Prof. Jan SOBCZYK: Co dalej z Opus Dei?

Co dalej z Opus Dei?

Photo of Prof. Jan SOBCZYK

Prof. Jan SOBCZYK

Fizyk teoretyk, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych. Członek ulokowanej w Japonii międzynarodowej grupy doświadczalnej T2K. Jest autorem i współautorem ponad 150 prac naukowych. Od 2016 r. dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W stanie wojennym działacz opozycji demokratycznej.

23 stycznia 2017 r. papież Franciszek powołał księdza Fernando Ocáriza na prałata Opus Dei, potwierdzając wybór dokonany przez Kongres Elekcyjny

.Ksiądz Ocáriz został trzecim z kolei następcą założyciela Opus Dei Świętego Josemarii Escrivy de Balaguer (poprzednicy to błogosławiony Álvaro del Portillo i zmarły 12 grudnia 2016 biskup Javier Echevarría). Wszystko wydarzyło się zgodnie z tradycją: kolejni prałaci Opus Dei są przygotowywani do pełnienia funkcji przez swoich poprzedników.  Wybór bł. Álvaro i Javiera Echevarrii był oczywistością ponieważ obaj byli przez wiele lat najbliższymi współpracownikami św. Josemarii.  Z kolei ksiądz Fernando Ocáriz (z wykształcenia fizyk) był przez ostatnich ponad 20 lat wikariuszem generalnym oraz wikariuszem pomocniczym Dzieła.

Początek

Wszystko zaczęło się 2 października 1928 r. kiedy młody 26-letni ksiądz José María Escrivá „zobaczył” Opus Dei. Ten właśnie dzień przyjmuje się jako moment założenia Dzieła, chociaż żadnej organizacji wtedy formalnie nie założono, również nazwa „dzieło Boże” pojawiła się później. Tego dnia młody dynamiczny ksiądz zrozumiał, że jego misją jest otwarcie drogi do świętości, do pełni życia chrześcijańskiego, dla osób świeckich. Droga ta polegać ma na uświęcaniu codziennych aktywności: pracy i życia rodzinnego. W tamtych czasach była to idea iście rewolucyjna. W powszechnym przekonaniu bowiem świętość była zarezerwowana dla księży, zakonnic, zakonników.

Początek Opus Dei to same przeciwności: niezrozumienie i szykany (najbardziej bolesne ze strony ludzi Kościoła), dramat wojny domowej w Hiszpanii, ukrywanie się przez republikańskim terrorem w Madrycie, ryzykowna ucieczka przez Pireneje… Z tej perspektywy jest czymś niesłychanym, że gdy Josemaria Escrivá umierał 25 czerwca 1975 r. Opus Dei liczyło już ok 60 tys. członków rozproszonych po całym świecie.

Przywiązanie do tradycji

Czy wybór trzeciego następcy św. Josemarii coś zmieni w Opus Dei? Najprawdopodobniej bardzo niewiele. W Opus Dei dominuje silne przywiązanie do przyjętych zwyczajów, do tradycji. Dzieło w obecnej formie zostało starannie ukształtowane przez założyciela. Od 1946 r. mieszkał on w Rzymie i w ciągu kolejnych 29 lat budował Dzieło zgodnie z swoim zrozumieniem misji założycielskiej. Przez całe swoje życie podkreślał, że Opus Dei to nie jest jego pomysł, starając się być jak najbardziej wiernym inspiracjom pochodzącym od Boga. Św. Josemaria był osobą o ogromnej charyzmie, „oczywistym” świętym. Wiele zwyczajów w Opus Dei jest bezpośrednio zakorzenionych w życiu rodzinnym św. Josemarii. Wszystko to powoduje, że także mniej istotne elementy organizacji Dzieła wydają się być trwałe.

Działalność Opus Dei

Działalność Opus Dei polega niemal wyłącznie na organizowaniu spotkań formacyjnych. Wszystkie one stanowią jedną wielką zachętę do pogłębiania życia chrześcijańskiego. Cechą charakterystyczną tego nauczania jest konkret, proponowanie małych celów dostępnych dla każdego.

Nacisk na małe sprawy współgra z głównym przesłaniem Opus Dei, że świętość jest dostępna dla wszystkich. Droga do świętości nie wymaga rewolucyjnej zmiany dotychczasowego życia. Trzeba robić to samo co dotychczas, ale w innym duchu, ze świadomością, że ofiaruje się te czynności Bogu. Z tej perspektywy każdą pracę, także po ludzku najmniej znaczącą, można uświęcać. Konsekwencją takiego myślenia jest to, że praca powinna być z ludzkiego punktu widzenia wykonywana jak najlepiej, trudno bowiem ofiarować Bogu fuszerkę.

Spotkania formacyjne Opus Dei organizowane są w Polsce regularnie w wielu miastach. Ośrodki Dzieła znajdują się w Warszawie, Szczecinie, Krakowie i Poznaniu.

Inicjatywy zespołowe

Najważniejsze sprawy dla ludzi Opus Dei to te związane z miejscem pracy i domem rodzinnym. Jednak podejmowane są również inicjatywy zespołowe, dotyczące głównie sfery oświaty. W najważniejszych miastach Polski działają szkoły, w organizacji których bierze udział wielu członków Dzieła. Specyfiką tych szkół jest znaczne angażowanie rodziców w wychowanie dzieci, uczenie dzieci systematycznej pracy nad sobą oraz odejście od koedukacyjności. Wielu członków Dzieła jest zaangażowanych w Akademię Familijną organizującą spotkania pomagające rodzicom rozwiązywać problemy wychowawcze.

Świeckość i silna wiara

Opus Dei zawsze było silnie związane z Ojcem Świętym. Obecnie widać wpływ nauczania Franciszka. Dzieje się to w sposób naturalny, ponieważ osoby uczęszczające na spotkania formacyjne są zachęcane do czytania i rozważania dokumentów papieskich.

Charakterystyczna dla Dzieła jest duchowość świecka, ale osoby korzystające z formacji Opus Dei są też na ogół ludźmi silnej wiary. Połączenie w Dziele dwóch elementów: świeckości i żarliwej religijności jest jedyne w swoim rodzaju. Opus Dei jest bardzo „eucharystyczne”. Członkowie Dzieła starają się uczestniczyć codziennie w mszy świętej. Dla św. Josemarii msza święta była osią życia. Z drugiej strony – duch Opus Dei wyklucza ostentację w praktykach religijnych.

Polityka

Trudno sobie wyobrazić żeby zmienił się stosunek Opus Dei do polityki. Został on ukształtowany przez samego założyciela. Członkowie Dzieła i osoby korzystając z formacji są zachęcani do tego, żeby być aktywnymi obywatelami przez inicjowanie bądź włączanie się do wartościowych inicjatyw społecznych, kulturalnych, także politycznych. Natomiast św. Josemarii nigdy nie interesowało na jaką konkretną partię kto głosuje. Zadaniem formacji jest danie kryteriów, żeby te decyzje były dojrzałe.

Świeckość Dzieła to m. in. zasada, że w pracy i działalności politycznej każdy działa na własną odpowiedzialność nie podpierając się autorytetem Kościoła.

Tajemniczość

Opus Dei jest ciągle otoczone aureolą tajemniczości, tymczasem każdy może przyjść na otwarte spotkania formacyjne organizowane w poszczególnych miastach. Informacje o miejscu i czasie tych spotkań można łatwo znaleźć w internecie. Tematy poruszanie na tych spotkaniach nie różnią od tych ze spotkań bardziej zamkniętych. Bardzo dobrym sposobem dowiedzenia się czegoś więcej o duchowości Opus Dei jest uczestnictwo w trzydniowych rekolekcjach organizowanych w ośrodku rekolekcyjnym w okolicach Mińska Mazowieckiego. Wszystkie informacje na ten temat są dostępne w internecie.

Na zawsze

Św. Josemaria miał przekonanie, że Opus Dei jest na zawsze, bo do końca świata ludzie będą pracować zawodowo, prowadząc życie rodzinne, i zawsze aktualna będzie potrzeba uświęcania tych aktywności.

Mimo upływu ponad 88 lat główne przesłanie Opus Dei: każdy jest wezwany, by dawać od siebie więcej, dążyć do pełni życia chrześcijańskiego, wydaje się być niezmiennie tak samo niepokojące i pociągające zarazem.

Jan Sobczyk

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 lutego 2017