Popołudniowe Espresso: Warszawa 1944 - Mariupol 2022

Warszawa 1944 - Mariupol 2022

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest poniedziałek, 1sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie, którego głównym celem był sprzeciw niemieckim wojskom, które okupowały Warszawę. O godzinie 17:00 w Warszawie i wielu innych miastach zabrzmią syreny. Powstanie początkowo miało trwać zaledwie kilka dni, w efekcie końcowym trwało 63 dni. 

W poniedziałek 1. sierpnia tuż po godzinie 11:00 w Parku Wolności w Warszawie gości przywitał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan OŁDAKOWSKI. – 78 lat temu stanęliście do walki o wolność i niepodległość, o wartości najważniejsze w życiu każdego narodu. Wartości te nabierają szczególnego znaczenia właśnie teraz, gdy trwa okrutna wojna na Ukrainie – mówił do powstańców warszawskich. Pod pomnikiem „Mokotów Walczący 1944” w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera na Mokotowie podniesiono zaś na maszt flagę państwową i rozpalono „ogień pamięci” przeniesiony z Grobu Nieznanego Żołnierza. Ogień będzie płonął przez 63 dni. 1 sierpnia o godzinie 16:45 prezydent Andrzej Duda złoży zaś wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Z kolei o godzinie 17:00, czyli podczas „Godziny W” zabrzmią syreny, upamiętniając i oddając hołd bohaterom. Obchody 78. rocznicy Powstania będą miały miejsce nie tylko w Warszawie, także w wielu miastach w Polsce i za granicą. 

Kryzys żywnościowy. Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

W poniedziałek rano z portu w Odessie wypłynął pierwszy od czasu inwazji Rosji na Ukrainę statek z ukraińskim zbożem. Jak szacuje ONZ statek „Razoni” przewozi ponad 26 tys. ton kukurydzy. 2 sierpnia płynący pod banderą Sierra Leone statek „Razoni” ma dotrzeć na tureckie wody i tam zostać poddany inspekcji, zanim jeszcze uda się do portu docelowego. Zboże, które wypłynęło dziś z Odessy ma trafić do Libanu, a konkretnie do portu w Trypolisie, na północy kraju. Według Banku Światowego Liban zmaga się z największym dotychczas kryzysem finansowym od ponad 150 lat.

Rosja i Ukraina to to dwa najważniejsze dla eksportu zboża na świecie kraje. 22 lipca zostało 2022 roku zawarte zostało porozumienie między tymi krajami z Turcją i ONZ, które dotyczy odblokowania eksportu zboża z Ukrainy. Celem jest złagodzenie globalnego kryzysu żywnościowego, powstałego na skutek wojny na Ukrainie.  Odblokowanie eksportu ma także obniżyć ceny towarów spożywczych. 

Papież Franciszek we wrześniu poleci do Kazachstanu

Watykan poinformował, że w dniach 13-15 września papież Franciszek poleci z wizytą apostolską do Kazachstanu na zaproszenie świeckich i kościelnych władz tego kraju. Jak podał Matteo BRUNI, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej „przyjmując zaproszenie władz cywilnych i kościelnych, papież Franciszek odbędzie zapowiadaną podróż apostolską do Kazachstanu w dniach 13-15 września br., odwiedzając miasto Nur-Sultan z okazji VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych.” Tematem tegorocznego wydarzenia będzie „Rola przywódców światowych i tradycyjnych wyznań w społeczno-duchowym rozwoju ludzkości po pandemii”. Według spekulacji prasowych rozważane jest jego spotkanie w tym mieście z patriarchą Rosji i Wszechrusi Cyrylem. Jeśli dojdzie do skutku, będzie to 38 podróż apostolska Franciszka. Będzie on jednocześnie drugim, po Janie Pawle II, papieżem w historii, który odwiedził Kazachstan .W tym roku jest również planowana jego pielgrzymka do Libanu

Karol NAWROCKI: Na wskroś polskie powstanie

1 sierpnia 1944 roku warszawiacy stanęli do ostatniej walki z niemieckim nazistowskim totalitaryzmem. Bili się o to wszystko, czego nie mogły im przynieść sunące ze wschodu czołgi Armii Czerwonej: o wolność, demokrację, prawo stanowienia o swoim losie. [czytaj więcej].

Allen PAUL: Osiemdziesiąt dwa lata różnicy | Podcasty WcN

Klub kawowy

Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK

O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 sierpnia 2022