Popołudniowe Espresso: Narada unijnej grupy państw NATO w Hadze

Narada unijnej grupy państw NATO w Hadze

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 15 czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Narada unijnej grupy państw NATO w Hadze

Premier Mateusz MORAWIECKI zaapelował w Hadze o wsparcie dla Ukrainy. Szef polskiego rządu wziął udział w spotkaniu, którego inicjatorami byli premierzy Holandii i Danii. W naradzie uczestniczyli też sekretarz generalny NATO, prezydent Rumunii, a także premierzy Portugalii, Belgii i Łotwy. Szef polskiego rządu powiedział po rozmowach, że zachodni świat nie zrobił wszystkiego, żeby wesprzeć Ukrainę. „Nie robimy wystarczająco dużo i nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby obronić Ukrainę i dlatego proszę was o to, żebyście zrobili znacznie więcej w kwestii dostaw broni na Ukrainę – broni artyleryjskiej” – powiedział.

W kontekście przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Europejskiej premier MORAWIECKI był pytany o siódmy pakiet sankcji, którym mogłaby zostać objęta Rosja za atak na Ukrainę. „Jeden szczególny aspekt sankcji, za którym bardzo mocno opowiadamy się, to przejmowanie aktywów rosyjskich, należących do Federacji Rosyjskiej oraz rosyjskich oligarchów” – stwierdził. Przypomniał, że jak dotychczas rosyjskie aktywa były jedynie zamrażane, a to – jak zaznaczył – nie wystarczy. Dodał, że musimy mieć fundusze na odbudowę Ukrainy. Spotkanie było częścią przygotowań do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, który odbędzie się w dniach 29-30 czerwca.

Wystąpienie prezydenta Ukrainy przed czeskim parlamentem w dniu objęcia unijnego przewodnictwa w Radzie UE

Od początku rosyjskiej agresji prezydent Ukrainy przemawiał za pośrednictwem wideopołączenia między innymi przed parlamentami Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Włoch. W ubiegłym miesiącu wystąpił w słowackiej Radzie Narodowej. W swoich wystąpieniach Wołodymyr ZEŁENSKI dziękuje poszczególnym krajom za okazane wsparcie. Podkreśla też potrzebę dalszej pomocy oraz działań wymierzonych w rosyjskiego agresora. Czechy są jednym z największych w Europie dostawców uzbrojenia dla Ukrainy. Dostarczyły dotąd sprzęt o wartości około 140 milionów euro – w tym czołgi, bojowe wozy piechoty i wyrzutnie rakietowe. Rządowa pomoc humanitarna dla Ukrainy jest liczona w setkach milionów koron.

Czechy przedstawią dziś priorytety swojej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Republika Czeska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie 1 lipca. Na przygotowania do objęcia unijnego przewodnictwa ma wpływ wojna na Ukrainie. Z wypowiedzi członków czeskiego rządu wynika, że wśród priorytetów prezydencji znajdą się: kryzys uchodźczy, powojenna odbudowa Ukrainy i przyszła integracja tego państwa z Unią Europejską. Ważnymi tematami mają być również bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie się od rosyjskich surowców, walka z inflacją i cyberbezpieczeństwo. Głównym wydarzeniem prezydencji ma być unijny szczyt planowany na przełom września i października na praskim zamku. Jak zdradził minister do spraw europejskich Mikulasz BEK, hasło czeskiego przewodnictwa będzie brzmiało: „Europa jako zadanie”.  

Państwa UE zwiększają presję na firmę Pfizer, aby ograniczyła niepotrzebne dostawy szczepionki COVID

W najostrzejszej fazie pandemii Komisja Europejska i rządy państw UE zgodziły się na zakup ogromnych ilości szczepionek, głównie od firmy Pfizer i jej partnera BioNTech, w obawie przed niewystarczającymi zapasami. Jednak po ustąpieniu pandemii w Europie i wyraźnym spowolnieniu tempa szczepień, wiele krajów domaga się obecnie zmian w umowach, aby zmniejszyć dostawy, a w konsekwencji ograniczyć wydatki na szczepionki. Kwestia ta była omawiana we wtorek na spotkaniu ministrów zdrowia UE w Luksemburgu.  Polska, będąca liderem w próbie zmiany kontraktów, ma w zapasie ponad 30 milionów szczepionek COVID i musiałaby kupić kolejne 70 milionów w ramach istniejących umów – powiedział Reutersowi polski dyplomata, wzywając do zmian w celu uniknięcia marnotrawstwa.

W liście wysłanym do Komisji na początku czerwca polski minister zdrowia Adam NIEDZIELSKI wraz z przedstawicielami Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy i Rumunii wezwał do „zmniejszenia ilości”zamawianych szczepionek. Polska ma około 38 mln mieszkańców, z których około 60% jest w pełni zaszczepionych, nie licząc szczepionek przypominających – w porównaniu z ponad 70% w całej UE. Stwierdzili, że umowy zostały podpisane, gdy nie można było przewidzieć, jak rozwinie się pandemia. Podczas publicznej sesji wtorkowego spotkania ministrów zdrowia UE, Słowacja wyraziła poparcie dla listu. Inne kraje, w tym Cypr i Malta, wezwały do ostrożności, ponieważ warunki pandemii mogą się ponownie zmienić. Komisarz UE ds. zdrowia, Stella KYRIAKIDES, powiedziała na wtorkowej sesji publicznej, że Komisja będzie pracować nad dalszym przedłużeniem dostaw poza ten rok. Ostrzegła, że w przyszłości mogą być potrzebne nadwyżki dawek, i zaznaczyła, że„Kontrakty muszą być dotrzymane”, dodając, że UE „nie może jednostronnie zmieniać warunków kontraktów”

Anne-Elisabeth MOUTET: Francja jeszcze nigdy nie upadła tak nisko

🎧 RozmowyNajważniejsze
Bogusław SONIK: Francję czeka koabitacja

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 czerwca 2022