Popołudniowe Espresso: 15 mln ludzi zmarło w wyniku COVID-19

15 mln ludzi zmarło w wyniku COVID-19

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś piątek, 6 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Ostatni dzień matury na poziomie podstawowym

4 maja rozpoczęły się egzaminy maturalne do których podchodzi ponad 300 tys. uczniów. W środę maturzyści zdawali egzamin z języka polskiego, a w czwartek z matematyki – oba na poziomie podstawowym. W piątek natomiast podeszli do obowiązkowego testu z nowożytnego języka obcego na poziomie podstawowym. Najwięcej maturzystów – bo 276 tys. osób – wybrało język angielski. Drugim najchętniej wybieranym językiem był niemiecki – 8,7 tys. maturzystów; rosyjski – 3,1 tys. Ponad tysiąc osób zdawało tez hiszpański, francuski i włoski. W piątek maturzyści zakończyli pisanie egzaminów na poziomie podstawowym. W tym roku egzaminy ustne nie są obowiązkowe. Matury w pierwszych terminach kończą się 20 maja. Tegoroczne matury nie odbywają się na zasadach z obniżonymi wymaganiami programowymi.

Chęć przystąpienia do polskiej matury zadeklarowało 47 uczniów, obywateli Ukrainy. Większość Ukraińców przystąpi jednak w Polsce do ukraińskiej matury. –  Zgodnie z naszymi szacunkami do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów – przekazał w środę minister edukacji i nauki Przemysław CZARNEK. O szczegółach przeprowadzenia matury ukraińskiej szef MEiN będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu z ministrem edukacji w Ukrainie – Serhijem SZKARŁETEM. W polskich szkołach uczy się blisko 200 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej, z czego 140 tys. to dzieci w szkołach podstawowych, 20 tys. w szkołach ponadpodstawowych i 40 tys. w przedszkolach.

KE zaproponowała zmiany w planowanym embargu na rosyjską ropę

O nowych propozycjach sankcji wobec Rosji przedstawiciele państw UE dyskutują w piątek. Jak przekazała agencja Reuters, w ramach zmian Węgry i Słowacja będą mogły kupować rosyjską ropę z rurociągów do końca 2024 r., a Czechy do czerwca 2024 r., jeśli wcześniej nie zostanie uruchomiony transport ropy z południa Europy. Zgodnie z pierwotną propozycją większość krajów UE musiałaby przestać kupować rosyjską ropę naftową sześć miesięcy po przyjęciu środków i wstrzymać jej import z Rosji do końca roku. Węgrom i Słowacji początkowo dano czas na adaptację do końca 2023 r. Nowa propozycja zwolnień musi uzyskać poparcie wszystkich państw. Jak zapowiedział Josep BORRELL, jeśli w weekend nie zostanie osiągnięte porozumienie, to w przyszłym tygodniu zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych UE.

Embargo na ropę może znacznie wpłynąć na rosyjską gospodarkę. Według prognozy, którą wicepremier i minister finansów Rosji – Artem SULIANOW – przedstawił pod koniec koniec kwietnia, w efekcie sankcji Rosja może w tym roku zmniejszyć produkcję ropy naftowej do poziomu z 2003 r. Wydobycie ma spaść do 433 mln ton, czyli o 17%. Także rosyjski instytut kontroli przedstawił dane wskazujące na spadek gospodarczy. Według nich w tym roku PKB kraju skurczy się od 8,8 do 12,4%. Tegoroczna inflacja w Rosji może natomiast wynieść więcej niż 20%.

WHO: 15 mln śmierci powiązanych jest z COVID-19. To liczba trzykrotnie większa od oficjalnej

W nowym raporcie WHO informuje, że do końca 2021 r. odnotowano 14,9 mln przypadków śmierci z powodu Covid-19. Oficjalna liczba zgonów bezpośrednio związanych z Covid-19 i zgłoszonych do WHO w tym okresie wynosi nieco ponad 5,4 mln. Jednak WHO w danych uwzględniła dodatkowo osoby, które zmarły w pośrednim wyniku przebiegu koronawirusa – w tym osoby, które nie miały dostępu do opieki zdrowotnej. Zdaniem badaczy prawie połowa zgonów, które do tej pory nie zostały wskazane w statystykach, pochodzi z Indii. Z raportu wynika, że ​​w wyniku pandemii (od stycznia 2020 r. do grudnia 2021 r.) zginęło tam 4,7 mln osób, głównie podczas wzrostu zakażeń w maju i czerwcu 2021 r. (rząd wskazuje na 480 tys. zgonów w tym okresie).

Według oficjalnych danych w Polsce w wyniku pandemii zmarło 116 070 osób. Minister zdrowia Adam NIEDZIELSKI ogłosił w piątek, że 16 maja zostanie zniesiony stan epidemii. Zastąpi go stan zagrożenia epidemicznego, który ma utrzymywać się przynajmniej do września. Zdaniem ośrodków prognozujących widoczny jest trend spadkowy liczby zakażeń i hospitalizacji, który ma utrzymać się w najbliższych miesiącach. 


Anne APPLEBAUM: Nowi purytanie

Społeczne normy ulegają zmianie – często na lepsze. Biada jednak tym, którzy za nimi nie nadążają, bo kara może być szybka i bezlitosna.

[czytaj więcej]

🎧 #NajważniejszeDnia
Michał KŁOSOWSKI: Wiosna zmian w Europie

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 maja 2022