Popołudniowe Espresso: Siły ukraińskie zostały wyparte z centrum miasta Siewierodoniecka

Siły ukraińskie zostały wyparte z centrum miasta Siewierodoniecka

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś poniedziałek, 13 czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Siły ukraińskie zostały wyparte z centrum miasta Siewierodoniecka

Ukraina poinformowała w poniedziałek, że jej siły zostały wyparte z centrum wschodniego miasta Siewierodoniecka, gdzie od tygodni trwają walki z Rosją. „Przeciwnik, przy wsparciu artylerii, przeprowadził operacje szturmowe w mieście Siewierodoniecku, odniósł częściowy sukces, odepchnął nasze jednostki od centrum miasta” – poinformowało ukraińskie wojsko w mediach społecznościowych. Wspierane przez Moskwę siły separatystyczne oświadczyły, że miasto zostało „zablokowane” i wezwały ukraińskie wojska do „poddania się”.  Miejscowy gubernator Sergiusz GAJDAJ przyznał, że „Rosjanie odnieśli w nocy częściowe sukcesy” w mieście. Dodał, że siły Rosji kontrolują „ponad 70 procent” miasta. GAJDAJ powiedział, że zakłady chemiczne Azot, gdzie schroniło się 500 cywilów, w tym 40 dzieci, są „intensywnie ostrzeliwane” przez siły rosyjskie. „Próbujemy wynegocjować korytarz humanitarny dla cywilów – powiedział Gajdaj w osobnym nagraniu wideo na Telegramie. Dodał, że wysiłki te „na razie nie przynoszą rezultatów”.

Gajdaj powiedział wcześniej, że siły Rosji „gromadzą coraz więcej sprzętu”, aby „okrążyć” Siewierodonieck i pobliski Łysyczańsk. Dodał, że w ciągu ostatnich 24 godzin w wyniku ostrzału w Łysyczańsku, położonym po drugiej stronie rzeki od Siewierodoniecka, zginęło trzech cywilów, w tym sześcioletni chłopiec.

Wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji

Według oficjalnych wyników, w pierwszej turze niedzielnych wyborów parlamentarnych lewicowy sojusz NUPES, popierany przez MÉLENCHONA, znalazł się na równi z koalicją Ensemble! Emmanuela MACRONA, uzyskując odpowiednio 25,66% i 25,75%.  Głosowanie w celu wybrania przedstawicieli do Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu, odbywa się w dwóch turach, a większość miejsc zostanie rozstrzygnięta w drugiej turze w przyszłą niedzielę. Silna przewaga lewicy w pierwszym głosowaniu nie przełoży się całkowicie na liczbę mandatów, ponieważ system dwurundowy zazwyczaj faworyzuje bardziej centrowych kandydatów.

Prezydent potrzebuje 289 mandatów, aby uzyskać większość i móc przeforsować swój program reform. Obecnie jego koalicja dysponuje 345 mandatami, a prognozy wskazują, że nie tylko straci wiele z nich, ale jest również zagrożony utratą większości. Chociaż prognozy dotyczące liczby mandatów należy traktować z przymrużeniem oka ze względu na dwuetapowy format wyborów, instytut badania opinii publicznej Ipsos przewidywał, że koalicja MACRONA uzyska od 255 do 295 mandatów, przy czym od 150 do 190 przypadnie NUPES.

Światowe zapasy broni jądrowej mogą wzrosnąć po raz pierwszy od czasów zimnej wojny: SIPRI

Światowe zapasy broni jądrowej wzrosną w nadchodzących latach po raz pierwszy od czasów zimnej wojny z powodu globalnych napięć. W opublikowanym w poniedziałek dorocznym raporcie Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) stwierdził, że wszystkie dziewięć krajów posiadających broń jądrową zwiększa lub modernizuje swoje arsenały. „Istnieją wyraźne oznaki, że redukcje, które charakteryzowały światowe arsenały nuklearne od zakończenia zimnej wojny, dobiegły końca” – powiedział Hans KRISTENSEN, starszy współpracownik Programu Broni Masowego Rażenia SIPRI i dyrektor Projektu Informacji Nuklearnej w Federation of American Scientists (FAS).

Według raportu Rosja z 5 977 głowicami i USA z 5 428 głowicami nadal posiadają około 90 proc. wszystkich głowic jądrowych na świecie. W 2021 r. liczba głowic jądrowych w obu krajach uległa dalszemu zmniejszeniu, ale było to głównie spowodowane demontażem głowic, z których wojsko zrezygnowało już wiele lat temu. Według SIPRI ich użyteczne zapasy wojskowe pozostały stosunkowo stabilne i mieściły się w limitach określonych w traktacie o redukcji zbrojeń jądrowych. Nieznacznie zmniejszyła się całkowita liczba głowic jądrowych, którą szacuje się na 12 705 na całym świecie, ale w ciągu najbliższej dekady liczba ta prawdopodobnie ponownie wzrośnie – czytamy w raporcie.

Prof. Michel WIEVIORKA: Francja na nowo odkrywa wojnę i przemoc domową

🎧  RozmowyNajważniejsze
Polska może zatrzymać politykę appeasementu. Zróbcie to! – Christoph SCHILTZ

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 czerwca 2022