
"Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2015"
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze.
1. Opera pod gołym niebem
.Najpopularniejszym słowem we wrześniu wśród Francuzów jest „rentrée”. Odnosi się ono głównie do powrotu dzieci do szkoły po wakacjach, ale także ogólnego powrotu z wakacji. Oznacza ono także początek nowego sezonu kulturalnego. Jednym z wielkich wydarzeń tegorocznej rentrée będzie wystawienie opery „La Traviata” w ramach festiwalu „Opéra en plein air”. Będzie ona wystawiona oczywiście pod gołym niebem, w Pałacu Inwalidów, jednym z najpiękniejszych miejsc Paryża. Reżyserii opery na 15. edycję tego festiwalu podjęła się piosenkarka i aktorka Arielle Dombasle, znana m.in. z filmów Erica Rohmera.
Opéra en plein air. „La Traviata”. Hôtel National des Invalides. 129, Rue de Grenelle, 75007 Paris. Metro: Invalides. Od 8 do 12 września 2015
2. Gra o tron w Carrousel du Louvre
.Dokładnie w tym samym czasie w Carrousel du Louvre na fanów serialu „Gra o tron” będzie czekać wielka niespodzianka. Wystawa, w której można było uczestniczyć m.in. w Londynie, Berlinie czy Amsterdamie, zawita wreszcie do Paryża. Jej organizatorzy obiecują totalne zanurzenie w świecie sagi. Oprócz obejrzenia 70 kostiumów i wielu akcesoriów noszonych przez aktorów możliwe będzie wirtualne zdobycie sławnego Muru, a także podziwianie różnych miejsc odtworzonych w ich naturalnej wielkości. Wystawa nie odbyłaby się oczywiście bez największej atrakcji: żelaznego tronu, który będzie można posiąść chociaż na kilka sekund.
„Game of Thrones: L’Exposition”. Carrousel du Louvre. 99, rue de Rivoli, 75001 Paris. Metro: Palais Royal — Musée du Louvre. Wystawa czynna od 08 do 12 września 2015
3. Najstarszy zawód świata w Musée d’Orsay
.Tej jesieni Musée d’Orsay proponuje dość odważną wystawę. „Splendeurs et misères”(czyli „między splendorem a nędzą”) to pierwsze takie wydarzenie poświęcone tematowi prostytucji w malarstwie. Wystawa zaprezentuje bogaty materiał dokumentalny, dzięki któremu będzie można prześledzić, jak francuscy i zagraniczni artyści pokazywali ten fenomen społeczny. Czasem była to smutna rzeczywistość, a czasem ich fantazje. „Olimpia” Maneta, „Absynt” Degasa, domy publiczne na płótnach Toulouse-Lautreca czy odważne obrazy Picassa to tylko niektóre z dzieł, które będzie można podziwiać na tej wystawie.
Splendeurs et misères. Images de la prostitution, 1850-1910. Musée d’Orsay. 1, Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris. Metro: Solférino. Kolejka RER C: Musée d’Orsay. Wystawa czynna od 22 września 2015 do 17 stycznia 2016
4. Twitter i jego Blue Room
.Blue Room jest dosyć mały: ma nie więcej niż 20 m², zmieści się w nim zaledwie kilka mebli i mikrofonów. Jest jednak w sam raz, aby można było filmować w nim na żywo dzięki aplikacji Periscope, nagrywać krótkie filmiki na Vine lub odpowiadać na pytania zadane na Twitterze. Będą tu organizowane wydarzenia mające zbliżać użytkowników Twittera i najpopularniejsze osobowości sieci społecznych. Koncepcja ta została wypróbowana już z powodzeniem w Australii — teraz czas na Francję. Pierwszym gościem paryskiego Blue Roomu będzie muzyk David Guetta.
Inauguracja #BlueRoom odbędzie się 3 września na Twitterze
5. Dheepan, czyli Złota Palma w kinach
.Cztery miesiące po zdobyciu głównej nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes „Dheepan”, siódmy film francuskiego reżysera Jacques’a Audiarda, wreszcie trafił do sal kinowych. Film opowiada o losach byłego żołnierza, należącego do organizacji Tamilskich Tygrysów, który po zakończeniu wojny domowej na Sri Lance decyduje się na ucieczkę z kraju. Aby łatwiej uzyskać azyl polityczny, zabiera ze sobą kobietę i małą dziewczynkę, które udają jego rodzinę. „Rodzinie”, która ledwo się zna, udaje się zamieszkać we Francji, gdzie będzie próbować tworzyć dom.
„Dheepan”. Reż.Jacques Audiard. Film zdobył Złotą Palmę na 68. Festiwalu Filmowym w Cannes.
6. Niespokojne zdjęcia Valérie Belin
.Valérie Belin zaczęła robić zdjęcia w 1984 roku. Tematem przewodnim jej dzieł są martwa natura i vanitas dzisiejszych czasów — realistyczne manekiny sklepowe, królowe piękności z pustymi wyrazami twarzy, kosze owoców świecące jak plastikowe zabawki. Zdjęcia Belin przykuwają uwagę odbiorcy, który musi się na chwilę zatrzymać, żeby upewnić się, czy to, co widzi, jest prawdziwe, czy fałszywe. Jej zdjęcia, z pozoru stonowane i spokojne, wywołują niepokój i smutek. I nasuwają refleksję, czy w dzisiejszych czasach człowiek jest sobą, czy też sztucznym produktem wykreowanym przez społeczeństwo.
Valérie Belin. Les images intranquilles. Centre Pompidou. Place Georges-Pompidou, 75004 Paris. Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11). Wystawa czynna do 14 września 2015
7. Tydzień kultur zagranicznych w Paryżu
.Wieczór polskich gier planszowych, wernisaż fotografii w Rumuńskim Instytucie Kultury na temat delty Dunaju czy może wystawa „Konstelacije” młodych serbskich artystów? Przez tydzień w Paryżu będzie można wybrać się w dowolny zakątek świata. Będzie to tydzień kultur zagranicznych, który odbywa się tu już od kilkunastu lat. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Nos environnements” (nasze środowiska), związanym ze zbliżającą się konferencją dotyczącą zmian klimatu COP21, która będzie miała miejsce w grudniu. I wokół tej tematyki odbędzie się w ponad 30 placówkach i zagranicznych instytutach kultury ok. 60 wydarzeń, zarówno społecznych, politycznych, kulturalnych, jak i oczywiście dotyczących ekologii.
Semaine des cultures étrangères, Paris. Od 25 września do 4 października 2015
8. Największy pokaz sztucznych ogni w Europie
120 techników, 10 dni instalowania, 60 tysięcy strzałów i prawie 2 godziny spektaklu. To największy pokaz sztucznych ogni w Europie, na który co roku przychodzi blisko 23 tysiące osób. W podparyskim Saint-Cloud już po raz 7. odbędzie się to wielkie święto pirotechniczne. Całe rodziny przychodzą do wielkiego parku znacznie wcześniej, często na cały dzień. Urządzają pikniki, spędzają czas ze znajomymi i czekają na zapadnięcie zmroku i rozpoczęcie spektaklu. Pokaz, zwykle organizowany w połowie września, jest też jedną z ostatnich okazji, żeby nacieszyć się kończącym się latem i spędzić czas na świeżym powietrzu.
Le Grand Feu d’artifice de Saint-Cloud. Domaine de Saint-Cloud. Metro: Boulogne/Pont de St Cloud (linia 10), Pont de Sèvres (linia 9). Tramwaj: T2, przystanek: Musée de Sèvres. 12 września 2015, godz. 21.00
9. Chleb Poilâne
„Poilâne to mój ulubiony żyjący Francuz!”. Słowa te wypowiedział Salvador Dali w 1977 roku. Dekadę wcześniej malarz poznał Lionela Poilâne’a, piekarza, który prowadził małą piekarnię w samym sercu dzielnicy Saint-Germain des Prés, i zaczął u niego zamawiać przedmioty wykonane z chleba.
Lionel Poilâne odziedziczył piekarnię po ojcu, który założył ją w 1932 roku. W tamtym okresie na tej samej ulicy było 5 piekarni. Dziś została tylko jedna. Od początku swojego istnienia produkowała chleb na zakwasie, który był mało popularny we Francji po drugiej wojnie światowej. I choć sławą nie przebija popularnej bagietki, to ma swoje ugruntowane miejsce w gastronomii francuskiej. Dziś Poilâne ma trzy piekarnie w Paryżu, dwie w Londynie, a także eksportuje swój chleb do wielu krajów na świecie.
Lionel Poilâne zmarł w 2002 roku. Dziś rodzinnym interesem zajmuje się jego córka.
Nie należy mylić marki Poilâne z Max Poilâne, należącą do brata Lionela, z którym był skłócony.
Poilâne. 8 rue du Cherche-Midi, 75006 Paris. Metro: Saint-Sulpice
10. Europejskie Dni Dziedzictwa
.A gdyby tak móc np. uczestniczyć w wypieku chleba w piekarni Poilâne? Będzie to możliwe właśnie w tym miesiącu, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zaczęto obchodzić je we Francji w 1984 roku, a już rok później za jej przykładem poszło kilka innych krajów. W tym roku obchodzone będą w 50 krajach Europy. We Francji są jednym z głównych wydarzeń sezonu kulturalnego i dowodzą, jak bardzo Francuzi są zainteresowani historią miejsc i sztuką. Te dwa dni to możliwość zapoznania się z tym, jak pracują wysocy urzędnicy państwowi, a także z miejscami zazwyczaj zamkniętymi dla zwykłych obywateli, takimi jak Pałac Elizejski, które przyciągają rzesze odwiedzających.
Journées Européennes du Patrimoine. 19 – 20 września
Chiara Ferraris