Chiara FERRARIS: "Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2015"

"Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2015"

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze

1. Kongo w Paryżu

.Co wiemy o współczesnej sztuce afrykańskiej?

beauté-congoNa własnym przykładzie mogę powiedzieć, że niewiele. Na szczęście Fundacja Cartier, która zajmuje się promocją sztuki współczesnej, od jakiegoś czasu przybliża zainteresowanym sztukę Afryki.

Tym razem Fondation Cartier zabiera nas w daleką i kolorową podróż do Demokratycznej Republiki Kongo, w której możemy podziwiać piękno sztuki kongijskiej: w większości obrazy, ale także rzeźby, fotografie, komiksy i muzykę.

Wystawa jest doskonałą okazją do odkrycia różnorodności sceny artystycznej i jej ewolucji na przestrzeni niemalże wieku: od prekursorów, artystów przedstawiających głównie sztukę figuratywną do nowego pokolenia, którego przedstawiciele studiowali w Akademii Sztuk Pięknych w Kinszasie. Przy okazji możemy też prześledzić historię kraju, codzienność mieszkańców w okresie kolonializmu, stworzenie republiki demokratycznej oraz szalone noce w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.

Beauté Congo. Fondation Cartier pour l’art contemporain, 261 Boulevard Raspail, 75014 Paris. Metro: Raspail. Wystawa czynna do 15. listopada 2015.

2. Atahualpa i Pizarro

.Z Afryki do Ameryki Południowej wcale nie jest tak daleko. Szczególnie z Paryża. Wystarczy wejść do odpowiedniego muzeum. Quai Branly zorganizowało wystawę, która śledzi ważną kartę w historii Ameryki Południowej : podbój Imperium Inków w XVI wieku przez Hiszpan.

incaHistoria opowiedziana została przez zestawienie portretów ówczesnego władcy Inków Atahualpy oraz słynnego konkwistadora Francisc’a Pizarro. Poza portretami znajdziemy też ryciny, mapy oraz przedmioty należące do Inków oraz Hiszpanów, dzięki którym łatwiej będzie można przyjrzeć się i porównać dwa różne światy.

L’Inca et le conquistador. Musée du Quai Branly, 37, quai Branly, 75007 Paris. Metro: Bir Hakeim (linia: 6), Alma Marceau (linia: 9). Wystawa czynna do 20. września 2015.

3. Rubens i Van Dyck w Pinakotece

.Z kolei Pinakoteka paryska, zaprasza do siebie wszystkich miłośników malarstwa flamandzkiego, prezentując jedną z najpiękniejszych prywatnych kolekcji jemu poświęconych. Właściciel kolekcji, niemiecki przedsiębiorca, Hans Rudolf Gerstenmaier, kolekcjonować obrazy zaczął 40 lat temu w Hiszpanii. Szczególnym zainteresowaniem darzył malarstwo flamandzkie XV, XVI i XVII wieku. DE-RUBENS-A-VAN-DYCKBył to czas bardzo owocny i aktywny artystycznie. Liczba malarzy szła w parze z wysoką jakością ich obrazów oraz wielką popularnością wśród społeczeństwa. A poprzez spojrzenie jednego człowieka, objawia nam się spójny okres, bogaty w treść i warty odwiedzin w Pinakotece.

De Rubens à Van Dyck. Pinacothèque 2. 8, rue Vignon, 75009 Paris. Metro: Madeleine. Wystawa czynna do 4. października 2015.

4. Home Cinema na trawie

.Lato w Paryżu może być bardzo przyjemne. Po dniu spędzonym na plaży, wieczorem można wybrać się na seans kinowy w plenerze. 25. edycja festiwalu filmowego za temat przewodni wybrała sobie „Home Cinema”. Dom pod każdą postacią: jako miejsce, gdzie toczy się życie rodzinne, czasem miejsce dramatów, intryg, strachu, ale też np. mistycznych doświadczeń.

Natomiast pewne jest, że filmy, nawet te, które opowiadają o domach, lepiej się ogląda na trawie w Villette, niż u siebie w… domu.

Festival de cinéma en plein air 2015 « Home Cinema ». La Villette. Metro : Porte de Pantin. Festiwal trwa do 23. sierpnia 2015.

mona hatoum5. Mona Hatoum w Centrum Pompidou

.Jej efektowne dzieła wywołują strach, niepokój, czasem przerażenie.Trochę za sprawa materiałów, jakich używa, a trochę ze względu na idee, które za nimi stoją. Gdyż sztuka Mony Hatoum odzwierciedla jej własną historię. Historię wykorzenienia i bólu. Urodzona w Bejrucie, pochodzenia palestyńskiego, dziś żyje i tworzy w Wielkiej Brytanii. Do kreacji używa różnych materiałów i form: od instalacji video i sztuki konceptualnej po rzeźby. Retrospektywa w Centrum Pompidou jest okazją do odkrycia tego wielkiego nazwiska w sztuce współczesnej.

Mona Hatoum. Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou, 75004 Paris. Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11). Wystawa czynna do 28. września 2015. 

IMG_3356

the_cafe_chocolat6. Herbata, kawa czy czekolada?

.Chwalone za swoje walory lecznicze i terapeutyczne, napoje nazwane « egzotycznymi » pojawiły się w Europie w XVII wieku, i niezmiennie związane są z towarzyskim życiem XVIII wieku. Ceny kawy, herbaty i czekolady w XVII i XVIII wieku były na tyle wysokie, że produkty te należały do dóbr luksusowych i świadczyły o prestiżu kręgów społecznych, które mogły sobie na nie pozwolić. Mało osób zdaje sobie dziś też sprawę z tego, że import tych napojów spowodował zapotrzebowanie na meble, a także naczynia do ich serwowania. Nie zapominając oczywiście o stworzeniu miejsc publicznych, gdzie można było je spożywać, a także nowych praktyk, takich jak śniadanie czy podwieczorek, które stopniowo rozprzestrzeniły się w społeczeństwie. Wystawa w Musée Cognacq-Jay proponuje nowe spojrzenie na napoje, które dziś są nierozerwalne z naszą codziennością.

« Thé, Café ou Chocolat ? », Musée Cognacq-Jay, 8 Rue Elzevir, 75003 Paris. Metro : Chemin Vert. Wystawa czynna do 27. września 2015.

kelnerzy7. Les Deux Magots

.Czas teorię zamienić w praktykę i wybrać się na kawę, herbatę lub inny napój do jednej z historycznych kawiarni Paryża, w samym sercu Saint-Germain-des-Prés. „Les Deux Magots” powstało w 1884 roku i na zawsze wpisało się w literacką historię Paryża. Pod koniec XIX w spotykali się tutaj regularnie Verlaine i Rimbaud. Natomiast na początku XX wieku, kawiarnia była bardzo popularna wśród artystów surrealistów. Stałym bywalcem był np. André Breton. W późniejszym czasie w tym miejscu można było spotkać Sartre’a z Simone de Beauvoir. Odwiedzając Paryż, chociaż raz warto tu przyjść. Być może usiądziemy przy tym samym stoliku, przy którym Hemingway lub Picasso szukali inspiracji lub po prostu oglądali przechodzących ludzi na Boulevard Saint-Germain.

IMG_4208

Les Deux Magots, 6, Place St Germain des Prés, 75006 Paris. Metro : St Germain des Prés

8. Wesołe miasteczko w Ogrodach Tuleryjskich

.Teren dzisiejszych Ogrodów Tuleryjskich był dawniej dzielnicą Paryża, znajdującą się między Luwrem a ulicą Rivoli. Mieściły się tu fabryki dachówek, stąd ich nazwa (tuile to dachówka). Katarzyna Medycejska nakazała w tym miejscu zbudować w 1564 roku pałac, którego dziś już nie ma. W 1664 roku najsłynniejszy francuski ogrodnik, André Le Nôtre, nadał ogrodowi kształt, który zachował się do dzisiaj.

Jest to jeden z najstarszych i najważniejszych ogrodów publicznych stolicy. A każdego lata odbywa się tu Fête des Tuileries, czyli ogród zamienia się w wesołe miasteczko. Blisko 80. atrakcji : od drewnianych koni, poprzez strzelnice, trampoliny oraz diabelski młyn czekają na zwiedzających do ostatniego tygodnia sierpnia. Dodatkowo 14. i 15. odbędą się tu koncerty jazzowe. Warto też dodać, że na terenie ogrodu znajduje się Muzeum Oranżerii ze słynnymi „Liliami Wodnymi” Monet’a.

Tuileries2

Tuileries1

Fête des Tuileries, Jardins de Tuileries, 113 Rue de Rivoli, 75001 Paryż. Metro: Tuileries. Wesołe miasteczko czynne do 23. sierpnia 2015.

9. Polska sztuka w paryskim metrze

.Niekoniecznie trzeba chodzić do muzeów, aby obcować ze sztuką. Czasem wystarczy przejażdżka metrem. A jeśli już korzystamy z paryskiego metra, to warto wiedzieć, że na kilku stacjach linii 14, można natknąć się na polską sztukę. A konkretnie na wystawę warszawskiej ASP „Nous voici, les voilà”. Prace polskich studentów i absolwentów możemy podziwiać w paryskim metrze już po raz trzeci. Na tej samej linii trwa również wystawa „Chopin. Le toucher pianistique” poświęcona Szopenowi. Współorganizatorami wystaw są Instytut Polski w Paryżu i Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

“Nous voici, les voilà”. IMG_4887Wystawa prac studentow i absolwentow ASP w Warszawie. Metro linia 14, przystanki: Madeleine, Pyramides
“Chopin. Le toucher pianistique”. Wystawa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Metro linia 14, przystanek: Gare de Lyon
Wystawy czynne do 15. października 2015

image10. La vie en couleurs

.Dopiero w 1963 roku, gdy Jacques Henri Lartigue miał już 69 lat, kilka z jego zdjęć zostało wystawionych w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W tym samym roku magazyn Life opublikował jego zdjęcia i w ten sposób z dnia na dzień zyskał wielka popularność, jako fotograf czarno-białych zdjęć Belle Epoque: eleganckich kobiet w Lasku Bulońskim, wyścigów samochodowych, początków lotnictwa. Lartigue, który do tej pory uważał się za malarza, stał się jednym z wielkich nazwisk fotografii XX wieku. Mniej znane są jego kolorowe fotografie z czasów powojennych. I to właśnie one składają się na wystawę „Lartigue, la vie en couleurs”, którą można obecnie podziwiać w Maison Européenne de la Photographie.

« Lartigue, la vie en couleurs ». Maison Européenne de la Photographie, 5 Rue de Fourcy, 75004 Paris. Metro: Saint-Paul. Wystawa czynna do 23. sierpnia 2015

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 lipca 2015