Popołudniowe Espresso: Ukraina. 1892 cywilów straciło życie w wyniku rosyjskiej inwazji

Ukraina. 1892 cywilów straciło życie w wyniku rosyjskiej inwazji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 13 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów. Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W środę, przed południem, premier Mateusz MORAWIECKI złożył kwiaty przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie i przed Pomnikiem Katyńskim. Podczas wystąpienia przed Pomnikiem Katyńskim, szef rządu przypomniał, że płk Ryszard KUKLIŃSKI, który odsłaniał ten pomnik, „wiedział doskonale, że o zbrodni katyńskiej nie można zapomnieć, że Rosjanie chcą przede wszystkim powrotu do normalności i przejścia do porządku dziennego nad faktami, nad zbrodniami, nad ludobójstwem”.

Polska będzie się domagać osądzenia Zbrodni Katyńskiej przed międzynarodowymi trybunałami. Takie zapewnienie złożył prezydent Andrzej DUDA w liście do uczestników uroczystości w Muzeum Katyńskim. Przypomniał, że ani reżim sowiecki, ani funkcjonariusze wykonujący jego rozkazy nigdy nie zostali osądzeni za zbrodnię ludobójstwa.

Ukraina: 1892 cywilów straciło życie w wyniku rosyjskiej inwazji

Rosyjskie wojska terroryzują i chcą zniszczyć ludność Ukrainy; stosują wobec niej m.in. zabronioną broń fosforową – powiedział w środę prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI w parlamencie Estonii. Nie ma takiej zbrodni, której nie popełniliby dotąd okupanci na Ukrainie – dodał. Ukraiński lider ponownie opowiedział się za jak najszybszą integracją swojego kraju z UE. „Przystąpienie Ukrainy do europejskich struktur jest kwestią bezpieczeństwa, a także zachowania wolności i demokratycznego ustroju w całym regionie Europy Środkowej” – ocenił. Według prezydenta należy także podjąć odpowiednie działania na poziomie unijnym, wspierające starania Kijowa na rzecz powrotu obywateli Ukrainy bezprawnie wywiezionych do Rosji.

Na Ukrainie od 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła inwazję, zginęło 1892 cywilów, a ponad 2500 zostało rannych – wynika z najnowszych danych wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka. Wśród ofiar śmiertelnych jest 478 mężczyzn, 308 kobiet, 52 chłopców i 30 dziewczynek. Nie określono jeszcze płci 953 dorosłych i 71 dzieci Zginęło 191 dzieci, a 349 zostało rannych – poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna. Dane nie uwzględniają w pełni terenów okupowanych i rejonów, gdzie trwają walki. Najwięcej ofiar śmiertelnych wśród dzieci odnotowano w obwodach: donieckim – 113, kijowskim – 102, charkowskim – 79, czernihowskim – 54, mikołajowskim – 40, chersońskim – 38, ługańskim – 36 oraz zaporoskim – 23. W samym Kijowie jest 16 ofiar śmiertelnych. W wyniku prowadzonych przez Rosję bombardowań i ostrzału artyleryjskiego ucierpiało 957 placówek edukacyjnych, a 88 z nich zostało całkowicie zniszczonych – wynika z danych ukraińskiej prokuratury.

Strzelanina w metrze w Nowym Jorku

Zamaskowany strzelec zdetonował bombę dymną i otworzył ogień w wagonie nowojorskiego metra we wtorek, raniąc 16 osób. Postrzelono 10 osób, powiedział komisarz nowojorskiej policji Keechant SEWELL. Sprawca jest nadal na wolności, a incydent nie jest obecnie badany jako akt terroryzmu. Granat dymny został zdetonowany wewnątrz wagonu, gdy skład metra wjechał na stację 36th Street w dzielnicy Sunset Park na Brooklynie. Uwięzieni w środku pasażerowie wybiegli na zewnątrz, niektórzy upadli na ziemię. Na zdjęciach widać było smugi krwi na peronie.

Przed stacją 36th Street, w okolicy znanej z kwitnącego Chinatown i widoku na Statuę Wolności, władze zamknęły kilkanaście przecznic i odgrodzili teren żółtą taśmą wokół zbrodni. Prezydent Joe BIDEN i prokurator generalny USA Merrick GARLAND zostali poinformowani o najnowszych wydarzeniach związanych ze strzelaniną. Pracownicy Białego Domu są w kontakcie z burmistrzem Nowego Jorku Ericem Adamsem i głównym komisarzem policji, aby zaoferować wszelką pomoc – podał Biały Dom.

Andrea TORNIELLI: Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny

#RozmowyNajważniejsze

🎧  39. numer “Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 kwietnia 2022