Remigiusz KOPOCZEK: 170 rocznica praktycznego zastosowania lampy naftowej

170 rocznica praktycznego zastosowania lampy naftowej

Photo of Remigiusz KOPOCZEK

Remigiusz KOPOCZEK

Wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, ekspert w dziedzinach tworzenia gier video i komercjalizacji projektów naukowych. Doktoryzował się na Uniwersytecie Szczecińskim.

170 lat temu lampa naftowa po raz pierwszy została wykorzystana do oświetlenia bloku operacyjnego. Ignacy Łukasiewicz jest inspiracją dla współczesnych naukowców i badaczy. Jego historia pokazuje siłę ciekawości, wytrwałości i kreatywności we wdrażaniu istotnych zmian w nauce i przemyśle — pisze Remigiusz KOPOCZEK

Potrzeby społeczne

.Łukasiewicz wiedział jak trafnie zidentyfikować potrzeby społeczne, potrafił opracować praktyczne rozwiązania i przekształcić branże. Jego zdolność do przemiany społeczeństwa i przemysłu jest dowodem na to, jak duży wpływ jednostki mogą mieć na świat. W uznaniu jego zasług dla polskiej nauki, ale i przedsiębiorczości, jedna z największych w Europie Sieci Badawczych nosi jego imię.

Wielu czytelników doskonale zdaje sobie sprawę kim był Ignacy Łukasiewicz. Jego najważniejszy wynalazek – lampa naftowa – zrewolucjonizował sposób oświetlania na świecie i położył podwaliny pod nowoczesny przemysł naftowy. Po raz pierwszy lampa znalazła zastosowanie 170 lat temu. 31 lipca 1853 roku we lwowskim szpitalu została wykorzystana do oświetlenia bloku operacyjnego.

Wynalezienie lampy naftowej przez Ignacego Łukasiewicza było znaczącym kamieniem milowym w historii ludzkości. Przed wynalezieniem lampy, źródła światła były ograniczone i często niewydajne. Świece były powszechnie stosowane, ale były drogie, dawały słabe światło i stanowiły poważne zagrożenie pożarowe. Lampa naftowa Łukasiewicza, zasilana naftą, zapewniła bezpieczniejszą, bardziej przystępną cenowo i jaśniejszą alternatywę.

Nie tylko lampa

.Lampa naftowa szybko zyskała popularność i stała się powszechnie stosowana, zmieniając sposób, w jaki ludzie żyli i pracowali. Przyniosła światło do domów, ulic i miejsc pracy, przedłużając produktywne godziny dnia i poprawiając bezpieczeństwo i komfort. Dostępność niezawodnego i przystępnego cenowo oświetlenia miała ogromny wpływ na różne branże, takie jak górnictwo, produkcja i transport. Odgrywała również kluczową rolę w rozwoju edukacji, kultury i działań społecznych.

Wynalazki Ignacego Łukasiewicza w przemyśle naftowym wykraczają poza wynalazek lampy. Założył on pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej i stworzył podstawy dla nowoczesnego przemysłu naftowego. Jego przedsiębiorczość i innowacyjne podejście doprowadziły do opracowania technik wiercenia i procesów rafinacji, które zrewolucjonizowały wydobycie i wykorzystanie ropy naftowej. Dzisiaj przemysł naftowy odgrywa kluczową rolę w globalnej produkcji energii i stanowi fundament nowoczesnych gospodarek.

Łukasiewicz był postacią zupełnie nietuzinkową – z sukcesem połączył naukę z biznesem. Współpracownicy Johna Rockefellera przyjeżdżali na Podkarpacie, żeby poznawać know-how Łukasiewicza w obszarze wydobycia i destylacji ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz miał nie tylko ogromny wpływ na społeczeństwo swojego czasu, ale także nadal inspiruje i prowadzi współczesnych naukowców i badaczy.

Być jak Łukasiewicz

.Sieć Badawcza Łukasiewicz, która skupia naukowców, badaczy i innowatorów z różnych dziedzin, kontynuuje dziedzictwo Łukasiewicza w dziedzinie innowacji i przedsiębiorczości, skupiając się na wspieraniu współpracy, promowaniu postępu naukowego i napędzaniu innowacji technologicznych.

W Łukasiewiczu skupiamy się na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki, a poprzez prowadzenie badań i pracę interdyscyplinarną, rozwijamy technologie przyszłości, które mogą mieć znaczący wpływ na różne sektory i branże.

I tak jak Ignacy zrewolucjonizował branżę oświetleniową, tak naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki pokazują, że mają odpowiedź na najważniejsze współczesne wyzwania tej dziedziny. We współpracy z firmą LARS Lighting stworzyli inteligentny system oświetleniowy. Opracowany system jest w pełni autonomiczny i daje bardzo duże oszczędności w zużyciu prądu. Dzięki połączeniu technologii LED z radarowymi czujnikami ruchu, czujnikami zmierzchowymi i systemami sterowania światłem, stworzono unikalny na rynku produkt – niezależny system oświetlenia, w którym lampy pracują autonomicznie.

Dzisiaj, kiedy stajemy w obliczu złożonych wyzwań i dążymy do postępu naukowego i technologicznego, możemy czerpać inspirację z pionierskiego ducha Ignacego Łukasiewicza. Jego dziedzictwo przypomina nam o znaczeniu przekraczania granic, rozwijania i wdrażania innowacji oraz dążenia do rozwiązań, z których korzysta całe społeczeństwo. Podążając śladami Łukasiewicza, współcześni naukowcy i badacze mogą przyczynić się do poprawy naszego świata i kształtować jaśniejszą przyszłość.

Remigiusz Kopoczek

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 sierpnia 2023