Prof. Michał KLEIBER: NATO wraca do źródeł

NATO wraca do źródeł

Photo of Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze". Profesor zwyczajny w Polskiej Akademii Nauk. Prezes PAN 2007-2015, minister nauki i informatyzacji 2001-2005, w latach 2006–2010 doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Kawaler Orderu Orła Białego.

Ryc.: Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Photo of Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, publikuje w prasie polskiej i zagranicznej. Autor programów radiowych i telewizyjnych. Stypendysta Departamentu Stanu USA oraz rzymskiego Angelicum. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i London University of Arts.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

30 czerwca zakończył się szczyt NATO w Madrycie. O tym, co zmieniło się po spotkaniu przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego Michał KŁOSOWSKI rozmawia z prof. Michałem KLEIBEREM.

.Prof. Michał KLEIBER przypomina, że NATO powstało po to, aby sprzeciwić się agresji Związku Radzieckiego. Po latach odgrywania roli stabilizującej i próbach ustabilizowania stosunków międzynarodowych na całym świecie, obecnie – po szczycie w Madrycie – NATO wraca do swojej pierwotnej funkcji uznając Rosję za główne zagrożenie.

Redaktor Naczelny „Wszystko Co Najważniejsze” zaznacza, że Polska wiele uzyskała podczas minionego szczytu NNATO w Madrycie. – Jako pierwszy kraj na wschodniej flance NATO zostaliśmy uznani za godni tego, żeby otworzyć w Polsce stałe przedstawicielstwo dowództwa armii amerykańskiej. To jest znacząca kwestia, która rzutuje na przyszłe podejmowanie decyzji i na tempo reakcji – zaznacza prof. Michał KLEIBER.

– Jeśli podstawowe kwestie, które były dyskutowane w Madrycie będą kontynuowane, to z całą pewnością możemy myśleć o wzroście bezpieczeństwa Polski a także Europy Środkowo-Wschodniej – puentuje prof. KLEIBER.

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o wizerunku Polski: o tym, jak go budować, wzmacniać i promować.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lipca 2022