Andrzej TALARCZYK: Lasy i woda. Próba odpowiedzi
Andrzej TALARCZYK

Andrzej TALARCZYK

Lasy i woda. Próba odpowiedzi

Co prawda lasy mogą obniżać szczyty fali powodziowej w przypadku umiarkowanych opadów, jednak wraz ze wzrostem ich nasilenia wpływ lasów maleje. Na ile lasy mogą zatrzymywać wodę opadową, zależy od ich rodzaju, struktury oraz sposobu zarządzania nimi. Pod tym względem najefektywniejsze są drzewostany wielopiętrowe z bogatą roślinnością w dolnych partiach. Ale nawet i one są w stanie zatrzymać do 6 mm opadu w koronach i dalsze 1–4 mm przy gruncie.

Wydanie 544 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 544 Wszystko co Najważniejsze

Część Polski walczy z falą na Odrze. Zdjęcia zalanych domów i zniszczonych miast to codzienność portali informacyjnych. Zaczynają się pojawiać pytania o to, czy na wielką wodę można było się przygotować i jak zrobić to lepiej w przyszłości.

Paulina MATYSIAK: Liberalne myślenie nie sprawdza się w kryzysie
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

Liberalne myślenie nie sprawdza się w kryzysie

Trzeba zrozumieć, że budowana dziś infrastruktura będzie odpowiadać na wyzwania pojawiające się w kolejnych dekadach. Zbiornik Racibórz Dolny uratował Wrocław. Inwestycje takie jak CPK lub elektrownia jądrowa mogą za wiele lat pomóc w przetrwaniu kryzysu i uratować Polskę – pisze Paulina MATYSIAK w cotygodniowym felietonie z cyklu „Pisane lewą ręką”.

Bogdan ZDROJEWSKI

Bogdan ZDROJEWSKI

#RozmowyNajważniejsze. Wrocław w czasie powodzi tysiąclecia

Praca pod presją czasu i żywiołu nie wymaga pedantyczności sprawowania urzędu, ale automatycznej konwersji na politykę zarządzania kryzysowego i komunikacji informowania o zagrożeniach. W rozmowie z Mikołajem CZYŻEM Bogdan ZDROJEWSKI opowiada o Powodzi Tysiąclecia we Wrocławiu.

Bogdan ZDROJEWSKI: Czas solidarności. Wrocław. Powódź 1997
Bogdan ZDROJEWSKI

Bogdan ZDROJEWSKI

Czas solidarności.
Wrocław. Powódź 1997

W lipcu 1997 roku mieliśmy mieszkańców broniących SWOJEGO MIASTA. Walczono nie tylko o swoje mieszkanie, podwórko, samochód, lecz przede wszystkim broniono miasta przed katastrofą.