Prof. Piotr GLIŃSKI: Expo Łódź 2022. To najlepsza kandydatura

Expo Łódź 2022.
To najlepsza kandydatura

Photo of Prof. Piotr GLIŃSKI

Prof. Piotr GLIŃSKI

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Profesor zwyczajny nauk humanistycznych. W latach 2015–2023 Minister kultury i dziedzictwa narodowego. W latach 2005 - 2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. W latach 1997 -2005 kierował Zakładem Społeczeństwa Obywatelskiego.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Polska leży w sercu Europy. Od ponad tysiąca lat, od kiedy powstało państwo polskie, należy do europejskiej wspólnoty, zbudowanej na chrześcijańskich i humanistycznych wartościach oraz współpracy między narodami. Są one zbieżne z ideą Wystaw Światowych.

Polska leży między Wschodem a Zachodem. Polska poznała tragedię okupacji i dwóch wielkich wojen w XX wieku, doświadczyła boleśnie totalitaryzmu. To właśnie w Polsce narodziła się „Solidarność”, wielki ruch społeczny, który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Europie.

Przejście od komunizmu do demokracji oraz budowa gospodarki rynkowej było dla polskiego społeczeństwa długim procesem. Przemiany, które trwają od 27 lat są wzorem i przykładem dla innych krajów regionu. Polska była ich prekursorem, a dziś lojalnym partnerem dla Europy i całego świata. Jesteśmy otwarci na współpracę i partnerskie współdziałanie.

Polska jest lojalnym członkiem Unii Europejskiej i stabilnym, solidnym partnerem dla całego świata, Dowiodła tego wielokrotnie. Wielkim atutem jest jej położenie geograficzne i potencjał ludzki. Dysponujemy sztabem znakomitych organizatorów i zapleczem logistycznym. Zapewniamy wolę współpracy, profesjonalizm i entuzjazm. Podejmowaliśmy wielkie wyzwania i realizowaliśmy je z powodzeniem. Przykładem są organizowane wspólnie z Ukrainą Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Polska podołała wielkiemu wyzwaniu – organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016. Z pielgrzymką przybył papież Franciszek. Zapewniliśmy pełne bezpieczeństwo, profesjonalną organizację i radość 2,5 miliona pielgrzymów z całego świata. Polskim sukcesem jest Europejska Stolica Kultury organizowana w tym roku we Wrocławiu.

Aspekt kultury jest szczególnie ważny, bo jest ona językiem uniwersalnym, zbliża i łączy ludzi. To właśnie w kulturze przenikają się idee, pomysły i wartości. Idea przyjaznego współistnienia różnych nacji i kultur jest w Polsce od wieków szczególnie istotna i w pełni zbieżna z ideą Wystaw Światowych.

Jestem przekonany, że nadszedł czas, w którym Polska, a wraz nią Europa Środkowa jest całkowicie przygotowana do organizacji Światowej Wystawy EXPO 2022. Chcemy pokazać Europie i światu, że jesteśmy partnerem godnym zaufania i podołamy oczekiwaniom organizatorów. Chcemy zaprosić wszystkie kraje i miasta do konstruktywnej debaty.

.Z wielu miast Polski wybraliśmy Łódź. Przez ponad stulecie było to miasto przemysłowe. Dziś pragniemy, by po rewitalizacji i budowie nowej infrastruktury Łódź stała się miastem godnym wyzwań XXI wieku, ośrodkiem nowych idei i otwartym na Europę i świat centrum kultury. Proponujemy organizację EXPO 2022 w Łodzi, mieście, które zyskuje całkowicie nowe oblicze, przy zachowaniu jego historycznej tożsamości, wspaniałego dziedzictwa oraz dorobku kulturowego. Dlatego hasłem przewodnim Łodzi jest „City: Re:Invented”.

Piotr Gliński
Tekst wystąpienia przed Zgromadzeniem Generalnym Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu – prezentującego Polskę i Łódź do organizacji Expo 2022.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 listopada 2016
Fot.Mariusz Cieszewski