada 2015.
Chiara Ferraris